درباره ی منظومه شمسی

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران: ۱۳ دقیقه پس از نیمهشب ۲۲ تیرماه (بامداد یکشنبه ٢٣ تیر) پدیده نجومی همنشینی “ماه” و سیاره “مشتری” رخ خواهد داد.به گفته وی، در این پدیده، سیاره غولپیکر سامانه خورشیدی یعنی “برجیس” (مشتری) در ۲.۳ درجه جنوب “ماه” قرار خواهد گرفت.عتیقی یادآور شد: همچنین در این شب “ماه” در زمینه صورت فلکی “کژدم” (قمر در عقرب) است؛ ضمن آنکه سیاره حلقه بر گردن و زیبای “کیوان” بالاتر و سمت چپ این اجرام و ستاره ابرغول سرخ دل کژدم در پایینتر از آنها، شاهد همنشینی “ماه” و “برجیس” هستند.

عتیقی یادآور شد: همچنین در این شب “ماه” در زمینه صورت فلکی “کژدم” (قمر در عقرب) است؛ ضمن آنکه سیاره حلقه بر گردن و زیبای “کیوان” بالاتر و سمت چپ این اجرام و ستاره ابرغول سرخ دل کژدم در پایینتر از آنها، شاهد همنشینی “ماه” و “برجیس” هستند. سرعت وزش بادها از 640 کیلومتر بر ساعت در جو سیاره به چند هزار کیلومتر بر ساعت در درون سیاره افزایش می یابد ، این بادها بر اثر برونداد گرمایی درون مشتری به وجود می آیند . عطارد با سرعت بیشتری نسبت به سایر سیارات حرکت می کند ، در طول روز توسط اشعه خورشید می سوزد و شب نیز یخ می زند.

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره “مقارنه” اظهار کرد: سیارات در گردش به دور خورشید گاهی اوقات در شرایطی قرار میگیرند که نسبت به زمین در سوی دیگر مهر تابان قرار داشته و در حقیقت زمین، خورشید و آن سیاره در یک راستا هستند به نحوی که خورشید بین زمین و آن سیاره قرار دارد و در اصطلاحات نجومی به این واقعه «مقارنه» گفته می شود. عتیقی درباره زمان مقارنه سیاره برجیس گفت: ساعت 9 و 30 دقیقه صبح دوشنبه 5 آذرماه جاری سیاره برجیس یا غول منظومه خورشیدی که بزرگترین سیاره این سامانه بوده و از سوی دیگر بیشترین قمر را به گرد خود دارد، در سمت دیگر خورشید نسبت به زمین قرار میگیرد و در وضعیت مقارنه خواهد بود.

این اجرام حدود ساعت ۲۱، همدوش با یکدیگر در افق جنوب غربی آسمان غروب خواهند کرد.سیاره مشتری، بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است. به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، سیاره مشتری یا “برجیس” بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است. عطارد اولین سیاره سامانه خورشیدی بوده و با فاصله ۵۵٫۸۷۳ میلیون کیلومتر از خورشید، نزدیکترین سیاره به خورشید است. سیارهای با اتمسفر توفانی است و ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر مشتری و غبارهای موجود در آن، از مشتری سیارهای رنگارنگ ساخته است.بارزترین نشانه سطح این سیاره لکه سرخ بزرگ و توده گاز چرخان، همانند گردباد آن است.

1. توفان بزرگ مشتری مدتهاست که در حال کوچک شدن است. سیارههای مشتری و زحل از ابتدای سال ۱۳۹۹ در آسمان در نزدیکیهای همدیگر در صورت فلکی قوس قرار داشتند و در حال حرکت آرام خود بین ستارگان بودهاند. عتیقی افزود: از جمله هم نشینی های ماه که بسیار مورد توجه بوده است می توان به قرارگیری ماه در نزدیکی سیاره برجیس یا همان مشتری اشاره کرد. لایه های داخلی زهره همان Ø· این قمر هم توسط آساف هال در همان سال ۱۸۷۷ در رصد خانهی نیروی هوایی آمریکا در واشنگتن کشف شد. اما پس از گذشت چندین روز از مقارنه به مرور سیاره برجیس در افق صبحگاهی خودنمایی کرده و قابل مشاهده خواهد شد.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره همنشینی ماه با سیارات برجیس و کیوان گفت: ساعت ۱۲:۲۴ ظهر روز پنج شنبه، ۲۹ آبان «وضعیت نور روز» زمان همنشینی ماه با سیاره غول پیکر منظومه خورشیدی یعنی برجیس «مشتری» است. آخرین رخداد زیبای نجومی این ماه همنشینی ماه و سیاره غول پیکر برجیس در صورت فلکی کمان است که در ساعت ۲۳ و ۶ دقیقه چهارشنبه، ۳۰ بهمن رخ خواهد داد. وی خاطر نشان کرد: در این پدیده سیاره غول پیکر برجیس (مشتری) تنها ۱.۳ درجه جنوب هلال افزاینده ماه قرار میگیرد.

اما نکته اصلی این است ستاره شناسان تاکنون تنها تعداد انگشتشماری از این اجرام دوردست آسمانی را کشف کردهاند. بااینحال این جو برای پشتیبانی از حیاتی که میشناسیم بیش از اندازه رقیق است و بعید است موجودات زنده بتوانند روی گانیمد ساکن شوند.گانیمد تنها قمر دارای مگنتوسفر (مغناطیسکره) در کل منظومهی شمسی است. همچنین اثرات غیرمستقیم این امور می توانند موجب زیان های هنگفت اقتصادی در سطوح منطقه ای یا کل جهان شوند. در کل فاصله 650 میلیون کیلومتر در نجوم زیاد به نظر نمی رسد.

عتیقی گفت: این سیاره در این زمان در 6/5 درجه ای جنوب سیاره ماه قرار می گیرد و بیش از 700 کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. 11. کمینه فاصله ی زحل از زمین 1.2 میلیارد کیلومتر است. پایان فیلم که سفینه به زمین وارد می شود، بسیار مهیج است. کشف آن سر و صدای زیادی در مجامع علمی برپا کرد و یک نو واژهی آزار دهنده و شاید مهیج را در ذهنها به وجود آورد: سیارهی دهم! در شامگاه امشب آسمان شاهد پدیده همنشینی ماه و سیاره مشتری خواهد بود و در طی آن این دو جرم در فاصله کمی از یکدیگر قرار میگیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با ایسنا، در این باره گفت: در ساعت ۲۳ و ۵۳ دقیقه امشب (پنجشنبه، ۱۱ مهر) پدیده نجومی همنشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد. ناطقان: مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره گفت: در ساعت ۲۳ و ۵۳ دقیقه امشب (پنجشنبه، ۱۱ مهر) پدیده نجومی همنشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد. ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر “مشتری” و غبارهای موجود در آن، از “مشتری” سیارهای رنگارنگ ساخته است. ، بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی و تقریباً هزار برابر زمین و سیارهای است که تمام اتمسفر آن طوفانی است.

سیارهای با اتمسفر توفانی است و ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر مشتری و غبارهای موجود در آن، از مشتری سیارهای رنگارنگ ساخته است. 4. دو فضاپیمای گالیله و الیس : گالیله مدارگردی بود که سال ها به مطالعه مشتری پرداخت و الیس نیز همانطور که پیشتر گفته شد در مأموریت خود به سوی خورشید برای استفاده از نیروی جاذبه مشتری جهت شتاب گرفته در فوریه 1992 م. اگرچه ووت در اینباره معتقد است که این سیاره بسیار زیباست و نام رسمی که به این سیاره داده شده است اصلاً جالب نمی باشد، بدین جهت او نام این سیاره را (به طور غیر رسمی) به یاد همسر خویش “دنیای زارمینا” نامیده است.

باشگاه خبرنگاران نوشت: مسعود عتیقی درباره رخداد نجومی همنشینی سیارات کیوان و برجیس در شامگاه دوشنبه، اول دی اظهار کرد: برخی رخدادهای نجومی خاص بوده و دلیل این موضوع میتواند فاصله زمانی زیاد برای تکرار یک رخداد باشد، مثلا فاصله گذرهای سیاره ناهید (زهره) از جلوی خورشید زیاد است، اما نوع دیگری از رویدادها که با آنها مواجه هستیم همچون ماه و خورشیدگرفتگی است که این رویدادها برای آماتورهای اخترشناسی جذاب بوده و هر ساله اقدام به رصد اینگونه پدیدهها میکنند.

در فصل زمستان یخبندانهای فصلی دیگری نیز ظاهر میشوند که از دی اکسید کربن جامد ساخته شدهاند و به آن یخ خشک نیز گفته میشود و از گاز دی اکسید کربن موجود در جو متراکم شده است. داده های کاوشگر گالیله حکایت از آن دارد که آب در جو سیاره کمتر از آنست که پیشتر تصور می شد ولی مقدار اکسیژن 2 برابر مقدار موجود در خورشید است . امکان تنفس بدون کپسول اکسیژن در سطح آن وجود ندارد و نور نسبتا کمی هم از خورشید دریافت میکند. علیرضا درحال بازدید از یک رصدخانه است.او درحال صحبت کردن با خانم تابش است که درآنجا کار میکند.

دیدگاهتان را بنویسید