روزهاي هفته – آرش نورآقایی

مریخ دو ناحیه یخی با ترکیبات نسبتا متفاوت در قطبهای خود دارد؛ قطب شمال (که در تصویر بالا دیده میشود) توسط کاوشگر فینیکس (Phoenix lander) از نزدیک مورد مطالعه قرار گرفت، و مشاهدات ما از قطب جنوب از ماهوارههای مریخ میآیند. کمربند کویپر منطقهای از فضا است که پیرامون خورشید و فراتر از نپتون واقع شدهاست و دارای اجسام کوچک یخی است. همچنین در اطراف یک ستارهی کوچک کم نور که بهعنوان یک کوتولهی قرمز شناخته میشود، میچرخد که نور آن به اندازهی ستارهای مانند خورشید نیست. مشتری دارای ۶۳ عدد قمر تایید شده است که ۴ عدد از بزرگترن آنها از سایرین شناخته شدهتر هستند.

داستان این قسمت از اپیزود پادکست ایستگاه فضایی داستان جویندگان طلا در فضا است! اگرچه طلا در بین کانی یافت می شود. یکی از نکات بسیار جذاب بازی وجود انواع و اقسام گجت ها، هم برای مبارزه و هم برای دسترسی به مناطق مختلف است که باعث شده است بازی بسیار جذاب شود و این گچت ها که به مرور زمان در بازی به دست می آورید و در دست چپتان قرار می گیرند، تنوع و جذابیت بالایی دارند. این هنرمندان، کوه ها را به گونه ای به فضای سبز متصل کردند که به نظر می رسد قانون جاذبه در آن ها اثر ندارد.

پس از اتمام مرحله شکل گیری سیارات و همراهان بزرگ از کارخانه نجاری اولیه ، پس از احساس سونس ، مرحله سطح در شکل اصلی آغاز دو فرآیند: انتقال تعداد زیادی دیگر قطعاتی که به سادگی در دنیای داخلی مداخله کردند اندکی نگاه اجمالی به سطح سیاره های بزرگ و همراهان آنها نشان می دهد که چگونه برای بدن پوست در جریان این فرایندها ، فرایندها به نسبت های مختلف کاهش می یابد. فاصله این سیاره از ستاره مرکزی خود، در مقایسه با فاصله زمین از خورشید، اندکی بیشتر است. جاذبه در سیاره زمین2 نیز بیشتر و تقریباً دو برابر جاذبه کره خاکی ما است.

یعنی حدود چهار برابر طولانیتر از گرند کنیون با طول ۸۰۰ کیلومتر. ديموس 250000 كيلومتر از مركز مريخ فاصله دارد. مثل کوه المپوس، باقی این آتشفشانها نیز از آتشفشانهای روی زمین بزرگتر هستند؛ احتمالا به این دلیل که مریخ نیروی گرانش کمتری دارد و آتشفشانها میتوانند بلندتر شوند. وقتی در حال صعود از کوه المپوس هستید، ارزشش را دارد که در همان حوالی بمانید و به دیگر آتشفشانهای ناحیه تارسیس نیز سر بزنید. این سیاره در فاصله ۷۰۰ سال نوری زمین قرار دارد. از هزار و 800 سیاره خارج از منظومه شمسی که از 20 سال پیش کشف شده اند ، حدود 20 سیاره در مدار ستاره های خود در حال چرخش هستند.

سیاره ای دارای آب و اکسیژن و قابلیت حیات موجودات زنده در خارج از منظومه شمسی کشف شد. البته در مأموریت های آینده از چند تلسکوپ قدرتمند برای تهیه عکس های اولیه از خود سیاره استفاده خواهد شد. این تلسکوپ از تواناییهای مبتنی بر پرتو فروسرخ برای مطالعهی سیارات اطراف کوتولههای قرمز نزدیک ما استفاده میکند و پروکسیما بی هم یکی از آنها است. یکی از یافتههای هیجانانگیزتر کنجکاوی کشف مولکولهای ارگانیک پیچید در این ناحیه به دفعات زیاد بود. کنجکاوی چندین هفته را در بستر یک جریان سپری کرد و شواهد بیشتری را نیز از آب در کف این دهانه یافت.

سیاره «کپلر- 452 بی» در منطقه گلدی لاکس قرار دارد و به نظر می رسد که در سطح آن بتوان صخره و آب پیدا کرد». به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی تک نیوز ، این سیارک K2-18b تقریبا 9 برابر زمین جرم دارد. شواهد ریاضیای که در ژانویه 2016 منتشر شد گواه آن بود که سیاره نهم یا «سیاره ایکس» وجود دارد و دانشمندان بر این پندارند که این سیاره 10 برابر زمین و پنج هزار برابر حجم پلوتون است. در سال ۱۹۱۷ اختلاف منظر این ستاره اندازه گرفته شد و نشان داده شد که دقیقا همان فاصله آلفا قنطورس از زمین را دارد.

سطح این سیاره برای زیست پذیری مناسب و ویژگی هایی نظیر سیاره زمین دارد. این کشف برای محققان فرا خورشیدی امری بسیار مهم تلقی میشود. روش کشف سیاره های فرا خورشیدی توسط کپلر بدین صورت است که سیاره فراخورشیدی هنگام عبور از میان ستاره میزبان خود و زمین ، نور ستاره خود را با کاهش مواجه میکند.بدین ترتیب کپلر بیش از دوهزار سیاره فراخورشیدی را کشف کرد. دانشمند ایتالیایی گالیله اولین کسی بود که اقمار مشتری را کشف کرد. زحل هم مانند مشتری سطح مشخصی ندارد اگرچه ممکن است یک هستهی جامد داشته باشد. در بیشتر قسمت های ایالات متحده آمریکا و هم چنین آمریکای شمالی و جنوبی انگشت چهارم در رابطه با مسأله ازدواج نشانه گذاری شده است: یک حلقه روی انگشت چهارم دست راست به معنای نامزدی است در حالی که روی انگشت چهارم دست چپ نشان دهنده ی ازدواج است.

پژوهشگران قصد دارند که K2-18b را بیشتر مورد مطالعه قرار دهند . چگالی اندک سیاره نشان میدهد احتمالاً حجم مرکز جامد آن بیشتر از ۴ برابر زمین نیست. طبق ناسا، این کوه که در ناحیه آتشفشانی تارسیس (Tharsis) واقع شده، مساحتی برابر با ایالت آریزونای آمریکا دارد. ارتفاع ۲۵ کیلومتری این کوه، آن را تقریبا ۳ برابر بلندتر از کوه ۸/۹ کیلومتری اورست میسازد. حفرههای مدوسا (Medusae Fossae) یکی از عجیبترین مکانهای مریخ است و برخی افراد عقیده دارند شواهدی از برخورد UFOها در این مکان پیدا میشود. وسعت بعضی از این گودالها به 300 کیلومتر (185 مایل) میرسد که توسط دیوارههایی از کوههای سنگی که بر اثر برخورد شهاب سنگها بوجود آمده اند، محصور شده اند.

تیم مطالعاتی روی این سیاره الگوریتمهای جدیدی تولید کردهاند که نور را از ستاره میزبان تجزیه و تحلیل میکند. از وزن شما بر روی زمین خواهد بود. وجود شباهتهایی بین ترکیبات و مدارهای پلوتون و یکی از قمرهای نپتون به نام تراتیون، نشانگر آن است که احتمالا هر دوی آنها قبلا در مدارهای مستقلی به دور خورشید حرکت می کرده اند و سپس سیاره نپتون، تراتیون را به دام انداخته است. قبلا توضیحات کافی رو در این مورد بهتون دادیم.

مطالعه این تیم به رهبری “بیورن بنکه” که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد، به این نکته اشاره دارد که سیاره فراخورشیدی “K۲-۱۸ b” به لطف وجود آب و هیدروژن و همچنین محل قرارگیری آن در منطقه “کمربند حیات”، به احتمال فراوان قابل سکونت است. اما در مورد سیارهی K2-18b وضع فرق میکند. علاوه بر این موضوع، مدار سیارهی ناهید برخلاف سایر سیارات منظومهی شمسی دایرهای شکل است. اعتقاد داریم که این نوع بازیها علاوه بر نشاط فکری باعث نشاط روحی در نسل جوان و نوجوان میگردد. و دیگر محققان کار خود را در دهه ۲۰۲۰، پس از راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال ۲۰۲۱ دنبال خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید