سیاره های قابل مشاهده با چشم در شب

از نظر دوری از خورشید، مشتری پنجمین سیاره پس از تیر و ناهید و زمین و بهرام است. این مولکول حاوی اکسیژن میتواند به عنوان یک بلوک ساختمانی برای قندها و سایر مولکولهای زیستی عمل کند، به این معنی که میتوانیم آن را یک ترکیب پری بیوتیک در نظر بگیریم. در یک اتفاق کاملا نادر ، مقابله سیاره برجیس در 6 فوریه 2015(17 بهمن93) با اعتدال آن در فوریه همزمان بود.وقتی خورشید در 5 فوریه(16 بهمن) از سطح استوایی سیاره برجیس عبور کرد ، این ظاهر شدن بر روی لبه یک سیاره غول پیکر می باشد که صحنه را برای یک سری از حوادث قابل توجه فراهم نمود.برای زوج قمرهای بعدی ، ناظران در پشت صحنه می توانند قمرهای سیاره برجیس را که مسبب یک سری از گرفتها و گذرها می باشد را مشاهده نمایند .

سن جدید سیاره زمین 4.467 میلیارد سال تخمین زده شده است که به نسبت سن قدیمی تر آن که در حدود 4.537 میلیارد سال برآورد شده بود بسیار جوانتر به نظر می آید! گرانش گازی و ذرات غبار آنها را به صورت ابرهای ستبر گوی مانند از مواد در آورد در حدود ۴،۵ میلیارد سال پیش مواد به هم فشرده شدند تا اجسام بسیار سامانه خورشیدی پدید آمدند. Amiri, Hamidullah: 1399) طبق گزارش سازمان یونیسف: ۴۰ درصد از مردم جهان، یعنی حدود سه میلیارد نفر از جمعیت کره زمین، از آب پاکیزه و قابل شرب محروم هستند و تغییرات اقلیمی به خطرناکی مقدار و کیفیت آب را در جهان کاهش داده است.

مقابله امسال سیاره برجیس در تاریخ 6 فوریه(17 بهمن) اتفاق افتاد.این یک برخورد نزدیک معمولی سیاره برجیس ز با زمین ( با فاصله حدود 650 میلیون کیلومتر) نمی باشد ، زیرا در فوریه 2015 سیاره برجیس بر روی لبه خورشید خورشید قرار دارد . در کل فاصله 650 میلیون کیلومتر در نجوم زیاد به نظر نمی رسد. از نظر اندازه نزدیکترین سیاره فراخورشیدی به زمین ماست ، اما به دلیل موقعیت بسیار نزدیک آن به خورشید ، دمای سطح می تواند 760 درجه سانتیگراد باشد و می تواند بسیار سریع در سال – فقط در مدت 6 روز – اجرا شود.

امروزه میدانیم که مدت زمان حرکت در مدار عطارد معادل 88 روز زمینی است و یک روز در این سیاره حدود 59 روز زمینی طول میکشد. مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره همنشینی ماه با سیارات برجیس و کیوان گفت: ساعت ۱۲:۲۴ ظهر روز پنج شنبه، ۲۹ آبان «وضعیت نور روز» زمان همنشینی ماه با سیاره غول پیکر منظومه خورشیدی یعنی برجیس «مشتری» است. او افزود: سیاره برجیس با جدایی ۲.۵ درجه شمال ماه قرار دارد و در ساعت ۱۸:۲۷ شامگاه همین روز لحظه رسیدن ماه به نزدیکی سیاره حلقه بر گردن کیوان (زحل) است که با جدایی ۲.۹ درجه شمال هلال ماه خواهد بود؛ بنابراین شبانگاه پنج شنبه، ۲۹ آبان فرصت خوبی برای مشاهده و عکاسی از همنشینی کمان ابروی آسمانی با سیارات برجیس و کیوان در زمینه صورت فلکی کمان (قوس) است.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره رخداد نجومی همنشینی سیارات کیوان و برجیس در شامگاه دوشنبه، اول دی اظهار کرد: برخی رخدادهای نجومی خاص بوده و دلیل این موضوع میتواند فاصله زمانی زیاد برای تکرار یک رخداد باشد، مثلا فاصله گذرهای سیاره ناهید (زهره) از جلوی خورشید زیاد است اما نوع دیگری از رویدادها که با آنها مواجه هستیم همچون ماه و خورشیدگرفتگی است که این رویدادها برای آماتورهای اخترشناسی جذاب بوده و هر ساله اقدام به رصد اینگونه پدیدهها میکنند. مدیر انجمن نجوم آماتوری ادامه داد: رویدادی پیش روی ماست که نوعی بسیار خاص بوده و در هر ۲۰ سال و یا بطور دقیقتر هر ۱۹.۶ سال، همنشینی سیارات برجیس و کیوان «مشتری و زحل» رخ میدهد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از همنشینی سیارات «کیوان» و «برجیس» در شامگاه دوشنبه خبر داد. مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نورانیترین اجرام موجود در سامانه خورشیدی گفت: در اجرام منظومه خورشیدی ۱۲ مورد آنها نورانیترین اجرام هستند. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: دوشنبه 24 اسفند هلال فزاینده ی نزدیک به تربیع اول ماه با 37% روشنایی، در عصرگاه این تاریخ ستاره مشهور چشم گاو(دبران) را در پشت خود مخفی می کند و از ساعت 17:37 اختفا آغاز می گردد. تنها موقعی که مسافران از پنجره بیرون را نگاه میکنند متوجه سرعت واقعی قطار می شوند.

زمین تنها سیاره منظومه شمسی است که امکان زندگی روی آن حتمی است. این قمر توسط گرانشی از طرف سیارات دیگر در زمانی که منظومه شمسی جوان بود کشیده می شد، همین کشش و نیروی گرانش سیاره مذکور را مایل کرده است. سیاره ناهید مانند کره ی زمین دارای جو می باشد. ذرات تشکیل دهنده حلقه هااز جنس ترکیبات کربنی و سیلیکاتی (مانند مواد تشکیل دهنده همان چهار قمر نام برده)بوده ورنگ آنها به قرمزی می گراید.

هر فصل ۵ تا ۷ سال زمینی طول می کشد! کتاب شازده کوچولو یا شهریار کوچولو که در آن اگزویری به بیان فلسفه ی خود از دوست داشتن و عشق و هستی می پردازد؛ پرفروشترین کتاب تک مجلد جهان در تمام طول تاریخ میباشد. در طول آخرین ظهور اقمار در جلو سیاره در سال 2009 ، تعدادی از ناظران موفق شدند، اولین فیلم (Time Laps) را از پدیده های تقابل تهیه نمایند.

یک چهارم از سطح کره زمین از قطب شمال تا مناطق گرمسیری را دشت های باز متشکل از مناطق کم ارتفاع و ارتفاعات کوهستانی تشکیل داده است . بنابراین، اجرام با قدر۱ نشانگر درخشانترین اجرام آسمان هستند، اجرام کم نورتر با قدر۲ و باز هم کم نورتر، با قدر۳ و به همین ترتیب کم نورتر میشوند. با شعاع 6,052 کیلومتر (3760 مایل) سیاره ونوس یا ناهید تقریباً هم اندازه زمین است و شاید بتوان گفت کمی از زمین کوچکتر است. سیارات منظومه شمسی بزرگترین آنها به نام مشتری است که جرمی معادل یک هزارم جرم خورشید را دارد، در صورتی که مجموعه جرم اعضای خانواده خورشید فقط کمی بیشتر از یک دهم درصد جرم خود خورشید است.

سیارههای درونی و بیرونی منظومه شمسی: چهار سیاره نزدیکتر به خورشید یعنی عطارد، زهره، زمین و مریخ را سیارات درونی منظومه شمسی میگویند. نظر شما در مورد منظومه شمسی چیست؟ لزومی ندارد که شما حتما یک ستاره شناس باتجربه باشید تا بتوانید مقابله سیاره برجیس را تجربه نمایید. منجمان این حالت را مقابله می نامند، زیرا سیاره برجیس در آسمان در مقابل خورشید قرار می گیرد . شاید همین رویدادهای آسمانی بتواند گاهی اوقات نگاه و توجه ما انسان ها را از زمین و اتفاقات خوب و بد آن دور کرده و با توجه به آسمان پرستاره بتوانیم آرامش و انرژی لازم را برای ادامه حیات دریافت کنیم.

پس از اتمام کار ، به محلی که برای ذخیره سازی انتخاب کردید مراجعه نموده و با آن فایل ها به اکسترکت بپردازید. استفاده از آسیاب گلوله برای کاهش اندازه پودر. و آنها لزوماً باید اجرام خاصی را توصیف کنند، که سپس به یک “تصویر” برای عطارد تبدیل می شود (این روش می تواند به عنوان افراطی ترین گزینه برای هر یک از سیارات استفاده شود). عتیقی ادامه داد: آسیای مرکزی به مراتب شرایط بهتری برای رصد این پدیده دارد.

به جز خورشید گرفتگی و بارش شهابی ۲۴ آذر که اولی در کشور دیده نمی شد، برای رصد بارش شهابی دوپیکری بهترین شرایط را امسال پیش رو داشتیم؛ همین طور برخی رویدادها مانند رویت هلال های صبحگاهی و شامگاهی از دیگر اتفاقات نجومی روزهای آخر پاییز است. برای اندازهگیری تندی گردش سیارات گازی به دور خود، دانشمندان ناگزیرند روشهای غیر مستقیم به کار برند. دانشمندان تا کنون هیچ گواهی از حیات برروی مشتری نیافتهاند. دانشمندان می اندیشند که اگر مشتری دارای گونهای از زیست باشد، حیات در این سطح پا خواهد گرفت، چنین حیاتی در گاز خواهد بود زیرا در این سطح هیچ بخش جامدی وجود ندارد.

نامش را مریخ نهادند و برخی نیز به آن سیاره سرخ میگفتند و می گویند. در اینجا لازم نیست تا همانند برخی نویسندگان آواتار را به مکتب کابالا و مسائلی چون نفوذ صهیونیسم در هالیوود نسبت داده شود چرا که این فیلم به قدر کافی به اسطوره های دیگر ملل نیز توجه دارد. این پوشش سبب میشود که این سیاره کوتوله همانند تابش نور خورشید بر روی سطح برفی روی زمین درخشان به نظر برسد. یک برج یا درجاتی از یک برج را شرف یک سیاره در نظر گرفتهاند. آیا سیارهای با این اندازه توانایی استتار در منظومه شمسی را دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید