دیجی قلم؛ از سیاره زمین تا مریخ – دیجی رو

این مورد از زیباترین تصاویر زمین در آگوست ۲۰۰۶ توسط یکی از ماهوارههای ناسا ثبت شد و همانطور که میبینیم، سه گردباد عظیم در غرب اقیانوس آرام را نشان میدهد. وقتی فضانوردان به آسمان شب زمین نگاه میکنند، نورهای مصنوعی شهرها به شکل ستارههایی ریز و شگفتانگیز دیده میشوند؛ عکس بالا هم که در آگوست ۲۰۱۱ ثبت شده، شمال اروپا را نشان میدهد؛ شهر بزرگ لندن نقطه نورانی سمت چپ و پایین تصویر بوده و در مرکز تصویر هم نقطه نورانی بعدی مربوط به پاریس است. در سال ۲۰۲۱ چند ابر روشن هم روی نپتون دیده میشود و آبی متمایز آن با یک نقطهی تاریک بزرگ یکتا، بسیار یادآور چیزی است که وویجر ۲ در سال ۱۹۸۹ میلادی دید.

منطقهی استوای سیاره در مقایسه با قسمتهای تاریک قبلی برای مدت طولانیتری به رنگ نارنجی عمیق باقی مانده است. هرکدام از سه رنگ پسزمینه مربوط به لایه متفاوتی از جو سیاره هستند و پایینترین قسمت اتمسفر با رنگ نارنجی دیده میشود. فضاپیمای انویست (Envisat) آژانس فضایی اروپا این عکس راداری را از آسمان جمهوری گینه بیسائو (Guinea-Bissau) در غرب آفریقا ثبت کرده و پایتخت کشور هم منطقه سفیدرنگی است که در قسمت پایینی تصویر دیده میشود.

این قله کمی پایینتر از قسمت پایینی عکس قرار گرفته، ولی پستی بلندیها و ویژگیهای گوناگونی که در اطراف قله در این تصویر دیده میشوند، به همان اندازه زیبا هستند. تصویر ماهوارهای مادون قرمزی که یکی از سیستمهای طوفانی شدید دهه گذشته در کشور آمریکا را نشان میدهد. بیش از ۵ دهه پیش، فضانورد جان گلن (John Glenn) به عنوان اولین فضانورد آمریکایی که از جو زمین خارج شد، این تصویر را از شبهجزیره فلوریدا آمریکا ثبت کرد. ماهواره کرایوست (CryoSat) آژانس فضایی اروپا (تصویر بالا) جنبههای یخی سیاره ما را رصد میکند؛ این فضاپیما ماموریت دارد تا تغییرات قطر یخهای شناور اقیانوسهای قطبی را زیر نظر بگیرد و لایههای یخی گرینلند و قطب شمال را زیر نظر بگیرد.

تیله آبی (blue marble) نام تصویری از سیاره زمین است که در سال ۱۹۷۲ توسط خدمه ماموریت آپولو ۱۷ به ثبت رسید. این پدیده یک نقاشی نیست و آنطور که دانشمندان گفتهاند، شکوفه زدن فیتوپلانگتونها آن را به وجود آورده است؛ ماهواره Envisat این تصویر را در سال ۲۰۱۱ ثبت کرد و تجهیزات پیشرفته این ماهواره شامل سنسورهای رنگ اقیانوس هستند که میتوانند از فضا، اطلاعات شگفتانگیزی از جمله گونه خاص فیتوپلانگتونها را بر اساس رنگ به وجود آمده در اقیانوس تشخیص دهند. این تصویر به یکی از آتشسوزیهای ایالت آریزونای آمریکا مربوط میشود که چیزی بیش از ۲۰۰۳ کیلومترمربع از زمینهای این ایالت را سوزاند.

مورد بعدی به شاتل فضایی آتلانتیس مربوط میشود که در جولای ۲۰۱۱ به سمت سطح زمین در حرکت است؛ مسیر نورانی شاتل پلاسمای یونیزه شده بوده و لایه نازک و نورانی که بر فراز زمین دیده میشود هم درخشش هوا (airglow) نام دارد. اگر جرم تمام قمر های اورانوس را جمع کنیم، باز هم جرمی کمتر از نصف جرم تریتون، بزرگترین ماه نپتون خواهند داشت. در آن روز یک انفجار باعث تخریب دکل نفتی Deepwater Horizon در این خلیج شد و تا سه ماه پس از انفجار، همچنان نفت به داخل خلیج مکزیک میریخت.

به همین دلیل، بهتر است قبل از رفتن برای رصد آسمان شب، فاز فعلی ماه را بررسی کنید. دادههای علمی برنامهی اُپال همچنین میتوانند بسیار فراتر از منظومهی شمسی ما در مطالعهی اتمسفر سیارههایی که به دور ستارگانی غیر از خورشید میچرخند، مؤثر باشند. تفاوت بزرگ ناهید با زمین جو آن است که آن را آنقدر گرم کرده است که در آن زندگی غیر ممکن است (دمای میانگین ۴۴۹ درجه سانتی گراد). زحل در آسمان شب با چشم غیر مسلح به عنوان نقطه روشن و زرد مایل به نظر می رسد. در دومی ، چرخه سنجی به وضوح از دوره میانی تا 11.2 سنگ ، و همچنین از دوره های 22 ، 80-90 بار سنگ و در قابل مشاهده است.

وقتی به مشتری نگاه میکنم، میتوانم ساختارهای ابری را در بارجها یا در نوار سرخ پایین آن ببینم که به وضوح بسیار عمیقتر هستند. با وضوح بالای هابل، میتوانیم مواردی را که نوارها واقعا تغییر میکنند، به دقت شناسایی کنیم. با مشاهداتی که در ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) از این سیاره انجام شد، محققان دریافتند که نقطهی تاریک نپتون که اخیرا کشف شده مسیر خود را از حرکت به سمت استوا معکوس کرده است، همچنان در نیمکرهی شمالی تاریک سیاره دیده میشود. همچنین یک دایرهی تاریک و کشیدهی قابل توجه وجود دارد که قطب جنوب نپتون را دربر میگیرد.

چندین سال پیش آتشسوزیهایی در جنوب ایالتهای تگزاس و لوئیزیانا اتفاق افتاد و این عکس مجموعه زیباترین تصاویر زمین از فضا آتشسوزیها را از دید دوربین ماهواره آکوا (Aqua) ناسا نشان میدهد. این عکس مجموعهای از تصاویر جریانهای سطحی زمین که بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ ثبت شدهاند را نشان میدهد. شهر بروکسل بلژیک سمت چپ پاریس به شکل منطقهای نارنجی رنگ دیده میشود و تمامی نقاط ریزی که بین مناطق پرجمعیت اروپایی میبینیم، مربوط به شهرهایی شناخته شده و شلوغ هستند. در حالی که توده آهن زمین هنگامی که سیاره جوان و ذوبشده بود، به هسته آن رفت، دانشمندان ناسا بر این باورند که اندازه کوچکتر مریخ و همچنین گرانش ضعیفتر آن به آهن امکان داد که کمتر به مرکز منتقل شود.

در حالی که برخی از طوفانها کاملا مشخص و واضح هستند، برخی جلوهای دیگر تار و مهآلود دارند. در حالی که چند سالی است که خط استوا از ظاهر سنتی سفید و بژ خود تغییر کرده است، دانشمندان از یافتن رنگ نارنجی پررنگتر در تصویربرداری اخیر هابل شگفتزده شدند، زیرا انتظار داشتند که این منطقه همچنان لایهی مه مایل به قرمز خود را از دست بدهد. این تصویر با نام مستعار “صخره کیهانی” شناخته می شود زیرا به گفته ناسا سحابی قرمز رنگ شبیه به یک صخره مرجانی بنظر می رسد که در دریایی از ستارگان شناور است.

این سلولهای قرمز دراز را میتوان بهعنوان گردابههای سیلیکونی تعبیر کرد که از نظر ظاهری متفاوت هستند. این مقاله درصدد پاسخ به چرایی این وضعیت است. با توجه به مدلسازی اخیر آب و هوا، در بیشتر تاریخ زهره دارای دمای سطح مشابه زمین امروزی بوده است. نمای شفاف این رصدخانهی فضایی، اطلاعاتی دربارهی الگوهای آبوهوایی و فصلهای جذاب و پویا در این غولهای گازی فراهم میکند و به اخترشناسان امکان میدهد تا دلایل بسیار مشابه و همچنین بسیار متفاوت تغییر جو در آنها را بررسی کنند.

قسمتهای روشن نارنجی رنگ و دودهای آبی مربوط به بخشهایی از زمین هستند که در حال سوختن بودند و مرکز تصویر که به رنگ نارنجی تیره دیده میشود، قبلا سوخته است. تصویر هابل از زحل، این سیاره را پس از فصل زمستان در نیمکرهی جنوبی به تصویر میکشد که در رنگ مایل به آبی مشهود است. این انحراف باعث به وجود آمدن چهار فصل سال یعنی تابستان ، بهار ، زمستان و پائیز می شود . در نیمکرهی شمالی سیاره فصل بهار است و بهنظر میرسد که افزایش تابش فرابنفش خورشیدی جذب شده، باعث درخشندگی ناحیهی قطبی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید