روزنامه خراسان: کنجکاوی در کیهان تا رسیدن به درک تازهای از زندگی

زمین تنها سیارهای است که فعالیتهای زمینشناسی دارد و در آن زندگی وجود دارد. نپتون گرمای زیادی دارد اما دمای آن به اندازهٔ مشتری و زحل نیست. ناهید نیز مانند تیر ماه ندارد و با دمای سطحی ۴۰۰ درجهٔ سلسیوس، داغترین سیاره منظومه شمسی است که احتمال میرود در جو آن گازهای گلخانهای وجود داشته باشد. لحظهای که جری درحال تماشای تلویزیون به بازسازی جادوگر شهر اُز توسط چارلی کافمن اشاره میکند بامزه است (هرچند این جوک با کات زدن به تلویزیون که فقط یک مترسک را مشغولِ درآوردنِ اَدای نیکلاس کیج از اقتباس نشان میدهد خراب میشود؛ اگر یک روز چارلی کافمن به هر دلیلی تصمیم بگیرد جادوگر شهر اُز را بازسازی کند، نتیجه خیلی دیوانهوارتر از رفتار نیکلاس کیجگونهی یک مترسک میبود.

یک سال در مریخ 687 روز زمین است. «عَن أَنَسِ بنِ مَالِکٍ قَالَ سَمِعتُ رَسُولَ اللهِ ص یَقُولُ لَمَّا أُسرِیَ بِی إِلَى السَّمَاءِ السَّابِعَةِ قَالَ لِی جَبرَئِیلُ تَقَدَّم یَا مُحَمَّدُ أَمَامَکَ وَ أَرَانِی الکَوثَرَ وَ قَالَ یَا مُحَمَّدُ هَذَا الکَوثَرُ لَکَ دُونَ النَّبِیِّینَ فَرَأَیتُ عَلَیهِ قُصُوراً کَثِیرَةً مِنَ اللُّؤلُؤِ وَ الیَاقُوتِ وَ الدُّرِّ وَ قَالَ یَا مُحَمَّدُ هَذِهِ مَسَاکِنُکَ وَ مَسَاکِنُ وَزِیرِکَ وَ وَصِیِّکَ عَلِیِّ بنِ أَبِی طَالِبٍ وَ ذُرِّیَّتِهِ الأَبرَارِ»؛ «انس بن مالک گفت از پیامبر شنیدم که میگفت هنگامی که به آسمان هفتم برده شدم جبرئیل به من گفت ای محمد پیش برو و کوثر را به من نشان داد و گفت ای محمد این کوثر از بین همه پیامبران مخصوص تو است و بر آن قصرهایی بسیار از مروارید و در و یاقوت دیدم و گفت ای محمد این خانههای تو و وزیر و وصیت علی بن ابی طالب و فرزندان نیک اوست (مجلسی، ۱۴۰۳ق: ۸/۲۶).

بله همه این شوهد نشان می دهد که آنها دانش و توانایی ساخت ابزار آلات قوی و خوب را داشته اند و به همین دلیل کار کردن بروی سنگهای پوما پونکا برای آنها چندان سخت نبوده است. ستاره شناسان برای این اجرام مرموز لبه ای تعیین می کنند که در واقع شعاع عملکرد سیاه چاله است و به طرف داخل آن لبه همه ی مسیر های آسمان به طرف سیاه چاله شیب پیدا می کند و هر جسمی وارد این محدوده شود، به درون آن سقوط می کند این لبه را افق رویداد می نامند . برای این کار کافیست تا به بسته هایی که در مراحل مختلف به شما داده می شود که به شکل مکعب هایی در نظر گرفته شده است جواب صحیح بدهید.

دنبالهدارها، ستارگان کوچک منظومه شمسی هستند که تا چند کیلومتر کشیده میشوند و عمدتاً از غبار و یخ تشکیل شدهاند و تا حد زیادی به گلولههای برف گلآلود شباهت دارند. تا چند سال پیش تامین برق این نقاط که تعدادشان کم نیست بسیار سخت و از طریق مولدهای کوچک دیزلی تامین می شد. واقعاً محدودیتی برای آنچه که مارول می تواند انجام دهد وجود ندارد، و تا آنجا که ما نگران هستیم، چیزهای عجیب و غریب تر برای انتقام جویان ۵، خواهند آمد.

این سیارات تا حد زیادی از مواد معدنی مقاوم مانند سیلیکات ساخته شدهاند که در پوسته و گوشته آنها قرار دارند و هستهٔ آنها را آهن و نیکل تشکیل دادهاند. سیارکها، اجرام کوچک منظومه شمسی هستند که به طور عمده از مواد معدنی نسوز صخرهای، فلزی، کانیف و برخی از یخ تشکیل شدهاند. اگر تصور میکنید که کره زمین بزرگ است باید به شما بگوییم که کره ما در برابر مشتری یک سیاره کوچک بیش نیست. در مریخ میزان اشعههای مضر خورشیدی 40 برابر کره زمین محاسبه شده است و زندگی بدون حضور سیستمهای محافظ با ضخامت چندین متر غیرممکن مینماید.

به منظور برآورد میزان انتشار ترکیبات آلی فرار با استفاده از مدل تانک، از نرم افزار TANKs 4.6.9d استفاده گردید. تعداد سیارات کوتوله منظومه شمسی حدود ۱۰,۰۰۰ عدد برآورد شده است. تیتان دومین ماه بزرگ منظومه شمسی پس از گانمید است و از تیر بزرگتر است و تنها ماه در منظومه شمسی است که فضای چشمگیری برای گردش به دور زحل دارد. گردش به دور خورشید سیارک هیلدا نسبت به مشتری ۲:۳ است. تعداد ماههای مشتری ۶۶ است و از بزگترین آنها میتوان به گانمید، کالیستو، آیو، و اروپا اشاره کرد که مانند سیارات دارای آتشفشان و حرارت داخلی هستند.

«جین گیریوز» ستاره شناس دانشگاه «کاردیف» در کشور ولز برای نخستین بار این ماده شیمایی، یعنی فسفین را در سال ۲۰۱۷ در جو سیاره زهره کشف کرد. سیاره زهره یا ونوس هیچ حلقهای ندارد. ستارهشناسان این سیارات را یا در مدارهای خیلی بیرون از مرکز یا در مدارهایی که بسیار به ستاره مادر نزدیک هستند، یافتهاند؛ در هر دو صورت امکان وجود شرایط مشابه با زمین در آنها وجود نداشته است.

این رگه ها با نام رگه های خطوط شیب برگردنده (recurrent slope linea) در ماههای گرم تر تا پایین شیب ها هم کشیده می شوند ولی طی فصل های سردتر ناپدید بودند. پس از غروب خورشید از نظر ساکنان زمین سیارات مثل ستاره ها درخشان هستند و برخلاف ستاره ها که چشمک می زنند با نوری ثابت می درخشند. جنگیدن و از جان مایه گذاشتن در راه هدف و رفاه، فکر کردن و برنامهریزی برای آینده، گهگاهی اندیشیدن به گذشته، دوستان و هم نشینهای خوب و با وفا، تفریح و سرگرمی. اما سازمان ملل سازمان جلویی دیگری برای روشنفکران بود تا کشورهای جهان را با هم متحد کند.

کم کم زمان آن میرسد بیشترین درخشندگی برای ونوس را ببینید، زمانی که بسیاری از این سیارههای درخشان را میتوانید در روز با آسمان آبی ببینید. روز نجومي تير: هر روز نجومي در تير، 65/58 روز زمين است. زمین سومین سیاره منظومه خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۴۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر از ستارهٔ خورشید قرار دارد. ناهید دومین سیاره نزدیک به خورشید و ششمین سیارهٔ بزرگ منظومه شمسی است و ۰٫۷ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. زحل دومین سیاره غولپیکر منظومه شمسی است و شباهتها زیادی به مشتری از جمله اتمسفر و مگنتوسفر دارد و ۹٫۵ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد.

بسیاری از ستارههای دنبالهدار از جمله سنتاور در این منطقه هستند. این سیاره بسیار سرتر از غولهای گازی دیگر است و گرمای بسیار کمی به او میتابد. تلاش برای بیان تغییر­پذیری سطح زمین با دو یا سه ویژگی آماری، با مشکلاتی همراه بوده است. بخش درونی منظومه شمسی نیز با سیارکهای سرکش پوشانده شدهاند. و به بخش اهدای مالی نورکاری Light-work-Donation بروید. در صورتی که میدان مغناطیسی این سیاره به اندازهای قدرتمند باشد که ذرات پرقدرت پراکنده شده از ستاره میزبان را به دام بیندازد سبب ایجاد شفقهای قطبی خواهد شد که مطالعه آن این امکان را به دانشمندان میدهد که با ویژگیهای بیشتری از پروکسیما-ب آشنا شوند.

حرارت شدید داخلی مشتری سبب ایجاد تعدادی از ویژگیهای نیمه دائم در جو آن از جمله گروههای ابر و نقطه بزرگ قرمز در جو این سیاره میشود. تریتون نشانههایی از فعالیتهای زمینشناسی از جمله آبفشان و نیتروژن مایع دارد. نپتون یا همان فرمانروای دریاها، هر چند از اورانوس کمی کوچکتر است؛ اما جرم آن معادل ۱۷ تا کرهٔ زمین است و چگالی بیشتری دارد. برخی زمانها زهره در طرف مقابل خورشید قرار دارد زیرا دو سیاره با سرعتهای متفاوتی حرکت دورانی دارند.در این راستا محققان برای تفسیر این موضوع از یک تکنیک جدید ریاضی استفاده کردند تا فاصله میان سیارهها را اندازهگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید