آن حدود نصف پلوتون است

اما سايههايي كه بر سطح مشتري مياندازند بسيار شاخص است و در شرايط رويت خوب آنها را حتي با تلسكوپ نسبتاً كوچكي ميتوان دنبال كرد. بزرگترين آنها تيتان است (در حدود 4200 كيلومتر) و كوچكترينشان هبپرون (در حدود 480 كيلومتر). دمای آن حدود 482 درجه است که سرب را در سطح آن ذوب میکند. طی گردش 29 ساله زحل دور خورشید ، دوباره میتوانیم حلقهها را در گشادترین حالت ببینیم. تلسکوپ او کیفیت مناسب برای تفکیک کامل حلقهها را نداشت و او نتوانست به دلیل شکل بیضوی زحل، آن گونه که از تلسکوپ او دیده میشد، پی ببرد.

۲. قمرهای مصنوعی که بشر برای تحقیق، رصد و ارتباطات، آنها را تولید و به مدار یک سیاره یا یک قمر طبیعی پرتاب میکند. به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی ان.بی.سی نیوز، این کاوشگر رباتیک کوچک که اولین کاوشگر از یک سری برنامه ریزی شده سه تایی به نام ماموریت های Venus Life Finder به اختصار VLF است، یکی از بلندپروازانهترین مأموریتهای فضایی برنامهریزیشده است که نه تنها در خارج از موسسات فضایی دولتی، بلکه در خارج از تعداد انگشت شماری از شرکتهای فضایی بزرگ که مهمترین آنها «اسپیس ایکس» و «بلو اوریجین» هستند که تاکنون بر صنعت فضای خصوصی تسلط داشتهاند، انجام میشود.

این سه ماه عبارتاند از: متون، آنت و پالن. از لحاظ قطر بزرگتر از سیارهٔ عطارد و کمتر از نصف آن حجم دارد و حجمی سه برابر ماه دارد. از کمیاب بودن این چاله ها بر روی ونوس، سیاره شناسان چنین استنتاج نموده اند که عمر سطح فعلی سیاره ونوس کمتر از ۱ بیلیون سال است. درخشندگى این جسم که جزء منظومه شمسى به شمار مى رفت، کمتر از یک ستاره بود و بیشتر خصوصیات آن دال بر این بود که یک ستاره دنباله دار است.

تیتان دومین قمر بزرگ در منظومه خورشیدی، بعد از قمر مشتری (گانیمد) است. دیون، با قطر 1100Km، چهارمین قمر بزرگ زحل است.عوارض بارز سطحی دیون شامل دهانه های پهن بزرگ و یک دره بزرگ گسل شده است.این امر غریبی نیست که روی یک قمر معین به سوی ستاره مادر باشد، اما در مورد دیون سمتی از آن که پیوسته در مدارش می ماند ، درخشانتر و پر دهانه تر از سمت پشتی آن است .چگالی این قمر 1.4g/cm3 است. هر سالی در پلوتون 27707 سال در زمین را می گیرد ( آن 7/247 سال در زمن برای پلوتون را می گیرد که خورشید یکبار دور می زند).

زمانی که آزمایشاتی جهت بدست آوردن درمانی برای آلزایمر بر روی میمون ها انجام میشود، یک میمون که از لحاظ ژنتیکی جهش یافته است، هوش بالایش را به کار می گیرد تا بقیه هم نوعانش را برای رسیدن به آزادی رهبری کند و… زهره یکی از سیاره هایی است Ú©ه می توان آن را به آسانی در آسمان Ù¾یدا Ú©رد. در دو موقع از سال يعني اول بهار و اول پاييز ، درازي روز و شب برابر مي شود، يعني مسيري كه منطقه ي روشن مي پيمايد با مسير منطقه ي تاريك برابر است . روشني يكي از قمرها، ياپتوس ، در هر گردش از مينيموم به ماگزيمم ، 5 برابر ميشود.

کپلر پس از مرگ امپراتور رادلف دوم به ”اینتس” نقل مکان میکند و به عنوان ریاضیدان در ایالتهای شمال اتریش مشغول به کار میشود. کپلر به زودی پس از مرگ از خاطرها رفت و هیچ کس آثار او را مطالعه نمیکرد، ولی دوران افتخار او زمانی آغاز گردید که ((اسحاق نیوتن)) و ((لاپلاس)) شناخته شدند، او خود قبلاٌ در این خصوص چنین نوشته بود، من کتاب خود را مینویسم خواه خوانندگان آن مردان فعلی یا آیندگان باشند تفاوتی ندارد. در سال 1609 در کتاب(نجوم جدید) دو قانون که اولی نام او را ابدی ساخته ذکر نموده، این بار دیگر حرکت دایرهای که اینقدر در نظر ((بطلمیوس)) عزیز بودهاند به کلی از بین رفت و ((ستاره شناسی باستانی|نجوم قدیم)) را همراه برد.

زمانی که کاوشگر وویجر 2 در سال 1981 به زحل رفت دورهی زمانی چرخش این سیاره را 10 ساعت و 39 دقیقه ثبت کرد. هرشل کشف خود را به مجمع سلطنتى انگلستان با عنوان «توصیف یک ستاره دنباله دار» ارائه کرد. در این بازی با تکمیل واژگان معادل نوشتاری با اعداد موجود در جدول می توان نظم منطقی و ترتیب قرارگیری کلمات را دنبال کرد. در حال حاضر برای زحل 62 قمر کشف شده دارد که 53 تای آن ها به عنوان قمر طبقه بندی و پذیرفته شده اند و 9تای دیگر موقت (غیر رسمی) می باشند. جیمیسون (1987) ادعا كرد كه طبقه بندی نژادی مبتنی بر علم نیست.

محیط زحل آنطور که ما میشناسیم برای زندگی مساعد نیست. درون زحل احتمالاً ترکیب مشتری را دارد. اما گل سرخ مغرور است و قدر محبت پاک و بی آلایش شازده کوچولو را نمی داند . هر چند محققان احتمال وجود آبهای زیر زمینی را که میتواند پشتیبان نوعی حیات باشد ،بعید نمیدانند اما تا این لحظه حیات رو این سیاره کاملا روشن نشده است . این سیاره به دليل دوري از زمين مانند سيارات نزديك تر نورانيت زيادي در آسمان ما ندارد و ممكن است افراد آن را با ستارگان اشتباه بگيرند. در اطراف سيارات خاكي(زمين گون) تنها 3 قمر در گردش است.

يعني مكان دقيق قرار گرفتن آن روي كره ي زمين . درست نصف زماني طول ميكشد تا ماه ظاهراً يك دور كامل را به دور زمين بپيمايد يعني نصف 24 ساعت و 51 دقيقه. مدار زمين بيضي شكل است و زمين با سرعت ميانگين 30 كيلومتر در ثانيه اين مسير را مي پيمايد . این حلقه ها با سرعت بسیار زیادی به دور زحل در حال گردش هستند. هریک از این قمرها در نوع خود بی نظیر و یکتا هستند؛ از انسلادوس که سطحش به طور مداوم در حال تغییر است، تا یاپتوس که یک روی آن به سیاهی قیر و نیمکره دیگرش به سفیدی برف است.

پس این ماجرا فایدهای به حال تو نداشته. وی پس از ساخت تلسکوپ موفق شد به رَصد ستارگان بپردازد. نورانيت آن در نزديكترين فاصله ي از زمين با نورانيت پرنورترين ستارگان رقابت مي كند. صرفنظر از تاخيرهايي كه معلول اصطكاك و آثار ثانوي ديگر هستند ( و ممكن است به شش ساعت هم برسند) جزر و مد در هر نقطهي زمين ، زماني روي ميدهد كه ماه در نصفالنهار مكان (يا در نيمدايرة متقابل آن) باشد. دیدن هر رنگ در نابترین و بهترین حالتش، دیدن نقشی است از مطلق که این معنا را مسلّم میکند که شهود بهجت آفرین در عالیترین مرتبهاش حتی در یک تجربة زیبایی شناختی جزیی هم ناگزیر از آشکار کردن مبدأ سرمدی است.

یک سال در زحل که یک چرخش کامل آن به دور خورشید است، چیزی حدود ۲۹.۵ سال زمینی طول میکشد. نسبت نيروي مولد جزر و مد خورشيد فقط در حدود 7% نيروي ماه است. پلوتون يک ماه دارد به نام چارون که تقريبا به بزرگي خود پلوتون مي باشد . اما يک سيارک يا يک شي نپتوني ترنس ( تي ان اٌ ) کوپر بلت از تاسيس منظومه شمسي باقي مانده بودند. نسبت به زمین هشت برابر به خورشید خود نزدیکتر است اما دمای آن مشابه سیاره ماست زیرا کوتوله قرمز قدرت کمتری دارد.

نزديكي ماه نيز تاثيري در ارتفاع جزر و مد دارد. در واقع ماه بهعنوان قمر سیاره زمین، دور زمین چرخیده و از خودش نوری نداشته و صرفاً نور خورشید را بازتاب میکند. ناشناخته ترین چیز در مورد اورانوس این است که فقط از یک طرف دور خورشید می چرخد اما طول روز در این سیاره، یعنی چرخش آن به دور خودش 17 ساعت و 14 دقیقه طول می کشد. می توان از راه رياضی نشان داد كه قمری دوردست را كه جهت حركتش عادی است به سهولت بيشتری می توان از چنگ سياره ای ربود تا قمری را كه جهت حركتش رجعی است.

و جز يک استثنا همگي در جهت عادی به دور زحل می گردند. دورهي تناوب قمرها از 23 ساعت براي ميماس تا 550 روز براي فوب تغيير می كند. قطر تريتون 3500 كيلومتر و جرم آن يك پانزدهم جرم زمين است و هر پنج روز و بيست ساعت يكبار در مداري كه با صفحهي دايرهالبروج زاويهي 37درجه تشكيل ميدهد، به دور نپتون ميگردد. قرار دارد و سرچشمه ي اصلي نور و گرما و انرژي بر روي زمين است . از بسیاری لحاظ تایتان بیشترین شباهت را به زمین دارد.

در سال ۱۳۹۵ یک سیاره فراخورشیدی با اندازهای در حدود اندازهی زمین به دور پروکسیما قنطورس کشف شد که نام این ستاره را بیش از پیش بر سر زبانها انداخت. دورهي تناوب حركت انتقالي آنها در حدود 270 روز برآورد شده است. نویسنده در این کتاب به بررسی ویژگیهای نمادین شخصیتهای داستانی و روابط آنها با یکدیگر، اقیلمها و سیارات و رنگهای منسوب به آنها در هر گنبد پرداخته است.

این نسبت همواره ثابت و برای تمام سیارات یکی است گذشته از این ، کپلر نخستین بار اصل ماند (اصل جبر) را در مکانیک حدس زد که بعدها بوسیله ((گالیله)) صورت تحقق یافت. در آسمان شب سیارات همیشه در امتداد کمربندی خیالی به نام دایره البروج یافت میشوند. ماهوارههای طبیعی سیارکهای کوچک، مانند داکتیل را نیز به همین نام نامیدهاند. اورانوس واژهایست یونانی به معنای آسمان، و نیز خدایگان آسمان نیز در میان یونانیان به همین نام خوانده میشد. طي سال هاي 1934 تا 1944 ميلادي نیز جرارد.

دیدگاهتان را بنویسید