تا «شرلوک هولمز در فرار بزرگ

بدین ترتیب مواد تشکیل دهنده ی زمین به لایه هایی تقسیم شدند که فلزات سنگین تر در مرکز قرار گرفتند. در زیر سنگ کره لایه ای قرار دارد به نام سست کره که به طور بخشی ذوب شده است. این لایه خود از تعداد زیادی لایه های بزرگ و صفحات سنگی تشکیل شده است. کمربند داخلی پایدارتر است ولی تعداد ذرات در کمربند خارجی با سازه 100 تغییر می کند . اگرچه جمعیت سیارهها و سیارکهای عبوری به بخش داخلی منظومهی شمسی امروزه بسیار کم است اما تعداد این اجرام در اوایل حیات منظومهی شمسی و خورشید بالا بود. باوجود اطلاعات زیادی که از سیارههای منظومهی شمسی طی سالهای اخیر به دست آمده است، هنوز تردیدهایی در مورد نحوهی شکلگیری آنها وجود دارد.

آنها را بررسی و حفظ کنید. متأسفانه دوربین قابل چرخش این کاوشگر در طول بررسی زحل به مدت چند روز از کار افتاد و بسیاری از چشماندازها ثبت نشدند. پژوهشها و رصدهایی که تاکنون انجام شده هنوز موفق به یافتن سیارهای پیرامون این سامانه ستارهای نشده است اما شبیهسازیهای رایانهای نشان میدهد که احتمال وجود یک سیاره در فاصله ۱٫۱ واحد نجومی (۱۶۰ میلیون کیلومتری) ستاره آلفا قنطورس B، زیاد است و مدار چنین سیارهای میتواند دست کم در مدت ۲۵۰ میلیون سال پایدار بماند. بلندترین کوه در افریقا، کلیمانجارو است که با ارتفاع 5895 متر و قله ی پوشیده از برفش، تنها 3 درجه از خط استوا فاصله دارد.

قله ی اورست، مرتفع ترین کوه سیاره ی ما با ارتفاع 8848 متر. در 29 ماه می سال 1953 میلادی سرادموند هیلاری از نیوزیلند و تنزینگ نورکی یک کوه نورد نپالی، قله ی اورست را فتح کردند. سرعت باد خورشیدی پس از برخورد با اولین بخش مغناط سپهر یعنی مغناط خم به یکباره از 400 کیلومتر بر ثانیه به 250 کیلومتر بر ثانیه کاهش می یابد . اگرچه عمده ذرات بادهای خورشیدی توسط مغناطیس سپهر زمین به دام می افتند ، اما پاره ای از این ذرات از دام مغناط سپهر گریخته و درست در نزدیکی قطبین مغناطیسی زمین با اتم ها و مولکول های جو در ارتفاع 100 کیلومتری از سطح زمین برخورد کرده و باعث ایجاد پرده های رنگارنگی در آسمان نواحی قطبی می شوند .

درست در اوایل حیات زمین، سیارک بزرگی به آن برخورد کرد و بخشی از گوشتهی این سیاره وارد فضا شد. برای پیمودن این مسافت روی زمین، باید تقریباً هشتصد هزار بار دور زمین را طی کنید. درنهایت برخورد اجرام یخی باعث جمع شدن آب روی سطح زمین و شکلگیری اقیانوسها شد. جاذبهی زمین رابطهی مستقیمی با اجرام فضایی اطراف آن یعنی خورشید و ماه دارد. اعتقاد بر این است که بین آب و هوا، و بیماری ها ارتباط وجود دارد.

این کوه در رشته کوه هیمالایا بین تبت و نپال قرار گرفته است. کوه اورست در هیمالایا مرتفع ترین کوه روی زمین با ارتفاع 8848 متر می باشد. برای ما انسانها که بیشتر از 2 متر قد نداریم، این اندازه ها بسیار مرتفع و عمیق به نظر می رسد، ولی از یک زاویه ی دید متفاوت اگر زمین اندازه ی یک توپ بسکتبال بود، صاف تر از یک توپ بسکتبال واقعی به نظر می رسید. او با ساختن خورنق پا در قلمرو آفرینندگی گذاشته بود، اما این همة رسالت او نبود.

اما در این بین تنها قمر طبیعی و واقعی زمین ماه است . وقتی که فعالیت های خورشید موجب ازاد شدن شماری الکترون و پروتون توسط شراره های فام سپهری می شوند ، این ذرات یک میدان الکتریکی درست در نقاط آینه ای به وجود آورده و آن ها را از بین می برند و این الکترون ها و پروتون ها را به سمت پایین یعنی داخل جو می فرستند ، این ذرات در اثر برخورد با اتم های اکسیژن ، نیتروژن و هیدروژن و .. با یونیزه و برانگیخته کردن آن ها به ترتیب رنگ های آبی ، سبز و قرمز را ایجاد می کنند .

اگر این عناصر رادیواکتیو که در میلیاردها سال پیش بر اثر یک انفجار ابرنواختری بوجود آمدند، در زمین قرار نمی گرفتند، این سیاره، دنیایی بسیار متفاوت و از نظر زمینشناختی مرده بود.گوشته ی زمین که حدود 2800 کیلومتر ضخامت دارد، هسته را احاطه کرده است. عمده ذرات ساطع شده از بادهای خورشیدی توسط 3 بخش قبلی جذب می شوند ، اما ذرات بسیار پر انرژی و باردار کیهانی که حامل انرژی قابل توجهی هستند ( به علت سرعت بالایی که دارند ) از 3 فیلتر قبلی عبور می کنند و وارد منطقه ممنوعه ای در درون میدان مغناطیسی می شوند ؛ این منطقه در سال 1958م. به کمک سفینه های اکسپلورر 1و3 کشف شد و به افتخار فیزیک دان آمریکایی جیمز ون آلن که وجود آن ها را پیش بینی کرده بود ، کمربند ون آلن نام گرفت .

گیربکسهای با دنده صاف و یا اسپار، دارای دقت بالا (لقی کم)، تحمل گشتاور بالا می باشند اما نه به مانند دنده مورب و همچنین بدلیل تکنولوژی ساده تر و هزینه کمتر جهت تولید، قیمت مناسبی دارند و به همین خاطر در بیشتر مواقع که دقت خیلی خیلی بالایی نیاز نیست از این نوع گیربکس ها استفاده می شود. حاصل این رنگ آمیزی پرده هایی بزرگ به طول چند هزار کیلومتر اما ضخامتی کمتر از 1 کیلومتر است که به رنگ های سبز ، قرمز ( صورتی ) ، بنفش ، زرد ، ارغوانی و سفید در نواحی قطبی است .

این برنامه که بیشتر در محیط ipad کاربرد داشته می تواند شما را در مرور و تمرین واژگان جدید زبان انگلیسی یاری دهد. می نامند . در تصاویر زیر نماهایی دیگر از رنگ آمیزی شفق های قطبی را می بینید. زمین می نامند . در این بخش دو کمربند متمایز ذرات باقی مانده را جذب می کنند . در بخش پوسته اقیانوسی ضخامت کمتر و در حدود 10 کیلومتر است و عمر پوسته نیز کمتر و در حدود 200 میلیون سال است ، صفحات تکتونیک این بخش با سرعت متوسط 2 سانتیمتر در سال حرکت می کنند.

گوشته از سنگهای نیمه جامد با چگالی متوسط از ترکیبات اکسیژن با منیزیم، آهن و سیلیکن ساخته شده است. 3. هسته : عمدتا از آهن و نیکل تشکیل شده است و شاید پاره ای از عناصر سبک تر هم در ترکیبات آن باشند . 3) 2700-650 کیلومتری : گوشته پایینی که عمدتا از سیلیسیم ، منیزیم و اکسیژن با مقادیری از آهن و کلسیم و آلومینیوم تشکیل شده است . اتفاق می افتد ، که به آن شفق تخم مرغی می گویند . سیاره ای که در یک منطقه قابل سکونت قرار می گیرد و از نظر تئوری شرایط برای زندگی مناسب می شود.

تصویر صفحه بعدمقایسه ای از میدان مغناطیسی زمین با دیگر سیارات را نشان می دهد . منظومه گرانشی خورشید و اجرامی است که به دور آن می چرخند . فریدریش بسل در سال ۱۸۳۸ با موفقیت یک اختلافمنظر ستارهای، تغییری ظاهری در موقعیت یک ستاره که بهدلیل حرکت زمین دور خورشید ایجاد شده، را اندازه گرفت و به این ترتیب، نخستین مدرک مستقیم و تجربی نظریه خورشیدمرکزی را فراهم کرد.

براساس نظریه قدیمی که همه چیز به گرد زمین می گردید. اجزای سازندهٔ محیط میانسیارهای را هیدروژن خنثی و غیر یونیزهشده، گاز پلاسما، پرتوهای کیهانی و ذرات گرد و غبار تشکیل میدهند. تقریبا ۷۱ درصد از سطح زمین با آب پوشیده شده است که بیشترین بخش آن را اقیانوسها تشکیل میدهند. ۲۹ درصد باقیمانده را قارهها و جزیرهها تشکیل میدهند و منابع آبی متعددی مثل دریاچهها و رودخانهها در خشکیها دیده میشود. «در اساطیر رنگ آبی به دایره اختصاص دارد» (جابز، 1395) و با عنصر آب در پیوند است، چراکه دایره، نشاندهندۀ آرامش است (همان). 835/1 کیلوگرم از جرم زمین را به خود اختصاص داده است .

دیدگاهتان را بنویسید