جایگاه باورهای تنجیمی در کیهانشناسیِ عجایبنامهنویسان (قرون چهارم تا هشتم هجری)

بین اعضای منظومه شمسی اگر رقابتی بر سر اینکه اکتشافات فضایی به کدام یک اختصاص یابد وجود داشت، سیاره زهره که کمتر واکاوی شده یا تیتان، قمر هیجانانگیز زحل توجه زیادی را به خود جلب میکردند. و به این طریق، مخاطب را به یکی از آموزه های عالی عرفانی خود رهنمون می شود. Age of Mythology یا عصر افسانه ها، یکی از بازی های معروف کامپیوتر و از عناوین استراتژیک جذاب به شمار میرود که در 30 اکتبر 2002 توسط استودیو Ensemble Studios ساخت و توسط استودیو Microsoft Game Studios منتشر شد. سر انجام در سال ۲۰۱۴ آژانس ملی فضایی امارات تحت عنوان UAESA تاسیس شد تا طرحها و برنامههای استراتژیک این شیخ نشین حوزه خلیج فارس در عرصه فضایی را تدوین، تبیین و اجرا کند.

همزمان با فعالیتهای طراحی و ساخت ماهوارههای سنجش از دور شرکت YAHSAT نیز در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و اکنون در زمره ۱۰ شرکت برتر ماهوارهای فعالیت میکند. با ظهور صدرالدین شیرازی (ملاصدرا) در سده یازدهم، فعالیت فکری و عقلی در تمدن اسلامی به اوج خود رسید. بعضی از دانشمندان معتقدند که Europa (یکی از ماههای مشتری) که حدوداً هم سایز زمین است، اقیانوسی پنهان در زیر پوستهی یخ زدهی خود دارد.

یکی از اهداف این سازمان معرفی امارات به عنوان یک کشور پیشتاز در عرصه علوم و اکتشافات فضایی عنوان شده است. شرکت فوق بعدتر توسط هلدینگ مبادله، بازوی سرمایه گذاری دولتی امارات خریداری شد و در طی قرارداد جدید بین شرکت مبادله و شرکت ویرجین گالاکتیک قرار است تا امکان سنجی تبدیل فرودگاه العین به یک پایگاه فضایی و همچنین محلی به عنوان تامین کننده پروژه گردشگری فضایی مورد مطالعه قرار گیرد. سرمایه گذاری امارت در این شرکت سابقه قدیمی دارد. نخستین بار در سال ۲۰۰۹ بود که هلدینگ سرمایه گذاری Abar در نمایشگاه EAA Airventure که همه ساله در شهر آشکاش از ایالت ویسکانسین برگزار میشود، سرمایه گذاری بالغ بر ۲۸۰ میلیون دلار در ازای دریافت ۳۲ درصد سهام ویرجین گالاکتیک را مطرح نمود.

در خلال برگزاری نمایشگاه دبی نیز در غرفه شرکت ویرجین گالاکتیک که جزو زیر مجموعه هلدینگ مبادله حضور یافته بود از نوعی لباس فضایی رونمایی شد که اولین آن به دست شیخ دبی امضا شد. حال که بحث پروازهای تجاری فضایی و دسترسی آن برای گردشگران پردرآمد روند محقق شدن را پیش گرفته، دبی نیز خواهان ورود به عرصه گردشگری فضایی از طریق همکاری با شرکت ویرجین گالاکتیک است. در چنین شرایطی جای تعجب ندارد که با نزدیک شدن به زمان کاهش فاصله مداری مریخ و زمین تا اوایل پاییز، تابستان امسال سه ماموریت فضایی راهی سیاره سرخ شوند تا با گردآوردن دادههای تازه نشان دهند سیاره سرخ مثل قالی کرمان است و هرچه بیشتر پامیخورد برای مطالعات فضایی جذابتر میشود.

هوپ با نزدیک شدن به مریخ پس از هفت ماه و پیمودن ۴۹۳ میلیون کیلومتر سرعتش را کم میکند تا بتواند تحتتاثیر گرانش مریخ تغییر مسیر داده و شروع به گردش در مدار کند. به آهنگساز ایتالیایی جیورجیو باتیستلی سفارشی داده شده که یک اُپرا برای «لا اسکالا» در میلان بنویسد که بنا به فیلم مستند برنده اسکار، در مورد تغییر آب و هوا، بنام “یک حقیقت ناخوشایند” باشد. بررسی پویایی (دینامیک) جو مریخ و برهم کنش آن با فضای بیرونی و بادهای خورشیدی، ارتباط بین آبوهوای امروز و گذشته مریخ، مطالعه فرآیند فرار جو مریخ به فضا در طول میلیاردها سال با دنبال کردن رفتار و فرار هیدروژن و اکسیژن، چگونگی اتصال لایههای بالایی و پایینی جو مریخ و ارائه تصویری جامع از تغییر جو مریخ در طول روز و سال مریخی از ماموریتهای علمی این کاوشگر است.

مرکز دادههای علمی اطلاعات مخابرهشده را دریافت و آنها را ذخیره میکند. اما باید بدانید که اگر پای انسان ها به مریخ برسد باید معماهای زیادی را در موضوعات مختلف در این سیاره حل کند. بدن انسان ها واقعا شگفت انگیز است. پرتابگر شامل مرحله اول، مرحله دوم، محفظه حامل مدارگرد و یک جفت راکتهای تقویتکننده سوخت جامد (SRB-As) است. زمانی که مدارگرد در مدار خود قرار بگیرد پشت مریخ خواهد بود و تا زمانی که بیرون نیاید، نمیتوانیم از موفقیت پروژه مطمئن شویم. من از اولین روز کاری خود در روزنامه Cornell Daily Sun ، یعنی در همان زمانی که در سال 2006 در دانشکده بودم، در مورد پلوتو مینویسم.

پتیت ، فضانورد ایستگاه، از زبان كدو سبز نوشت: من گیج شدهام. اما مریخ نیازی به اتلاف وقت برای شرکت در این رقابت ندارد؛ از تلاش برای یافتن حیات فرازمینی گرفته تا بحثهای مربوط به کوچ به سیارههای دیگر، مریخ همواره هدف طرحهای بلندمدت و مشترک برای تمام بشریت بوده و هست. ماموریت مریخی امارات با مطالعه لایههای بالایی و پایینی جو به طور خاص بر هدف دوم تمرکز کرده است. سفر ماموریت مریخی امارات امروز سهشنبه ۲۴ تیر ۹۹ در ساعت ۲۰ و ۵۰ دقیقه به وقت جهانی از جزیره تانیگاشیما ژاپن آغاز و با عبور از اقیانوس آرام راهی مریخ خواهد شد.

کاوشگر هوپ (Hope) به معنی «امید» یا همان ماموریت مریخی امارات که خود اماراتیها آن را «مسبار الاَمل» میخوانند، اولین کاوشگری در سال جاری خواهد بود که با رسیدن به مدار سیاره مریخ در اواخر سال / اوایل سال ۲۰۲۱ تصویر کاملی از جو این سیاره و لایههای آن ارائه خواهد کرد تا سیارهشناسان با دادههای بیشتری به سوال کلیدی نحوه فراراکسیژن و هیدروژن اتمسفر مریخ به فضا در طول یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) پاسخ دهند. آلفونسو کراون با این فیلم، نگرش ما به فیلم های فضایی را دگرگون کرد. این تصویر شگفتانگیز که طی ماموریت آپولو 17 (Apollo 17) در سال 1972 به ثبت رسید، لقب «تیله آبی رنگ» را به خود گرفت.

دادههای بهدستآمده در اختیار تیم علمی این ماموریت و پس از آن به صورت زمانبندی شده در اختیار جوامع علمی قرار خواهد گرفت. تلاش در گردآوری اشعار و آثار شفاهی عامة مردم در کنار اندرزهای سیاسی، آگاهی­های فنی و میراث علمی سرزمین­های دیگر از ویژگی­های بارز این دوره است. یعنی ساختارش نشان می دهد که دو جرم کاملا مجزا با دو تراکم کاملا متفاوت به دلیل جاذبه کنار هم قرار گرفته اند و اوتاکاوا را تشکیل داده اند.سه فاکتوری که در قسمت های بالا گفتم را همه خرده سیارک ها دارند. حدود دو هفته دیگر هم چینیها و بعد هم آمریکاییها قرار است فضاپیماهایی را پرتاب و راهی سیاره سرخ کنند.

پیشرانه پرتاب نیز از هیدروژن و اکسیژن مایع استفاده میکند. اسکناس یک دلاری در دوره ی روزولت طراحی شد و گفته زیر از سال ۱۹۵۱ به ما می گوید که رئیس جمهور فکر های زیادی برای طراحی آن داشت. تاکنون اطلاعات زیادی از آن بدست نیامده، اما بنا به گفته طراح آن این لباس قرار است میزان دما و رطوبت بدن سرنشینها در حد مطلوب و قابل تحمل کنترل نماید. این غول یخی هنگام چرخش با زاویه تقریباً 90 درجه از صفحه مدار خود توسط 13 حلقه ضعیف و 27 قمر کوچک احاطه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید