الماس از کربن ساخته گردیده است

بر اساس گزارشهای ناسا از کاسینی در نوامبر ۲۰۰۶، یک طوفان گردباد مانند در قطب جنوب زحل مشاهده شده است. کار پژوهشی من کشف رابطه میان پدیدههای نپاهیده در تلسکوپهای نوری و زمینپایه با پدیدههای اندازهگیریشده در طول موج پرتو ایکس مدارگرد خورشیدی ناسا بود. پس از دوره پژوهشی در هلند، دو سال را در اوتاوا-پایتخت کانادا- گذراندم؛ جایی که دفتر اصلی انستیتوی هرزبرگ در آنجا بود. برای کار پژوهشی تکمیلیام چندین دوره آموزشی را در ترابرد تابش، جو ستارهای و اخترشناسی کهکشانی و میان-کهکشانی گذراندم. در آن دوره هیچ دوره درسی رسمی اخترشناسی برای دوره کارشناسی وجود نداشت، اما چندین کتاب و مجله همچون آسمان و تلسکوپ در دسترسم بود.

شایان ذکر است ابزارهای رصدی مورد استفاده عبارت بودند از: تلسکوپ 16 اینچ اشمیت کاسگرین، تلسکوپ خورشیدی 90 میلیمتری Coronado، دوربین عکاسی دیجیتال 5D کانن SLR، دوربین عکاسی CCD، دوربین فیلبرداری CCD. به عبارت دیگر، در صورت داشتن ایدۀ روشن و متمایز، وجودِ مصداق آن باید مسلم فرض شود. زحل ششمین سیاره منظومه شمسی است و به دلیل فاصله داشتن از خورشید «زحل» نام گرفته است. این اقمار بوسیله ستاره شناسی به نام آساف هال در 1887 میلادی کشف شده اند.

بنابراین اگر ادعای چین درست باشد، ما واقعاً هنوز نمیدانیم این زباله فضایی که در نیمه پنهان ماه سقوط میکند، چیست و متعلق به چه کسی است و این در حالی است که اگر ما واقعاً نمیتوانیم نحوه سقوط بقایای پرتابهای خودمان در یک دهه گذشته را پیگیری کنیم، تصور کنید که وضعیت چقدر بد است، چرا که ما هر ساله دهها هزار مورد از این موارد خواهم داشت و با پرتابهای فضایی روزافزون، این وضع بغرنجتر خواهد شد. خانم کامپسون زنی خودخواه و مالیخولیایی است که برای بزرگ کردن فرزندانش کاملا به دیسلی وابسته است.

برای کار پژوهشیام در مغناطیس خورشیدی هم دورههایی در مغناهیدرودینامیک، فیزیک فراجوی و نورهای شمالگان گذراندم. زرگترین و توانمندترین تلسکوپ خورشیدی روی زمین در آنجا نصب شده بود و به پیشنهاد مدیر آنجا دکتر «جک ایوانز»، من نخستین پژوهشگری بودم که از امکانات عالی آن ساختواره برای پایاننامهام بهره بردم. بررسی هایی که در پروژه های وایکینگ (Viking) به منظور عکسبرداری و تست وجود میکروب در مریخ انجام شد، نیز بی نتیجه ماند. این تصویر که در فاصله ی 621000 مایلی (999402 کیلومتری) گرفته شده، رنگ های واقعی زحل، همچنین تغییرات طیف رنگی آن را از رنگ آبی در قسمت شمالی تا رنگ طلایی در قسمت جنوبی، به خوبی نشان داده است.

5- مبنای ساعت واقعی چیست؟ بدون آنکه پَرسونانه بدانم دانشمندشدن چیست! هنگام رصد ونوس به کمک تلسکوپ تغییراتی در شکل و اندازه آن مشاهده می شود. وقتی مریخ به خوشید نزدیک است نیمکره جنوبی آن به سمت خورشید قرار میگیرد و به آن یک تابستان بسیار گرم و کوتاه را میدهد، درحالیکه نیمکره شمالی آن یک زمستان بسیار سرد و کوتاه را میگذراند. به یاد دارم در یک عصر پاییزی که به خانه میرفتم، درحالیکه ستارگان در آسمان خیالانگیز زیبا بودند، به آسمان چشم دوختم و تصمیم گرفتم دانشمند شوم.

کوچکترین سیارهای که به دور یک ستاره معمولی رشته اصلی به غیر از خورشید میگردد کپلر-۳۷بی که جرم (و شعاع) آن اندکی از ماه بیشتر است. آیا پیش از ورود به دانشگاه قصد داشتید اخترشناس شوید و به همین دلیل وارد رشته فیزیک شدید یا اینکه پس از ورود به دانشگاه و رشته فیزیک به اخترشناسی مشتاق شدید؟ این فرایندها شامل مجموعه کاملی از معیارهای فشار/ تنش و تقریباً تمام ویژگی­های رشته ژئومورفولوژی است. کارشناسی فیزیک را به سال ۱۹۶۹ م در دانشگاه مونترآل تمام کردم. شاید مؤثرترین پژوهشگری که دیدم، ریاضیدان و زمینفیزیکدان بریتانیایی، عالیجناب «هارولد جفریس» باشد؛ در فراهمایی ناتو به سال ۱۰۷۰ درباره مغناطیس سیارهای که با کوشش «استنلی رانکورن» زمینفیزیکدان در دانشگاه نیوکاسل برگزار شد.

البته انتظار می رود که به زودی فیلم Avengers: Endgame گوی رقابت را از آواتار بگیرد. گیم پلی بازی تمامی استانداردهای لازم در سبک را داشت و در کنار آن با وارد کردن مواردی همچون تجارت و دورههای تاریخی و عنصر مهم پیشرفت کردن، استانداردهای جدیدی را به سبک استراتژی اضافه میکرد. اما در هفته جاری، اطلاعات جدیدی منتشر شد که مطلقا حاکی از آن است که عنوان بزرگترین سیاره کوتوله باید در اختیار اریس باشد.

همین موضوع استفاده از معادن، این اجرام را به رویایی تبدیل کرده که این روزها حرف و حدیث درباره آن دوباره بالا گرفته است، بله دوباره! تماس دوباره خطهای مغناطیسی با فورانهای پلاسمایی پرتوانی همراه خواهد شد. ابزار اخترشناسی آنها بعدتر در نهایتِ موفقیت به مدارگرد خورشیدی سولارمکس تبدیل شد. من به فیزیک خورشید علاقهمند شدم؛ زیرا بادهای خورشیدی بهخوبی مشاهدهپذیر و فهمپذیر بودند و ممکن بود سرنخهایی از بادهای ستارگان پرجرم بدهند. اگر بخواهید این سه را از دیدگاه دانشی بررسی کنید، کدامیک توانستهاند کیفیت و کمیت دانشی خود را از آن زمان تاکنون بهخوبی حفظ کنند؟

مرکز مطالعات ایمز نیز مسئولیت ساخت سیستمهای زمینی، عملیات اصلی ماموریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات را از دسامبر سال 2009 به عهده گرفته است. دفتر اصلی محل پژوهشهای فیزیک خورشید و بخش تازه بنیان نهادهشده اخترشناسی رادیویی بود. درباره فناوریهای فضایی و نقش پررنگ مهندسان و نیز نقش نیروهای فنی و پشتیبانی در پژوهشهای دانشی بسیار آموختم و تجربه کسب کردم. بعد از پایان دوره دکترا در سه دانشگاه یا پژوهشگاه متفاوت دوره پسادکترا را سپری کردهاید؛ مؤسسه کلتک در آمریکا، آزمایشگاه پژوهشهای فضایی در اوتریخت هلند و انستیتو اخترفیزیک هرزبرگ در کانادا. برای شروع گفتگو بفرمایید قبل از ورود به دانشگاه چگونه به اخترشناسی علاقهمند شدید؟

با گذشت زمان هدف من برای دانشمند شدن روشنتر شد و اخترشناسی بیش از هر چیز دیگری مرا شیفته خودش کرد. چیزهایی هستند که در هر زمان مفروضی راه دیگری جز قبولکردنشان نداریم و اغلب نمیتوان همزمان به دو چیز به یک اندازه بها داد. 48. تقریبا 70 درصد از سطح زمین با اقیانوس ها پوشیده شده است، که حاوی 97 درصد از آب سیاره هستند.این اقیانوس ها، خانه ی چیز های اسرار آمیز و مخلوقات جغرافیایی هستند، که هرگز بر روی زمین وجود نداشته اند برای مثال، بزرگترین کوه ها زیر آب هستند.

کودکی بودم که پرسشهای بسیاری میپرسیدم، اما خیلی وقتها ناامید میشدم؛ چون پدر و مادرم، بزرگترها و آموزگاران مدرسه توان پاسخگویی پَرسون را به پرسشهایم، به شکل شفاف و روشن و ساده نداشتند. کارشناسیارشد و دکترا را در دانشگاه اُنتاریوی غربی تمام کردم. به سال ۲۰۱۸ هم من کتابی را با نام پردهبرداری از کهکشانها در انتشارات دانشگاه کمبریج چاپ کردم که «حسن فتاحی» در صفحه علم روزنامه «شرق» در ایران معرفیاش کرد؛ در واقع ادامه راه «سندیج» بود. در راستای پژوهشهایم هر هفته زمانی را در دانشگاه کالیفرنیا-سندیهگو، واقع در ۲۰۰ کیلومتری پاسادنا سپری میکردم.

حشرات و قارچها را جمعآوری میکردم. آن برنامه را با جدیت دنبال میکردم و پاسخ بسیاری از پرسشهایم را فهمیده بودم. بادهای ستارگان پرجرم چشمگیر بودند؛ زیرا نامستقیم به این معنا بود که ستارگان بخش هنگفتی از جرم خود را از دست میدهند و در عمر کوتاه خود فرگشتشان بهشدت دستخوش تغییرات میشود. با برخی از اخترشناسان و فیزیکدانان نامور، بهویژه «رابرت لیتون»، که بیاغراق در اخترشناسی و فیزیک نابغه بود و «ویلیام فولرف» فیزیکدان برنده جایزه نوبل سال ۱۹۸۳ آشنا شدم و همکاری داشتم. آموختههای من در فیزیک و ریاضیات استاندارد و از زیربنای دانشی استواری برخوردار بود.

«دریافت متعارف از جهانهای ممکن اگرچه ابتکاری است که سهمی تعیینکننده در درک ما از مفاهیم وجهی داشته است اما از سوی دیگر، به جای نتایج روشن منجر به برخی اشتباهات شده است: چرا که پیشنهاد میکند اشیایی هستند که وجود ندارند. عکسی از سرویس گوگل ارث (Google Earth) که ویژگیهای جغرافیایی بخشی از سیاره در سال 2016 را به وضوح نشان میدهد. بیشتر بادهای این سیاره برخلاف دیگر سیارههای مشتریگون منظومه شمسی از شرق به غرب میوزند نه از شمال به جنوب. آن زمان ما در دهکدهای کوچک، در صد کیلومتری شرق مونترآل زندگی میکردیم. به این ترتیب، خورشید که در مرکزش واکنش های هسته ای رخ می دهد، ستاره است و زمین، که منبع اصلی انرژی اش خورشید است و هیچ نوع واکنش هسته ای در آن روی نمی دهد، سیاره است.

دیدگاهتان را بنویسید