سوالات فصل ۱۰ نگاهی به فضا علوم تجربی نهم – ژن پو

منظور از میانگین سال های تحصیل، متوسط تعداد سال هایی است که دانش آموزان یک کشور در مدرسه حضور پیدا کرده و تحصیل کرده اند. 17-میانگین سالهای تحصیل (تعداد سالهای حضور دانش آموز در مدرسه) در کشورهای مختلف چه تفاوتی دارد؟ در حال حاضر محققان مطمئن نیستند که این سیاره چه جنسی دارد. این صفحات با سرعتی شبیه به سرعت رشد ناخنهای انسان در حال حرکت هستند. برای مثال، قاره آمریکای شمالی، به طور مداوم با سرعتی تقریبا برابر رشد ناخن های ما، به سمت غرب در اقیانوس آرام در حال حرکت است. در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره سیارات خاکی وجود دارد که بیشتر بر پایه اکتشاف سیاره خودمان و فضاپیماهای به پرواز درآمده و مأموریت های نقشه برداری به دست آمده است.

تصور میشود بیشتر از صدها میلیارد ستاره در کهکشان ما دارای سیارات خاص خود هستند و کهکشان راه شیری شاید جز یکی از ۱۰۰ میلیارد کهکشان جهان باشد! این کره خاکی یکی از نه سیاره منظومه شمسی است که مانند سایر سیارات در مداری به دور خورشید میگردد. در منظومه? خورشیدی، فاصله? این فضاپیما در سال ۲۰۰۹ میلادی برای تعیین تعداد سیارههای زمینسان در کهکشان راه شیری، ماموریت خود را آغاز کرده است. اولین فضاپیمایی که از عطارد بازدید کرد «مارینر 10» (Mariner 10) بود که حدود 45 درصد از سطح این سیاره را تصویربرداری کرد و میدان مغناطیسی آن را تشخیص داد.

در مقالهای که سال گذشته منتشر شد، اخترشناسان نشان دادند که تله گرد و غبار همچنین سرشار از یخ است که حاوی مولکولهای پیچیده است؛ بنابراین برانکن و تیمش آرایه قدرتمند زیر میلیمتری بزرگ آتاکاما (ALMA) در شیلی را به روی این ستاره متمرکز کردند تا ببینند چه چیزی را میتوانند تشخیص دهند. Gilese ۶۶۷Cc در طی ۲۲ روز حرکت خود به دور ستارهاش را به اتمام میرساند اما چون این ستاره بسیار خنکتر از خورشید است، دانشمندان معتقدند Gilese ۶۶۷Cc در فاصلهی قابل سکونت از ستارهی خود قرار دارد. قوانین سه گانه او در مورد حرکت سیارهای ، که به قوانین کپلر معروفند تØ£ثیری عمیق بر ستاره شناسان بعد از او بجا گذاشتند و امروزه نیز برای تجسم و درک ((منظومه شمسی)) دارای اهمیت فراوانی میباشند.

بزرگترین قمر مشتری که بزرگترین قمر موجود در منظومه ما نیز می باشد گانیمد (Ganymede) نام دارد. در مجموع زحل 3 قمر بیشتر از مشتری دارد. سرعت این حرکت زمین در مدار خود به دور خورشید یکسان نیست ودر نزدیکی خورشید بیشتر میشود.از اثرات این حرکت ایجاد یک سال شمسی شکل گرفتن فصول مختلف و تغییر ظاهری چهرهٔ آسمان شب در طول سال است. زندگی در محیطی پاک و بدون آلودگی ، دسترسی به غذای کافی و آب سالم و برخورداری از امکانات درمانی و مراقبت های پزشکی ، سبب بیشتر شدن متوسط طول عمر می شود .نبود این امکانات و جنگ های داخلی و خارجی، گرسنگی و سوء تغذیه٭ سبب کاهش امید به زندگی یا متوسط طول عمر می شود.

عكس زندگی از ۳ میلیارد سال پیش بر روی زمین آغاز شده است و در طول زمان از ابتداییترین شکل میکروبها به ترکیبی گیج کننده از پیچیدگیها دست یافته است. در طول یک دوره خشونتآمیز و مخرب به نام بمباران سنگین متأخر، عطارد دو برابر ضربات ماه را متحمل شد – و همسایه قمری ما کاملاً پر از دهانهها است. این حرکت درواقع لرزشی سینوسی شکل در مدار زمین با دوره ۱۹ ساله است که بواسطه چرخش ماه (قمر زمین) بدور این کره ایجاد میشود.

شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده است که قصد دارد عملیات اعزام انسان به فضا را از سال ۲۰۲۴ شروع کند و هر ۲۶ ماه یک بار، یعنی زمانی که زمین و مریخ در یک خط قرار میگیرند، سفینههای حمل مسافر با گنجایش ۱۰۰ نفر را به مریخ بفرستد. در مارس 2004، دانشمندان امریکایی اعلام کردند که آنها به این نتیجه رسیده اند که در منطقه مریدیانی پلانیوم (Meridiani Planum) یعنی جائیکه مریخ نورد آپورچونتی در آن فرود آمد، زمانی مقادیر زیادی آب مایع وجود داشته است.

این بازه دمایی، به خصوص در زمانی که با بازه های دمایی در منظومه شمسی مقایسه می شود، بسیار کوچک به نظر می آید. به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از اعتماد آنلاین،انسان تا سالها گمان میکرد که منظومه شمسی هشت سیاره دارد، اما در سال 1930 با کشف پلوتون به وجود نهمین سیاره نیز پی برد. برای مثال، زمین سوّمین سیاره از خورشید و پنجمین سیاره بزرگ منظومه شمسی است.

شمسی است که در فاصله? زمین تا خورشید بین فاصله? هر چند ممکن است باور کردنی نباشد، این همان چیزی بود که محققان بنیاد ملی علوم (NSF) هنگام انجام یک نظر سنجی در سال 2012، نزدیک به 500 سال پس از کوپرنیک با نظریه خورشید مرکزیش، کشف کردند. این نظریه با نام پان اسپرمیا شناخته میشود. این سیاره حداکثر ۱۰ درصد بزرگتر از زمین است و به نظر میرسد در فاصلهی قابل سکونت از ستارهی خود قرار دارد.

در همان سال ناسا دو مریخ نورد با نام مستعار Spirit و Opportunity را به فضا پرتاب کرد که مناطق مختلف سطح مریخ را کاوش کردند. میدان مغناطیسی در فضا ناپدید نمی شود، امّا مرزهای مشخصی دارد. بله، اگر منافذ مسدود باشند چربی نمی تواند در آن جریان داشته باشند پس آنها منجر به جوش یا آکنه می شوند. اما سیاره ها چشمک نمی زنند. اکتشافات و یافته های سی سال اخیر، که حاصل قرن ها مطالعه و تحقیق بودند، کمک کرد که تصور دیرینه ما از ثابت بودن خشکی های زمین، تغییر کند و کامل شود.

ماهواره ها نشان داده اند که جوّ بالایی زمین، بنابر فعالیت های خورشید، در روز منبسط و در شب منقبض می شود. قارهها همچنان به حرکت خود ادامه داده و به این شکل کنونی که میبینیم در آمدند. آب فقط دربازه کوچکی از دما (٠ تا ١٠٠ درجه سانتی گراد) به شکل مایع وجود دارد. آسمان شب فرصتی استثنایی در اختیار بشر می گذارد تا نگاهی عمیق تر به دنیاهای فرا زمینی داشته باشد.

اکنون آن “بوده” دیده می شود، او اکنون عاشق جهاندار بینیاز است که زیباست و خود مظهر زیبایی اوست(13) که او نیز معشوق هفت دختران است. این سیارهی زمین مانند که تنها ۲۲ سال نوری از زمین فاصله دارد، دارای وزنی ۴ برابر وزن زمین است و محققان از جنس دقیق آن اطلاع دقیقی ندارند. زمین از سنگ ساخته شده و تنها سیاره ای است که آب در آن مایع است. نشان دهندهٔ وضعیت سلامت و بهداشت در آن جامعه است.

در آینده و پس از رشد فناوری تلسکوپها انتظار میرود پارامترهای دیگری مانند وضعیت جو سیاره و فعالیت ستارهی آن نیز مورد بررسی قرار بگیرند. نیبیرو و آنوناکی دو نام به هم چسبیده هستند که یکی بدون دیگری معنا ندارد. باد خورشیدی فورانی از ذرّات ماده است که به طور مداوم از خورشید خارج می شود. هسته مذاب نیکل – آهن زمین، میدان مغناطیسی در اطراف خود تشکیل داده است که این میدان به علّت اثر بادهای خورشیدی (ذرّات دارای بار الکتریکی) ، به شکل قطره اشک درآمده است. ظرف چند میلیون سال آینده قاره آمریکا به حرکت خود در سمت غرب ادامه داده و قاره آفریقا به اروپا و آسیا ملحق خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید