، قابلیت سنجش و اندازهگیری دارد

برخلاف آنچه در این تصویر مشاهده می شود، این دو کهکشان در جهات کاملا متفاوتی حرکت می کنند و در مسیر برخورد با یکدیگر قرار ندارند. وجود ماسه سنگ و کنگلومرا در مریخ نشان دهندهی حرکت آب بر سطح این سیاره است. بعد از او یکی از هم وطنان دالامبر به نام آلکسی بووار ناسازگاری های را در حرکت اورانوس مشاهده کرد. به طور همزمان، ستون از درون پاره می شود زیرا ستارگان نوزاد که درون آن مدفون می شوند فواره هایی از گاز را موجب شده که جریانشان از قله های ستون قابل مشاهده است.

تشعشعات کوتوله سفید در مرکز این تصویر گاز در حال خروج را روشن می کند و آرایشی خیره کننده به نام سحابی سیاره ای را ایجاد می کند. با تکیه بر دانش هابل، ناسا اکنون در حال آماده شدن برای پرتاب جانشین آن است که به نام تلسکوپ فضایی جیمز وب شناخته می شود. این تصاویر توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا در سال 2006 ثبت شدهاند و مناظر مشاهده نشدهای از سیاره سرخ را به نمایش گذاشتهاند که در بیش از سه میلیارد سال گذشته شکل گرفتهاند. به گفته ناسا، این نام از روزهای اولیه ستارهشناسی گرفته شده است، زمانی که رصدگران فکر می کردند اشکال کم نوری که مشاهده کرده اند ممکن است مربوط به سیارات باشد.

بخش کوچکی از سحابی پرده، بقایای یک ابرنواختر است که تقریبا هشت هزار سال قبل به واسطه مرگ ستاره ای با جرم 20 برابر بیشتر از جرم خورشید ما شکل گرفته است. لذا شگفتی ندارد که شاعران ما لقبهایی چون ارغنونزن گردون، رودگر فلک، عروس ارغنونزن، بربطنواز، زنی بربطنواز و خلاصه خنیاگر و مطربهی فلک برای زهره قایل شدهاند. این تلسکوپ فضایی جدید تیزبینتر برای کاوش و شناخت هرچه بیشتر کهکشان ها و شکار نور نخستین ستارگانی که میلیون ها سال پیش شکل گرفته اند، راهی فضا می شود.

در غرب همه مردم در حال پیشرفت هستند و چه اشکالی دارد که ما هم برای پیشرفت از آنها کپی کنیم، بلکه ما هم چیزی یاد بگیریم یا بلکه وسط راه به خلاقیتهای جدید و جالبی برسیم و به آن اضافه کنیم. و همان طور در حال راه رفتن بود که دمدمهى سحر چاه را پیداکردم. اگر بخواهیم بدانیم، داستان پیدایش آب در منظومه شمسی و سیاره زمین چه بوده و چرا این حجم از آب برخلاف دیگر سیاره ها در اقیانوس های زمین وجود دارد، باز هم لازم است شهاب سنگ ها را مطالعه کنیم.

با وجود اینکه شواهد زیادی وجود دارد که زمانی آب بر روی کره مریخ جریان داشته است ولی در مورد اینکه آیا هم اکنون این سیاره دارای آب میباشد، بحثهای فراوانی است. وقتی که وارد جو زمین می شوند بر اثر اصطحکاک با لایه های مختلف جو به شدت داغ شده و می سوزند و به رنگ های مختلفی می درخشند. اپیزودِ هشتم که شاید در بینِ ۱۰ تا ۱۵ اپیزودِ برتر تاریخ ریک و مورتی جای میگیرد، با پُر کردنِ حفرهای که در طولِ فصل پنجم احساس میشد، یک چیز را مجددا بهمان یادآوری میکند: این سریال وقتی در بهترین حالتش به سر میبَرد که از دیوانهبازیهای سایفایاش نه بهعنوان کُل هدف، بلکه بهعنوانِ وسیلهای برای کندوکاوِ روانی کاراکترهایش استفاده میکند.

این سنگ ها وقتی از جسم مادر خود کنده می شوند ممکن است میلیاردها سال در فضا سرگردان باشند تا به طور تصادفی به کره ای مانند زمین برسند. از خود کاشف مىخواهند دلیل بیاورد. از آن جا که انسان هنوز ماموریت رفت و برگشتی به مریخ انجام نداده است تا نمونه هایی را به زمین بیاورد این سنگ ها تنها نمونه های مریخ روی زمین هستند. نشانی و طول و عرض جغرافیایی محل سقوط سنگ را مشخص کنید. از این رو معمولا شهاب سنگ ها نام شهر، روستا یا کوه و دشت نزدیک محل کشف شان را بر خود دارد.

خود کمرون عملا بیگانگان را به یک فیلم جنگی در قالب علمی-تخیلی مبدل کرده بود که در آن لشکر انسانهای نظامی در برابر فرزندان ملکه بیگانه صفارایی کرده بودند. کامرون قول داده که جلوههای بصری این لوکیشنها آنچنان حیرتانگیز خواهند بود که «خودتان را خراب میکنید و دهانتان چهارطاق باز خواهد ماند»! دید ما از سایر اجرام فضایی بسیار بهتر از قبل شده است و این تصاویر از پلوتو حرف ما را ثابت میکند. اگر شهابسنگی پیدا کردید، بهتر است قبل از دستکاری سنگ، از آن عکس بگیرید.

در این مأموریت تاریخی، ناسا نیز هزاران عکس دیجیتال از سیاره، قمرها و حلقههای آن منتشر کرد. این تصویر با نام مستعار “صخره کیهانی” شناخته می شود زیرا به گفته ناسا سحابی قرمز رنگ شبیه به یک صخره مرجانی بنظر می رسد که در دریایی از ستارگان شناور است. مرتفع ترین قله در مریخ به نام الیمپوس به ارتفاع 23 کیلومتر است و طول بزرگترین دره مریخ به نام مارینر به 4000 کیلومتر می رسد. شهابسنگ هوبا (Hoba) در کشور نامیبیا در آفریقا با وزن بیش از ۶۰ تن بزرگترین شهاب سنگ شناخته شده در جهان بوده که از نوع شهاب سنگ های آهنی است.

بعدها همان قطعه به چند قطعه دیگر تقسیم شد و قطعات شهاب سنگ ورامین ـ بجز قطعه اصلی ۴۸٫۸ کیلوگرمی در ایران ـ در ۱۸ موزه جهان به نمایش گذاشته شده است. در واقع ریسک حادثه ای است که می تواند و یا امکان بالقوه آن را دارد که یک مکان زیست ، کار وفراغت را از خود متاثر ساخته و شالوده ی آن را به هم دراین چارچوب مهمترین شاخص های( نماگر) یک بحران را می توان شامل موارد ی چون وقفه در جریان عادی زندگی مردم، مشکلات اجتماعی، عاطفی و روانی، وقفه در تولید، خدمات و ارتباطات، خسارات مالی و تلفات و ضایعات جانی، تخریب محیط زیست دانست و تغیرات و تاثیر اقلیم شهری تفاوت در بین سلامتی شهرهای دیگر متفاوت است با توجه به شریط بحرانی این استان با استان و شهر با شهر دیگر متفاوت و و وضعیت بحرانی را در نقشه های جغرافیایی نشان می دهد.

قمر یخی اروپا که تصور می شود مواد بالقوه برای حیات را در خود دارد نیز سمت چپ سیاره مشتری قابل مشاهده است. سیاره ناهید (زهره) راحتتر از عطارد مشاهده و رصد میشود. در طول زمستان، مسافت خورشید از خط استوای زمین تا ۲۳.۵ درجه تغییر میکند. دمای متوسط زهره ۸۸۰ درجه فارنهایت بوده که بسیار گرم است و میتواند سرب را ذوب کند. در ادامه سیارههای منظومه شمسی را به ترتیب و بر حسب اندازه بیان میکنیم. این سنگ ها بر اثر برخوردهای فضایی شدید با سطح ماه یا مریخ به فضا پرتاب می شوند و پس از مدتی سرگردانی به دام گرانش زمین می افتند.

همانطور که ستارگان کوچکتر می میرند، لایه های بیرونی گاز خود را طی حدود 10 هزار سال به فضا پرتاب می کنند و هسته داغی به نام کوتوله سفید را پشت سر می گذارند. اغلب شهابها به رنگ های مختلفی دیده می شوند: سبز، زرد، آبی، قرمز، سفید و … این اثر که “پژواک نور” نامیده می شود، زمانی که ستاره به طور ناگهانی در ژانویه 2002 درخشش خود را افزایش داد از الگوهای گرد و غباری که تا پیش از این دیده نشده بودند، پردهبرداری کرد. این برخورد به حدی شدید است که ستارگان از کهکشان های میزبان خود جدا شده تا جریانی کمانی بین این دو شکل بگیرد.

این گونه به نظر می رسد که دو کهکشان در حال برخورد با یکدیگر هستند اما در واقع آنها ده ها میلیون سال نوری از هم فاصله دارند. هنگامی که دنبالهدار کشف شد به ۲۱ تکه شکسته شده بود احتمالا هنگامی که به سیاره نزدیک شده بود در اثر جادبه سیاره متلاشی شده بود محاسبات بر مبنای مکان و سرعت دنباله دار نشان داد که در ژوئیه ۱۹۹۴ تکههای دنبالهدار با اتمسفر مشتری برخورد خواهند نمود.

عموماً شهاب های پر سرعت به رنگ سفید دیده می شوند. همچنین لباس زرشکی را می توان با سفید و سیاه پوشید. این تصویر نسبتا جدید از سیاره مشتری نه تنها لکه سرخ بزرگ شناخته شده آن، بلکه توفانی به رنگ سفید روشن و کشیده شده در عرض های جغرافیایی میانه شمالی را به تصویر می کشد که با سرعت 350 مایل بر ساعت (563 کیلومتر بر ساعت) به دور مشتری گردش می کند. این لکه ، مجموعه طوفانی عظیمی به بزرگی کره زمین است . در منطقه مرکزی سحابی رتیل که حدود 170 هزار سال نوری از سیاره زمین فاصله دارد، خوشه ای متراکم از ستارگان جوان وجود دارد که در پایین سمت راست تصویر دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید