فاصله اجرام منتخب منظومه شمسی از خورشید

اندازه خورشید چقدر است؟ حرارت خورشید چقدر است؟ دورترین ستاره تا زمین چقدر فاصله دارد؟ دورترین ستارگان آن سوی کهکشان، در فاصله ی حدود ۸۰ هزار سال نوری از خورشید قرار دارند ، هر چند که میلیونها کهکشان دیگر دی فاصله ی بسیار دورتر هستند که آنها نیز شامل میلیونها ستاره اند. حرارت سطح خورشید در حدود ۶ هزار درجه سانتی گراد است که می تواندهر چیزی را که در کرۀ زمین یا فت می شود ، بخار کند. حرارت مرکز خورشید بسیار بیش ازاین است ، یعنی در حدود ۱۴ میلیون درجه سانتی گراد .

هابل بیش از ۳۰ سال است که در مرکز چنین اکتشاف قابل توجهی قرار داشته است، ترکیب جوی سیارات فراخورشیدی را تشخیص میدهد، و از طول موجهای نور برای کمک به درک چگونگی شکلگیری ستارگان استفاده میکند. مانند فیلمهای کلاسیک برتر، چیزهای بیشتری از لحظات به اصطلاح اسپویل شدهی این فیلم برای کشف وجود دارند. کاشف این سیارک اکنون این شی فضایی را به اسم شخصیت کارتونی مورد علاقه دخترش ، سگ پلوتو ، نامگذاری کرده است. روی زمین فعالیتهای آب و هوایی(فرسایش) بسیاری از حفره ها را مسطح و پر کرده است، اما در ماه به علت نبودن هوا، حفره ها بدون تغییر باقی مانده اند.

روزی به یک سیاره تبدیل شوند، اما میدان جاذبه ی مشتری از شکل گیری چنین سیاره ای جلوگیری کرده است. ماه درست همانند هر چیز که روی زمین می افتد، به وسیله جاذبه زمین کشیده می شود؛ با وجود این به زمین اصابت نمی کند، زیرا با سرعتی زیاد در چرخش است و به جای افتادن، در مداری دایره وار به دور زمین قرار می گیرد که میانگین آن ۳۸۴ هزار کیلومتر و یا ۳۰ برابر قطر زمنی است. هر چند این مساله باعث نمی شود که بتواند بر روی ماه شش برابر ارتفاعی که روی زمین می پرید،بپرید، چرا که در ماه باید لباسهای فضایی سنگین و بزرگی بپوشید تا شما را زنده نگه دارد.

به نقل از نیچر، “لئوناردو تستی”(Leonardo Testi) ستاره شناس رصدخانه جنوب اروپا در گارچینگ، آلمان گفت: اکنون که فسفین پیدا کردیم ، باید دریابیم که آیا این درست است که این نشانگر حیات است یا خیر. من باید دوستانی پیدا کنم و خیلی چیزا هست که باید بشناسم. شازده کوچولو در حالی که سفرش را به جاهای دورتر ادامه می داد، در دل گفت: “این مرد را چه بسا دیگران تحقیر کنند، با این همه او، در این میان تنها کسی است که به نظر من مضحک نیست. منطق میگوید که هر چیز کوچکتر از یک سیاره، کشش گرانشی برای نگه داشتن قمر نخواهد داشت، اما این همیشه درست نیست.

“فرانسسکو پپه”(Francesco Pepe) نویسنده این مطالعه و استاد نجوم دانشگاه ژنو گفت: ما قبلاً از عملکرد هارپس که مسئولیت کشف صدها سیاره فراخورشیدی را در طول ۱۷ سال گذشته بر عهده داشت، بسیار راضی بودیم. البته به این را آن دلیل می گویم که بازی کاملا ظرفیت و پتانسیل این کار را دارد و کشش لازم در بازیباز برای ادامه دادن ماجراجویی اش را ایجاد می کند. البته ستارگان بسیاری هم وجود دارد که گاه یک میلیون بار درخشان تر از خورشید اند، اما همه آنها به علت دور بودن از ما، از سیروس کمرنگ تر به نظر می رسند .

البته خورشید نیز حرکت می کند اما به شکلی دیگر. به نظر می رسد که خورشید از طلوع تا غروب در آسمانها حرکت می کند. هنگامی که پلوتو از خورشید دور است، جو آن به تدریج بایستی یخ زده و تحلیل رود. این توده به تدریج کوچکتر و متراکم تر می شد . در واقع این حرکت در نتیجه چرخش زمین است. لندفرم­ها در نتیجه عملکرد فرایندهای متفاوت در طی زمان بر روی مواد تشکیل دهنده سطح زمین تغییر یافته و در نتیجه می­توان آنها را پدیده­هایی دینامیک و پویا دانست. نتیجه می شود که جغرافیا و روانشناسی، هر دو روابط انسان و محیط را مطالعه می کند.

نیو هورایزنز هماکنون در حال حرکت به سوی کمربند کویپر (Kuiper belt) است تا اجرام دوردستتری را مورد مطالعه قرار دهد. آیا خورشید حرکت می کند؟ جو زمین گازهایی دارد که در برابر تشعشعات مضر خورشید از موجودات زنده محافظت می کند. مساحت کل ماه چیزی کمتر از چهار برابر قارۀ اروپاست . طوفان های خورشیدی در طول زمان مولکول های سبک را از بین برده و نهایتا غلظت اتمسفر سیاره به چیزی که حالا هست تبدیل شده.

22. در سال 1848 یوهان رودولف ولف روشی برای شمارش لکه های خورشیدی ابداع نمود که به نام خود او عدد ولف نامیده شد. دنبالهدارها را بهطور سنتی به نام کاشفشان نامگذاری میکنیم درحالیکه کاشفان سیارکها میتوانند نام دیگری را در چارچوب قوانینی مشخص پیشنهاد بدهند. به همین دلیل نام سیارهی زحل به استنباط حلقهی زیبایی همچون تاج زحل در فرهنگ اساطیری کهن و نجوم کهن پادشاه گیتی نامگذاری شده است و به همراه بخش اول نام یعنی”کی” زحل را گیتی یا کیوان یا دارنده و پادشاه هستی خواندند.

به این دلیل که هیچ سیارهای مدار خود را پاک نمیکند. ـ هنگامی كه به شما دستور دهند، به شدت عصبانی و ناراحت میشوید و این ناتوانی در شما منجر به یك مشكل بزرگ میشود. نور این ستاره تمامی ستارگان را تحت الشعاع قرار می دهند، زیرا نزدیکترین ستاره به ماست. هر چه این فشار و تراکم بیشتر می شد حرارت مرکز آن افزایش پیدا می کرد. به منظور جداسازی کانی های موجود در مقاطع نازک، از آنها در نورهای معمولی و قطبی تصاویر دیجیتال تهیه شده و با استخراج ویژگیهای رنگی و بکارگیری الگوریتم خوشه بندی افزایشی، کانی ها جداسازی خواهند شد.

شما با داشتن این توکن ها میتوانید سفینه فضایی خود را بگیرید و با آن به کاوش در این دنیای جذاب بپردازید. یک سال پس از آغاز این جستجوی جدید و در روز 18 فوریه 1930 / 29 بهمن 1308، تومبا جسم متحرک احتمالی را در صفحاتی که مربوط به تاریخهای 23 و 29 ژانویه همان سال / 3 و 9 بهمن 1308 بودند پیدا کرد. از اجسامی که مستقیماً به دور خورشید می چرخند، بزرگترین آنها چهار غول گازی و یخی و چهار سیاره زمینی هستند و به دنبال آن تعداد نامعلومی از سیارات کوتوله و تعداد بی شماری اجرام کوچک منظومه شمسی قرار دارند .

سطح این سیاره کوتوله از سردترین مناطق موجود در منظومه شمسی و احتمالا حدود 225- درجه سانتیگراد است.بیشتر پلوتو قهوه ای رنگ است. نظامی در این داستان به دژ رویینی اشاره دارد که بانوی حصاری در آن پناه میگیرد تا بتواند همسر آیندهاش را برگزیند. همانطور که قبلتر اشاره کردیم، این سیاره به علت نزدیکی به خورشید، دمای بالایی دارد. در این زمان هوا تاریک می شود و خورشید کوچکتر به نظر می آید – مانند ماه نو -. تاریک و سرد می شود. هر چهار هفته یک بار شکل ماه از هلال ماه از هلال ماه نو به ماه کامل تبدیل می شود و مجدداً به حال اول بر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید