زحل زیباترین سیاره منظومه شمسی

زحل هر ۱۰ ساعت و ۳۴ دقیقه یکبار یک دور حول محور خود میچرخد (حرکت وضعی زحل). بعدها، رومیها سیاره عطارد را به نام خدای پیام آور خود نامیدند زیرا این سیاره سریعتر از هر سیاره دیگری در آسمان حرکت میکرد. که فقط یک بار به این شکل در کتاب اشعیا، فصل ۴۱، آیهی ۱۹ آمده است: “در بیابان سرو آزاد و شطیم و آس و درخت زیتون را خواهم گذاشت و در صحرا صنوبر و کاج و چنار را با هم غرس خواهم نمود.” اقاقیا نزد یهودیان به عنوان چوبی مقدس گرامی داشته میشد؛ و موسی دستور داد از آن پرستشگاهی موقت، تابوت عهد، میزی برای دوازده قرص نان، و سایر لوازم مقدس بسازند (سفر خروج ۲۵ – ۲۷۷).

به گمان برخی، فعل deposit ممکن است به قرار گرفتن تابوت عهد و الواح فرامین موسی یا شایدد هم همان واژهی گمشدهی فراماسونری اشاره داشته باشد. به این تاریخ آنو دیپوزیشنیس (Anno Depositionis یا A.D.) میگویند که به معنی ”سال جای گرفتن یا قرار گرفتن” (رجوع شود به معانی واژهی deposit به زبان انگلیسی .م) است. زمانی تصور میشد که ناهید از نظر شرایط شبیه زمین است، این در حالی است که در طول تاریخ ۴.۶ میلیارد ساله خود، گازهای گلخانهای صدمات خود را به سیاره داغ وارد کرده است به طوری که اکنون حتی گرمتر از عطارد، نزدیکترین سیاره به خورشید است.

همین شرایط در باب واژهی کلی «طلا» نیز صدق میکند. جولیوس فیرمیکوس ماترنوس (Julius Firmicus Maternus) در اثری به نام “در تاثیرات ستارگان بر سرنوشت انسان” از عبارت علم کیمیاگری یا scientia alchemiae استفاده میکند. به عبارت دیگر اورانوس، تقریبا هیچ گرمایی را به فضا ارائه نمی دهد که یک علت این امر می تواند اثرات برخوردی باشد که بلافاصله بعد از شکل گیری سیاره اتفاق افتاده است. یکی از بسیار نشانههای نمادین فراماسونری و شاید برجستهترین آنها، پیشبندی از جنس پوست بره است. چشم جهانبین نمایانگر و تمثالی از خداوند است – انتزاعی و در عین حال، همه جا حاضر.

برای محاسبهی تقویم بر اساس سال انجمن (A.D.) کافی است تاریخ حاضر را از عدد ۱۱۱۸۸ کم کنید. برای محاسبهی تاریخ بر اساس ”سال روشنایی (Anno Lucis)” تاریخ حاضر را با عدد ۴۰۰۰ جمع کنید. هیچ یک از نمادهای ”فراماسونری فکری” از نظر آموزشی در تاریخ خود مهمتر، یا جالبتر از پوست بره، یا پیشبندی با جنس چرم سفید نیستند. اساتید بزرگ و برگزیده یا ماسونهای سری از این تاریخ به عنوان سالی یاد میکنند که کار ساخت معبد سلیمان، تقریبا در سال ۹۵۰ قبل از میلاد مسیح، به اتمام رسید. ماسونهای رویال آرک تاریخ را بر اساس سالی محاسبه میکنند که ساخت معبد دوم به یاری زروبابل آغاز شد.

سال اکتشاف یا آنو اینونشتیس (A.I.) که بخش دوم آن در زبانن انگلیسی هم معنی واژهي “Discovery” است، از جمله اصطلاحاتی است که توسطط شوراهای رویال آرک به کار گرفته میشود. خورشید که نور انرژی بخش و نجات دهنده زمین است، شاید روزی باعث مرگ ما شود. اندازه گیری درباره این سیاره نشان می دهد که قطر این سیاره 64000 کیلومتر است که این بدان معناست که این سیاره پنج برابر بزرگتر از زمین است. مریخ دو قمر دارد: یکی به نام فوبوس به قطر 15 کیلومتر که در 6,000 کیلومتری مریخ واقع شده و در هر 24 ساعت 3 بار به دور مریخ می گردد و دیگری دیموس به قطر 8 کیلومتر که در 14,000 کیلومتری مریخ بوده و هر 30 ساعت یکبار به دور آن می گردد.

سیاره زحل دارای تعداد زیادی قمر متنوع است که از ماهوارههایی به قطر دهها متر تا قمرهای بزرگی مثل تایتان با ابعادی بزرگتر از سیاره عطارد متغیر هستند. با استفاده از سنگ گرانیت به عنوان سنگ نمای ساختمان و همچنین به کارگیری آن در فضای باز، به دلیل وجود آهن در سورت این سنگها، بارانهای اسیدی و بارش برف کیفیت این سنگها را کاهش داده و با به وجود آمدن حالت زنگ زدگی بر روی این سنگها، نما زیبایی خود را از دست می دهد.

سال پیدایش یا آنو موندی (A.M.) بر اساس برآوردهای خاخامها در قرن دوازدهمِ دوران مشترک برای سالی که در گاهشمار عبری به عنوان سال آفرینش جهان قلمداد شده است، در غروب ششم اکتبر ۳۷۶۰ قبل از میلاد مسیح آغاز شد. آیینهای هرمتیک (کیمیاگری) و درجات هرمتیک در فراماسونری رایج هستند، و با اینکه رد پای به جای مانده از آن در درجات کنونی، منشاء خویش را در کیمیاگری به طور کامل دنبال نکرده است، ولی برخی از آثار آن در آیینها و مراسمشان دیده میشوند. در قرون وسطی، و تا پایان قرن هفدهم، کیمیاگری به عنوان علمی مهم تلقی میشد، که برخی از برجستهترین فلاسفه نظیر اویسینا (ابوعلی سینا)، آلبرتوس ماگنوس، رامون لیول، راجر بیکن، الیاس آشمول، و بسیاری دیگر در کار مطالعهی آن بودند.

پیروان فلسفهی نو افلاطونی در یکی از نخستین دوران از دوران مسیح، ظاهرا علمی نوین را به عرصه آوردند و آن را علم مقدس نام نهادند که شرایط علوم و هنر بعد از آن را به شدت تحت تاثیر خود قرار داد. قبل از اینکه از نماد فراماسونری بگوییم باید بدانید که فراماسون ها یکی از اسرارآمیزترین و مخوف ترین گروه های مذهبی جهان هستند که چندین دهه از حیات آنها می گذرد و تاثیر مخربی بر جامعه داشته اند.

بر هر یک از ماسونها است که بر خویش قضاوت کند و بر اساس آن، سنگهای گرانبهای وجودش را در کنار هم قرار دهد، تا وقتی زماناش فرا رسد و ابزارهایاش را زمین گذارد و به سفر پایانیاش به لژ بزرگ بالا (Grand Lodge Above) قدم نهد، از خود نامی نیک به جای گذارد؛ مشاوری خردمند، ستونی قدرتمند و مستحکم، سنگی کامل و استوار (Perfect Ashlar) که ماسونهای جوانتر بتوانند وی را الگویی درست و ارزشمند برای همکاری در ترتیبات فراماسونری قرار دهند.

این سیاره دارای دو قمر با نام های فوبوس و دیموس است،قمرهای مریخ فاصلهی نزدیکی با سطح این سیاره دارند و یکی از آنها نسبت به دیگری بزرگ تر می باشد که چرخش آن به دور مریخ ۷ساعت و ۳۹ دقیقه زمان می برد و اما زمان گردش مداری آن یکی قمر نیز ۱ روز و ۶ساعت و ۲۱ دقیقه است. اگر هنگام انتخاب سنگ گرانیت قرمز به موردی برخوردید که دارای سایههای چشمگیری از این رنگ بود احتمالا این سنگ کوارتز یا گدازه است اما در هر صورت هر دوی این سنگها گزینههای عالی برای استفاده هستند.

احتمالا ترکیب بندی این عناصر نظیر ترکیب بندی عناصر هسته زمین است اما 20 تا 30 برابر سنگین تر. اگر به انتشار گازهای گلخانهای به خصوص گاز کربنیک همچنان ادامه دهیم انتظار میرود که میانگین دمای زمین تا سال ۲۰۳۰، ۱ تا ۲ درجه سانتیگراد افزایش یابد به طوری که تغیرات نواحی قطبی به طور عمدهای بیش از این خواهد بود و پس از ذوب شدن یخهای قطبی و افزایش سطح آب اقیانوسها، مناطق ساحلی و زمینهای کشاورزی زیادی زیر آب فرو روند. بخشی از هسته ذوب می شود. ستاره هایی که این گونه منفجر می شوند ، ابر نواختر نام دارند .

به دلیل وجود مقدار زیادی متان در جو ، رنگ این سیاره از فضا آبی-سبز به نظر می رسد. در آغاز نامهای زنانه از اسطورههای یونان و روم انتخاب میشد. نامهای وستالهای معمولیتری مانند کاپارونیا (Caparronia)، مینوچیا (Minucia)، و اسکانتیا (Scantia) به همراه وستالهای افسانهای مانند کلاودیا (Claudia)، مارچیا (Marcia)، و رئا سیلویا (Rhea Silvia) – مادر دوقلوهای رومولوس (Romulus) و رموس (Remus) بنیانگذاران امپراتوری روم – در میان این گودالها دیده میشود. فهرست نامهای حیوانات به انگلیسی با تصاویر در این مطلب آورده شده است.

گفته میشود این نماد از عقاب رومی یا پشم زرین نیز اصیلتر است؛ پیشبند ماسونی عینا نشانی از یک ماسون است که آن را با خود به مراحل زندگی بعدی حمل میکند. فراماسونری مناسک اسکاتلندی نیز مانند الگوی فراماسونری پیشهوری (مراجعه شود به بخش پیشین) آفرینش جهان را مبدا تاریخ خود میدانند، ولی به جای سال روشنایی (Anno Lucis) از تاریخ شمار یهودی پیروی میکنند که تاریخ را بر اساس محاسبات کتاب مقدس از پیدایش جهان حساب میکند. شاخهای از اقاقیا، در سادهترین مفهوم خود، برای استاد ماسون (یا مِیسُن) نمایانگر جاودانگی روح است، و مقصود اینکه اقاقیا با طبیعت همیشه بهار و تغییر ناپذیرش برای وی، یادآور آن بخش معنوی و نیکوتر انسان،، و تجلی آن معمار بزرگ جهانی است که هرگز نمیمیرد.

دلیل جاذبهی کم زحل با وجود جرم زیادش، اندازهی بزرگ آن است. ساختار این تاریخ، از این باور مذهبی سرچشمه میگیرد که جهان در ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح توسط “معمار بزرگ جهان” و بر اساس این آیه از فصل یک کتاب پیدایش آفریده شد: “و خدا گفت: روشنایی بشود. رنگ صورتی اگرچه گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان صفحه کابیت نیست اما میبینیم که در برخی قسمتهای ساختمان از آن استفاده میشود و به لطف وجود میزان بالایی از ماده معدنی فلدسپات پتاسیم از زیبایی مناسبی برخوردار است. با اینکه قضیه مشهور چهل و هفتم در اولین کتاب اقلیدس جزء اکتشافات وی به شمارر نمیرود و همواره به فیثاغورس نسبت داده میشود، به عنوان یک نماد فراماسونری (و با نام وی .م) برگزیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید