دانستنی هایی جالب و خواندنی در مورد سیاره زحل – دیجی رو

هنگامي كه زمين و ناهيد، در كمترين فاصله نسبت به هم قرار دارند، يك سمت ناهيد هميشه به سمت زمين است. يك سال ناهيد، 7/224 روز زمين طول مي كشد. يعني 97/87 روز زمين طول مي كشد تا تير يك بار به دور خورشيد بچرخد. اين نقطه پس از سه بار چرخش سياره، كه در طي آن سياره دو بار خورشيد را دور مي زند(يا 176 روز زمين) به جاي اول خود بازخواهد گشت. گفته میشود که آنها قدیمیترین سوابق مربوط به زحل یا “ستاره Ninib” را نوشتهاند و حدود 700 سال قبل از میلاد، آن را به عنوان یک شئ درخشنده در شب توصیف کردهاند.

ابر اورت ضخامتی برابر با 5,000 تا 100,000 واحد نجومی دارد که برابر با اندازه منظومه شمسی است. 8. یک روز تیر برابر با 176 روز زمینی است. ایسنا به نقل از دیلی میل نوشت: منظومه شمسی این هفته نمایشگاهی را برای ناظران آسمان به نمایش میگذارد و در هفت روز آینده هفت سیاره در نقاط مختلف آسمان شب قابل مشاهده هستند. علامتهاي قرمز،نقطه يكساني را روي سطح تير در زمانهاي مختلف چرخش نشان مي دهند. 13. مارینر 4 نخستین ماموریت در نزدیکی مریخ بود که در 28 نوامبر 1964 به فضا فرستاده شد و در 14 جولای 1965 به نزدیکی مریخ رسید و ماموریت جمع اوری اطلاعات از این سیاره را آغاز نمود.

اين فضاپيما در 16 نوامبر 1965 به فضا پرتاب شد. نزدیکترین سیاره به خورشید یعنی عطارد به تدریج در روز روشنتر خواهد شد و مدت بیشتری قبل از غروب خورشید در آسمان باقی خواهد ماند. آنها به مدت ۲۰ روز مسیر نور این ستاره را دنبال کردند موفق شدند عبور سه سیاره احتمالی از برابر قرص آن را گزارش کنند. در سطح این سیاره، یک طوفان عظیم وجود دارد که صدها سال بر روی آن در حال طغیان بوده است. ضربات ناشی از دو شهاب سنگ عظیم اخیر باعث تشکیل دو حوزه (دریا) ارینتال و ایمبریوم شده اند. سطح سیارات سنگی یا خاکی، سخت و از سنگ و صخره آفریده شده است.

تير دومين سياره كوچك منظومه شمسي(بعد از پلوتون) است. اگر قیمتها از سمت پایین به بالا صعود کنند، وقتی به زمان خاص خود برخورد میکنند تقاطع زمان و قیمت شکل میگیرد، توجه کنید قیمتها سقف رو شکل میدهند و بعد ناگهان ریزش میکنند. ابرهاي آن، گرماي خورشيد را جذب مي كنند(اثرگلخانه اي) در نتيجه دماي ناهيد تا 480درجه سلسيوس بالا مي رود. اولین پرواز به پلوتو، در 14 ژوئیه 2015 اتفاق افتاد، جایی که اولین عکسهای با وضوح بالا از این سیاره در طول ماموریت نیو هورایزنز (New Horizons) گرفته شد.

تاریخ عرضه های بعدی در اوایل 2022 معرفی خواهند شد. این ساختار 6 ضلعی از زمانی که فضاپیمای وویجر در دهه 1980 آن را کشف کرد به صورت علامت سوالی بزرگ در ذهن دانشمندان باقی مانده است.شماره 2 – لکه بزرگ مشتریبدون شک فوق العاده ترین ویژگی سیاره مشتری، لکه سرخ بزرگ آن است. در نهایت، در 13 مارس 1930م كشف این سیاره اعلام شد اما تا زمان كشف قمر آن به نام “چارون” اطلاع چندانی از پلوتون در دست نبود. مریخ و مشتری با شروع شب پدیدار خواهند شد.

جالب است که مدار بیضی شکل غیرمعمول آن با مدار سیاره کوتوله پلوتو تلاقی می کند، به همین دلیل است که پلوتون حدود 20 سال از 248 سال در داخل مدار نپتون قرار دارد که طی آن یک دور به دور خورشید می چرخد. طرحهای او نشان دهنده کیفیت پایین تلسکوپهای آن زمان است. تير تنها اندكي از ماه بزرگتر است. این ماه به دلیل این زمان از سال و ارتباط آن با قبایل بومی آمریکا که با استفاده از ماه کامل در اکتبر / نوامبر برای جمع آوری غذا اقدام میکنند، ماه شکارچی نامگذاری شده است. یکی از آن ها سعید را به طرف یک سالن بزرگی دایره ای شکل که در وسط آن یک سکو قرار داشت هدایت کرد .

دو نقطه تقاطع مداریک سیاره و صفحه ای که زمین در آن حرکت می کند نقاط گره نامیده می شوند . برای نپتون تقریباً 165 سال زمینی طول میکشد تا بتواند یکبار به دور خورشید بچرخد و فاصله آن تا خورشید بیش از 30 برابر فاصله زمین تا خورشید است. درخشش سیاره زهره ۷۰ برابر سیاره عطارد خواهد بود بنابراین نور عطارد به طور قابل توجهی ضعیفتر از سیاره زهره خواهد بود و عمدتا در نیمکره شمالی قابل مشاهده است.

ستاره ها اجرامی هستند که منشا نور و انرژی اند. دانشمندان گمان می بردند این ساختار 6 ضلعی مسیر فوران های گازی یا تندبادهای اتمسفری است اما این که چه عاملی می تواند گاز یا جریان هوا را در چنین ساختار سخت و زاویه داری هدایت کند به شکل سوالی بی پاسخ باقی مانده است. اما در مورد اورانوس این زاویه انحراف معادل 98 درجه است. درجه سانتیگراد هم می رسد.

به نظر می رسد این سیاره دارای یونسفر قوی باشد . همانطور که احتمالاً همه ما میدانیم زمین دارای 4 لایه است: پوسته، گوشته، هسته خارجی و هسته داخلی و 70 درصد آن را آب تشکیل میدهد. منظومه شمسی دارای ۹ سیاره است که به دور خورشید گردش میکنند. در جو ناهید، به قدری دیاکسیدکربن وجود دارد که فشار ناشی از آن، حدود یکصد برابر فشار جو زمین است. نپتون مکانی پر از طوفان است و سرعت بادهای آن میتواند 9 برابر بیشتر از سرعت بادهای زمین باشد. تيرآنقدر به خورشيد نزديك است كه مي توان آن را به هنگام طلوع يا غروب خورشيد ديد.

ناحیه کوهستانی ماکسول مونته با ارتفاعی حدود 11 کیلومتر (6. 8 مایل) بیش از حد متوسط ارتفاع، مرتفعترین نقطه سیاره زهره است. گالیله به حرکتهای 4 قمر در اطراف مشتری نیز اشاره کرده و این اولین ثبت یک مرکز حرکت است که در آن زمین به عنوان نقطه مرکزی قرار نگرفته است! سیاره ایکس احتمالا نهمین سیاره منظومه شمسی است که قطر آن میتواند به اندازه نپتون و مدارش فراتر از مدار پلوتون باشد. تئوکیوت لت که معنای ورقه های طلا را می داده است.قدمت این نام مجددا به عمر بسیار بالای کشف طلا اشاره دارد. همانطور که می بینید ، فاصله ها بسیار زیاد است.

در قرن چهارم پیش از میلاد، چینیان باستان، آسمان را به 12 منطقه زودیاک تقسیم کرده بودند که در هر سال، مشتری یا “ستاره سال” از یکی از این مناطق عبور میکرد. بعضی از مناطق این دره آنچنان عمیق است که اگر فرض کنیم کوه اورست را درون دره جای داده ایم، شاید نوک قله به لبه های دره نرسد.شماره 5 – حلقه های زحلسیاره زحل به خاطر حلقه هایی که در اطراف خود دارد بسیار معروف است. در نتیجه طوفان قوی تر می شود.شماره 3 – شش ضلعی زحلبر روی سیاره زحل، شکلی مانند شش ضلعی توسط دوربین فضاپیمای کاسینی ناسا با وضوح مناسب عکسبرداری شد که بسیار جالب توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید