اطلاعات مختصری در مورد سیارات سیارات منظومه شمسی. سیارات کوتوله منظومه شمسی

این عدد در نمادپردازی پدیدههای گوناگون مورد استفاده است؛ چهار عنصر، حاملان عرش، چهار طبع انسان، چهار باد، جهات عالم، چهار اوتاد عالم، چهار فصل، چهار مرحلة حیات آدمی و بسیاری موارد دیگر (همدانی، 1388: 42). میتوان بر این مطلب یک اصل کهن الگویی افزود که اگر چهار که در مرتبة یکان قرار دارد در ده که اولین عدد ترکیبی در مرتبة دهگان است، ضرب شود، عدد چهل به دست میآید که این عدد «نماد تمامیت می باشد» (یونگ، 1386: 469). در منابع گوناگون؛ از جمله المجسطی به صورت هندسی ستاره ها اشاره شده است (علی اکبری، 1382: 112). در اساطیر ایرانی عدد چهل تداعی گر تبار گیاهی انسان است.

دانشمندان این اندازهها را با استفاده از چیزی به نام طول موج اندازه گیری میکنند. اگر هنگام روز و در چنین موقعیتی توانستید عطارد را در دام تلسکوپ بیندازید، از فیلترهای زرد یا نارنجی در چشمی تلسکوپ استفاده کنید تا آن را در زمینهی بسیار روشن آسمان روزگاهی، واضحتر و برجستهتر ببینید. یعنی به دلیل کندی حرکت ماه به دور خود و برابر بودن آن با زمان حرکت مداری ماه به دور زمین همیشه فقط یک سمت ماه رو به زمین است به این نوع چرخش ماه synchronous rotation می گویند .هنگامی ماه به رنگ قرمز رنگ در آسمان دیده می شود (super moon) ما می توانیم ناحیه پشتی ماه (وجه دور) را نظاره بکنیم و متوجه تفاوت این دو وجه به راحتی بشویم .

اما اگر این درست است، چرا ما تنها بعضی از رنگها را در زمانهای خاص در آسمان میبینیم و همه آنها وجود ندارند؟ اگر هنوز مشکل دارید، یک استادیوم ورزشی با تردمیل را تصور کنید. طبق ترجمه زکریا سیتچین از متون کتیبههای سومری، حدود ۴۵۰۰۰۰ سال پیش شرایط جوی سیارهای دارای تمدن هوشمند بهنام نیبیرو دچار مشکل میشود. «اینسایت»، جدیدترین کاوشگر مریخ مسیر تازهای پیش رو دارد. در سال 2015 جدید ترین نظریه ممکن مطرح شده است که در حدود 4.8 میلیارد سال پیش سیاره ای به اندازه مریخ با زمین برخورد کرده است و تکه های جدا شده و متلاشی شده از برخورد در گاز معلق شده است .

«مارکوس جانسون» ستارهشناس دانشگاه استکهلم سوئد و اولین نویسنده این مطالعه جدید که امروز در ژورنال «نِیچر» به صورت آنلاین منتشر شد، توضیح داد: « پیدا کردن سیارهای در اطراف قنطورس بسیار هیجانانگیز بود. مطالب این عزیزان از نظر علمی بسیار دقیق و جالب هست و ارزش مطالعه کردن را دارد ولی در جواب سوال مطرح شده باید بگویم که به علت شکل تخم مرغی ماه و دوران بیضی شکل آن تغییر سرعت آن به همان میزان است که ماه در دور ترین فاصله خود قرار دارد و این دو تغییر هم دیگر را خنثی میکنند . سیاره مریخ حدود چهار میلیارد سال قبل بیشتر میدان مغناطیسی خود را از دست داد و در نتیجه، بادهای خورشیدی و پرتوهای کیهانی به طور مستقیم با یونوسفر مریخ بر هم کنش دارند.

بادهای سیاره مریخ همیشه در حال پرداخت کردن و فرسایش صخره ها و به هوا بردن شن و غبار هستند. این جزر و مد ها باعث خشک شدن یک نقطه از زمین شد و بعد از خشک شدن آب دریا ، باد های بوجود آمده بوسیله انقباض هوا باعث جا به جایی پلاگ ها و دور شدن آنها از نمک های خشک شده است .که در زمان قدیم نمک نبوده ولی هیدرو لیرا بسیاری در کف دریاها وجود داشته که مانع رشد گیاهان شده است. با کوچک شدن کلاهک قطبی، لایه سفیدی از یخ و شاید برف روی زمین به جا می ماند.

حلقه های اطراف سیاره زحل بسیار روشن هستند چون برف و یخ به شدت نور خورشید را منعکس می کنند. 15 قمر تا کنون برای اورانوس شناخته شدهاند که مواد تشکیل دهنده تمام آنها مخلوطی از سنگ و یخ است. باور کنید یا نکنید، نور اطراف شما ترکیبی از تمام رنگهای جهان است. هرچه طول موج نور بیشتر باشد، طولانیتر میتواند قبل از خسته شدن و بازگشت به فضا، بین مولکولهای جو زمین پراکنده شود. طراحی های با مزه و دوست داشتنی و اغلب طنز آمیز در ترکیب با رنگ های زیبا و چشم نواز باعث خلق عنوانی شده اند که وقتی بارها و بارها به دنیای بازی نگاه می کنید و ساعت ها در آن وقت می گذرانید هرگز حتی لحظه ای از جنبه بصری برای شما خسته کننده نشود و همان استایل و زیبایی خاص خود را در چشم شما حفظ نماید.

با نزدیکتر شدن به تاریخ انتشار بازی Borderlands 3 در تاریخ ۱۳ ماه سپتامبر (۲۲ شهریور ماه)، ظاهرا کاربران این بازی باید منتظر یک بسته باشند که این بازی را به نسخهی قبلی آن متصل میکند. این سبب رقیق شدن اتمسفر مریخ می شود، چون عملکرد بادهای خورشیدی سبب می شود اتم های لایه بیرونی یونوسفر پی در پی از آن جدا شوند. این منجر به وزش بادهای صبحگاهی و عصرگاهی می شود، مشابه نسیمی که در زمین از دریا به خشکی می وزد. ابرهای «لیی ویو» (Lee wave)در اطراف موانع بزرگ مانند کوه ها، دهانه های برخوردی و آتشفشان ها تشکیل می شوند.هوا در این نوع نواحی در بیشتر مواقع امواجی شبیه به امواج دریا را به وجود می آورد.

به همین نوع چرخش ماه نامنظم ماه elliptical orbit می گویند . روش استخراج طلا چه زمانی که به صورت کوه طلا از آن یاد و چه هنگامی که با نوع معدنی آن که غالبا در رگه های کانی کوارتز یافت می شود و وقتی که در مواد رسوبی به صورت ته نشین شده وجود دارد، متفاوت است. بعنوان نتایج این پروژه میان سیاره ای اعلام شد که تغییرات دمایی جو سیاره بسیار کم است بعنوان مثال بالاترین دمای ثبت شده توسط هردو مریخ نشین 21- درجه سانتیگراد وپایین ترین دما نیز 124- درجه سانتی گراد گزارش شد.نتایج بدست آمده ازاین پروژه همچنین نشان میدادند که جو سیاره بطور عمده ای از گازکربنیک تشکیل شده است.نیتروژن آرگون اکسیژن ودر حدی ناچیز نئون٬ زنون وکریپتون نیز وجود دارد.جو سیاره شامل مقادیری اندک آب هم می باشد که مقدار آن تنها به یک هزارم مقدار آب در جو زمین می رسد.حتی این مقادیر ناچیز هم می تواند متراکم شده و ابرهایی را بر فراز جو تشکیل دهد وحتی می تواند موجب تشکیل مه صبحگاهی شود.هم چنین شواهد نشان می دادند که سیاره در گذشته جو چگال تری داشته که باعث جریان یافتن آب مایع بر سطح آن شده است.عوارضی فیزیکی شبیه به بستر رودخانه ها تنگه ها وخطوط ساحلی دریاها اشاره به وجود رودخانه هایی بزرگ وحتی دریاهایی داشته است.

تفاوتی که در ساختار سیارههایی مانند اورانوس و نپتون دیده میشود، به سبب عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته وجود دارد. نپتون به همراه سیارهٔ کوتوله پلوتو تنها سیارههایی هستند که از زمین با چشم غیرمسلح رؤیت نمیشوند چون فاصلهٔ خورشید تا نپتون حدود سی برابر فاصلهٔ زمین تا خورشید است. سیارههای منظومه شمسی به 2 دسته تقسیم میشوند: سیارههایی که از سنگ تشکیل شدهاند و آنهایی که مواد تشکیلدهندهشان گاز است.

این ابرها در هر نقطه ای از مریخ یافت می شوند، اگرچه در «فلاته سیرت بزرگ»۱ در شمال «هامونه هلاس»(Hellas Planitia )بیشترین فراوانی را دارند. اگرچه با دیدن آنها نمیتوانید تشخیص دهید، پرتوهای نور خورشید در اندازههای مختلف وجود دارد. آخرین باری که پلوتون به داخل مدار نپتون وارد شد، 23 ژنویه 1979 تا 11 فوریه 1999 بود، پلوتون علاوه بر گردش به دور خورشید ، دور خودش نیز ( حول محور عمودی فرضی ) می چرخد. دمای روزانه به طور معمول در نوسان است و در نواحی دور از قطبین تا حدود ۱۰۰ کلوین می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید