رمزگشایی از نمادهای هفت اقلیم هفت پیکر

“میشل مایر”(Michel Mayor)، اخترفیزیکدان سوئیسی که در سال ۲۰۱۹ برنده جایزه نوبل فیزیک شد و در توسعه نوع جدیدی از طیف سنج به نام “الودی”(Elodie) نقش مهمی ایفا کرد، گرچه در این مطالعه نقشی نداشت اما طی بیانیهای اظهار کرد: اسپرسو برای محققان امکان اندازه گیری جرم این سیاره فراخورشیدی را با دقت بیش از یک دهم جرم زمین فراهم کرده است و این چیزی است که تاکنون وجود نداشته و بسیار هیجان انگیز است. پروکسیما بی برای اولین بار چهار سال پیش توسط طیف سنج قدیمیتر “هارپس” (HARPS ) کشف شد.

اما در اپیزودی که پُر از ضربات احساسی متوالی است، در آخرین لحظاتِ آن با احتمالا دردناکترینش مواجه میشویم: ریکِ جوان در تلاش مستاصلانهاش برای زنده ماندن به درونِ ذهنِ ریک واقعی میپَرد. از آنجایی که زحل نسبت به زمین از خورشید دورتر است، یک گردش آن به دور خورشید به اندازه ۳۰ سال زمینی طول میکشد. منظومه شمسی از تمام سیاراتی که به دور خورشید گردش می کنند، تشکیل شده است. درهای عمیق نیز در این سیاره به نام دیانا، الهه رومی شکار نامگذاری شده است. این سیاره را میتوان در افق غرب باز آسمان بدون وجود ساختمان و یا کوه رصد کرد.

ناهید در فرهنگ غرب ونوس ‘الهه عشق’ نامیده میشود و شباهت زیادی در اندازه و جرم به زمین دارد. سیاره که از خورشید دور میباشد مگنتوسفر به صورت دنبالهای عظیم در فضا کشیده می شود که دنباله مگنتو نامیده می شود. محققان در مطالعه اخیرشان اظهار کردهاند سیاره فراخورشیدی “پروکسیما قنطورس بی” که “پروکسیما بی”(Proxima b) نیز نامیده میشود و به عنوان نزدیکترین سیاره فراخورشیدی شناخته میشود، ممکن است حتی بیشتر از آنچه قبلا تصور میکردیم شبیه کره زمین باشد. به گزارش خبرنوین به نقل از اسپیس، محققان طی این مطالعه با استفاده از ابزاری موسوم به “اسپرسو”(ESPRESSO) که بر روی تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا(VLT) نصب شده است، توانستند جرم این سیاره را با دقت بیش از یک دهم جرم زمین اندازه گیری کنند.

“اسپرسو” یک طیف نگار سوئیسی است که هم اکنون بر روی تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا(VLT) نصب شده است. هیجانبخشترین قسمت این مقارنه، رصد و مشاهده آن با تلسکوپ است. اولین دوره رصدهای باستانی (از جمله رصد با چشم غیرمسلح) قبل از اختراع تلسکوپ است. مردم باستان باور داشتند که به دلیل حملۀ یک گربهسان به ماه او زخمی شده است؛ به همین دلیل بعضی از مناطق باستانی برای جلوگیری از پیشامد بد و دفع نیروی شر، انسانی را قربانی میکردند» (فشارکی، 1394). ملیخا نیز با قربانی شدنش سبب رویش دوبارۀ زندگی بشر و همسرش میشود. ستاره شناسان میتوانند نشانههایی از وجود آب در گذشته را در جو زهره مشاهده کنند، اما مشخص نیست که آیا منبع این آب اقیانوسهای باستانی روی سطح هستند که در گرم شدن سیاره از بین رفته اند یا اینکه آب در اوایل تاریخ سیاره فقط به عنوان بخار وجود داشته است.

اگر چه تحقیقات در این زمینه به علت شیوع ویروس کرونا مختل شده، اما محققان میگویند افزایش مقدار فسفین در جو زهره ناشی از فعالیت میکروبهایی زنده است. مریخ سیاره نسبتا کوچکی است، جو رقیقی دارد، سطح آن از خشکی و سنگلاخ های وسیع و احتمالا یخچال های طبیعی وسیع در دو قطب آن تشکیل شده است. این ویژگیها شامل نحوهی دگرگونی آن در گذر زمان است. این مجموعه شامل سه جلد کتاب با نامهای «ارباب حلقهها: یاران حلقه»، «ارباب حلقهها: دو برج» و «ارباب حلقهها: بازگشت پادشاه» بوده که در ژانر خیالپردازی و حماسی نوشته شده است. درنتیجه در مزرعهای در نوادا شاهد فوران آب گرم با فشار زیاد از دل سنگها خواهید بود.

این منطقه دارای استخرهای پلکانی آب گرم طبیعی است که مانند آبشار از طبقات سرازیر میشود و زیبایی خاصی را به ارمغان خواهد آورد. محققان این مطالعه پروکسیما بی را با استفاده از ابزاری موسوم به “اسپرسو”(ESPRESSO) مورد مطالعه قرار دادند. طی این مطالعه جدید، یک تیم بینالمللی از محققان دریافتند پروکسیما بی که ۴.۲ سال نوری از زمین فاصله دارد، جرم آن تنها ۱۷ درصد از سیاره ما بیشتر است.

در سال ۱۹۶۰ با فرستادن کاوشگر ماژلان، انعکاس سیگنال های آن بعد از برخورد به این سیاره مشاهده شد. این صحرا مانند تمام صحراهایی که تاکنون دیدهاید نیست و اصلاً عادی به نظر نمیرسد. یک سیارهی آبی با یک حلقهی نازک، قشنگ نیست؟ الوسیوم مونز یک آتشفشان در منطقه الوسیوم در نیمکره شرقی مریخ. The GIANTS CAUSEWAY درواقع یک منطقه شبیه به گذرگاهی برای غولهای بسیار بزرگ بوده و جزو مکانهای عجیب زمین محسوب میشود.

درواقع این بیابان شباهت زیادی به بیابانهای مریخ دارد و تاکنون بارها توسط دانشمندان مورد بررسی و آزمایش قرارگرفته است. پیش از این دانشمندان تصور میکردند که این سیاره فراخورشیدی که در منطقه قابل سکونت ستاره خود قرار دارد جرم آن حدود ۱.۳ برابر جرم زمین است اما اندازه گیریهای جدید نشان میدهد که پروکسیما بی حداقل در اندازه بسیار به زمین شباهت دارد. به علت فاصله بسیاری زیادی که از کره زمین دارد اطلاعات دقیقی از این سیاره در دست نیست و تاکنون اقماری نیز در اطراف آن مشاهده نشده است. اما بااینحال افرادی در اطراف این منطقه زندگی میکنند که خانههایشان را از آجرهای نمکی موجود در منطقه ساختهاند.

با این حال در 50 میلیون سال آینده که «فوبوس» (Phobos) با مریخ برخورد میکند یا از هم میپاشد میتواند یک حلقه گرد و غبار در اطراف سیاره سرخ ایجاد کند. پروکسیما قنطورس بی یک سیاره فراخورشیدی در مدار ستاره کوتوله سرخ پروکسیما قنطورس نزدیکترین ستاره به خورشید است. هر هشت مدار دارای مدارهای تقریبا دایره ای هستند که نزدیک به صفحه مدار زمین قرار دارند که به آن دایره البروج گفته می شود. اورانو س 5قمر دارد : ميراندا ، آريل ، اومبريل ، تيتانيا و ابرون كه همگي در صفحه استوايي سياره اصلي ودر نتيجه تقريبا قائم بر مدار سياره ،به دور آن مي گردند.

با حرکت زهره به دور خورشید و به سمت زمین، قسمت های روشن آن کمتر و سایز سیاره بزرگتر به نظر می رسد. از دیگر مطالب جالب درباره زحل این است که قطر قطبی سیاره زحل یعنی قطر زحل از قطب جنوب تا قطب شمال آن، ۹۰ درصد قطب استوایی آن است. تنها 1/0 درصد از جرم منظومه ی شمسی را به خود اختصاص می دهند. این دریاچه که بزرگترین دریاچهی آب شیرین زمین است، 20 درصد از آب شیرین زمین را در خود جایداده است.

پس از مدتی، از حفرههای حفاریشده توسط انسانها، چشمههای آب گرمی جاری شد که نظر بسیاری را به خود جلب کرد. این سیاره عجیب و غریب به دور ستارهاش پروکسیما قنطورس میچرخد که پروکسیما قنطورس نیز نزدیکترین ستاره به خورشید است. به دور مریخ میچرخد. سفر هوایی دور دنیا ممکن است خستهکننده باشد، اما قابل مقایسه با سفر به دور خورشید نیست. این سیاره از زمین با چشم غیر مسلح قابل رویت است البته حلقه های آن دیده نمی شوند.

پس از آن دانشمندان بزرگی مانند دومنیکو کاسینی، ایساک نیوتن، ادموند هالی و یان اورت گام هایی مهم و موثر در کشف منظومه شمسی و سیارات آن بر داشتند. سایر سیاره های منظومه شمسی نام خود را از افسانه های رومی برگرفته اند. با بررسی سیارههای خارجی (خارج از منظومهی شمسی) نظریهی تجمع هسته را میتوان نظریهی شکلگیری غالب دانست. دریاچهی یخزدهای در روسیه واقع در سیبری، با عنوان دریاچه بایکال شناختهشده است. این حالت زمانی در سطح این دریاچه ایجاد میشود که نور به یخها بتابد و حاصل تابش نور، رنگ زیبای زمردی خواهد بود که زیبایی فوقالعاده را به ارمغان میآورد.

زمانی که این دریاچه براثر سرما یخ میزند یخهایی زمردی را ایجاد میکند و منطقهای زیبا را به تصویر میکشد. گوشزد:اثر گلخانه را،که بهتر از هرجا در گلخانه ها محسوس است،بر روی زمین نیز میتوان مشاهده کرد.سقف شیشه ای به صورت دامی برای انرژی در می آید،زیرا نسبت به نور خورشید که طول موج هایش بین 4000 و 7000 آنگستروم است کاملا شفاف است و آن را از خود عبور می دهد. اولین سال چاپ آن کتاب سال ۱۹۴۳ بود و آن زمان این کتاب توانست در کشور فرانسه و همچنین در کل دنیا غوغایی بر پا کند.

دیدگاهتان را بنویسید