سیاره زحل را بهتر بشناسیم

روز بزرگی برای ناسا است. در اسطوره های فارسی آمده است که مادر طبیعت روی سفایر بزرگی استراحت می کند و آسمان بازتاب دهنده این کریستال آبی رنگ است. فضاپیما افق های نو هم اکنون مراحل کنترل نهایی خود را با موفقیت پشت سر نهاده و سیگنال های ارسالی از پلوتون -30 تا 40 بار بیشتر از سطح پارازيت تصاویر- به شفافی دریافت شده است. اندی چنگ از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه هاپکینز در این باره می گوید:افق های نو و تصویر بردار LORRI تا کنون تمامی مراحل ماموریت فضایی خود را بدون کوچک ترین نقصی پشت سر نهاده اند.

شاید بهتر است اینطور بگوییم که ترک کردن شاه توسط شازده کوچولو ، به هیچ وجه نشان از بی ارزش بودن سخن شاه نیست ، بلکه این شازده کوچولو است که در پی پاسخ به پرسش های دیگران می رود و این خود بنایی میسازد تا که در مسیر صحیح تری نسبت به هدف خود پیش برود. تصاویر گرفته شده توسط LORRI در 21 و 24 سپتامبر ،مهر تاییدی بر وجود پلوتن در این منطقه از فضا بود و احتمال وجود هرگونه پرتو کیهانی نیز به صفر رسید.برای اطمینان بیشتر جرمی که در مسیر پلوتون، حرکت می کرد دارای قدر 14 بود و این درست مانند قدری بود که از سیاره کوتوله پلوتون انتظار می رفت.

ستارهشناسان معتقدند حلقههای زحل جزو قمرهای آن محسوب میشوند، چون بر دور این سیاره در حال گردشند. بازی کردن ۲ تا ۴ نفره این بازی یک تجربه عمیق و ناب از همکاری را در اختیار شما قرار می دهد و باید بگویم وقتی این عنوان را با دوستانتان بازی کنید، در زمره بازی هایی قرار می گیرد که به هیچ وجه گذر زمان را هنگام بازی کردن آن حس نمی کنید.

بااینکه پلوتون از لحاظ فنی یک سیاره کوتوله است، ما به آن سیاره می گوییم. به علاوه، زحل نسبت به مشتری در فاصلهی دورتری از خورشید قرار دارد؛ بنابراین سهم انرژی آن متفاوت است. زحل ششمین سیاره از خورشید و دومین سیاره بزرگ در منظومه شمسی است و دورترین سیاره قابل مشاهده از زمین با چشم غیر مصلح است اما از طریق یک تلسکوپ برجستهترین ویژگیهای یک سیاره مانند حلقههای زحل قابل مشاهده است؛ اگرچه سیارههای دیگر منظومه شمسی مثل مشتری، اورانوس و نپتون دارای حلقه هستند اما بدون شک زحل فوق العادهترین سیاره است. سیاره زحل چند فصل دارد؟

هنوز مشخص نیست که پلوتون چطور شکل گرفته، اتمسفر آن از چه چیزی تشکیل شده، میدان مغناطیسی یا اقیانوس زیرسطحی دارد یا خیر. آیینهای هرمتیک (کیمیاگری) و درجات هرمتیک در فراماسونری رایج هستند، و با اینکه رد پای به جای مانده از آن در درجات کنونی، منشاء خویش را در کیمیاگری به طور کامل دنبال نکرده است، ولی برخی از آثار آن در آیینها و مراسمشان دیده میشوند. نپتون یکی از دو سیاره ایست که از زمین بدون تلسکوپ دیده نمی شوند. «جیک خاویر را بهفرزندی قبول میکند اما نیتری خاویر را بهچشم یکی از همان اشخاصی که خانهاش را نابود کردند و جان پدرش را گرفتند، نگاه میکند.

همان مادهای که داخل مدادهای شما است و سپس به الماسهایی با قطر یک سانتیمتر تبدیل میشود و سقوط آنها ادامه مییابد. در فاصله متوسط 2.7 میلیارد مایلی از زمین، پلوتون یک لکه کم نور حتی در بزرگترین تلسکوپ ما است. «در روایات مذهبی آمده است که هاروت وماروت دو تن از فرشتگان الاهی بودند که در زمان ادریس پیامبر و منجم در سرزمین بابل فرود آمدند تا به مردم سحر و جادو بیاموزند.

دو سوم دوره چرخشي تير)، در همام جهت خواهد بود اما اين نقطه مدت زمان طولانيتري مقابل خورشيد باقي نخواهد ماند. یک دوره نیز در قرن پانزدهم که فعالیتهای اقتصادی در اروپای غربی افزایش پیدا کرد از توربینهای بادی جهت تامین نیروی مکانیکی برای پمپاژ آب و آسیاب غلات استفاده می کردند. Haumea (نام سیاره کوچک 136108 Haumea) یک سیاره کوتوله احتمالی است که فراتر از مدار نپتون واقع شده است. مدار گردش کوچک و فاصله کم این سیاره از زمین موقعیتی فوقالعاده برای بررسی اتمسفر، سرعت گردش و غیره فراهم کرده است. چون مشتری دورترین فاصله را از خورشید داشته و در مکانی پر از این اجسام کوچک قرار گرفته، بدترین وضعیت هم نصیبش شده است.

متان ماده اصلی شیمیایی در طبیعت و سوخت مناسب برای گرما و پخت و پز در زمین می باشد. ابرهای آبی نپتون عمدتا متان منجمد می باشند. در مجموع، هابل حدود 100 میلیارد کهکشان را در کیهان نشان می دهد، اما این تعداد احتمالا به افزایش می یابد. او عقيده داشت، سيارهها در مسير خود آواز ميخوانند و كاملترين هارموني يعني موسيقي افلاك را ايجاد ميكنند. و عزت مخصوص خدا و رسول او و مۆمنان است، ولی منافقان نمیدانند از این رو ارتباط با مۆمنان که افتخار بندگی خدا را دارند و عزت خویش را از سرچشمه اصلی یعنی خداوند عزیز گرفتهاند، میتواند عامل عزت و مانع ذلتپذیری باشد.

جریانات اقیانوسی نیز به صورت مشابه عمل نموده و عامل ۳۰% انتقال حرارت کلی در جهان می باشند. به نظر می رسد که این حلقه ها متشکل از ذرات غبارند. دانشمندان هنوز نمی دانند که چرا همه ذرات غبار به شکل یکنواخت در این حلقه پخش نشده است. مثلا سیاره مریخ جو بسیار نازکی دارد که بیشتر آن از دی اکسید کربن ساخته شده و با ذرات ریز گرد و غبار پر شده است. و برای فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی، این بدان معناست که آنها به آن می رسند سن کمی کمتر از مردم روی زمین است. اگر Charles Bolden رئیس آژانس فضایی آمریکایی هنوز میتواند پلوتون را سیاره بداند، پس بقیه هم میتوانند.

سرانجام فضاپیمای افق های نو در ادامه ماموریت خود توانست نخستین تصویر از سیاره کوتوله پلوتون را به زمین ارسال کند.در طی 10 سال آینده هنگامی که افق های نو به نزدیک ترین فاصله از پلوتون می رسد ،انقلابی در دانش ما پیرامون این سیاره کوتوله به وقوع خواهد پیوست.این نما که توسط تصویر بردار دور برد اکتشافی LORRI در تاریخ 21 تا 24 سپتامبر سال جاری به هنگام بررسی تجهیزات اپتیکی افق های نو در چند فریم ثبت شده بود، پس از ذخیره موقت در حافظه دستگاه در تبادل داده ای، از سوی فضاپیما به زمین ارسال شد. به منظور بررسی های نهایی تجهیزات اپتیکی فضاپیمای افق های نو ، دانشمندان شبیه سازی را ترتیب دادند و در این شبیه سازی فضاپیما به جستجوی اجرام کمربند کویپر پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید