متن كامل شازده كوچولو

۹-پلوتون ( پلوتو):دورترین سیاره منظومه شمسی از خورشید می باشد. GJ 357 d در لبه بیرونی محدوده قابل سکونت ستاره اش قرار دارد؛ جایی که انرژی دریافتی آن از ستاره اش با مقدار انرژی انتقال یافته از خورشید به مریخ برابری می کند. این فرضیه به افتخار پیر سیمون لاپلاس (١٧۴٩-١٨٢٧) ریاضی دان و منجم بزرگ فرانسوی که نخستین بار آن را در سال ١٧٩۶ ارائه کرد،فرضیه سحابی لاپلاس نامیده می شود.مطابق این نظریه زمانی خورشید توده قرص مانند گسترده ای از گاز سوزان بودکه به کندی دوران می کرد و وسعت آن از مدار پلوتون، بیرونی ترین سیاره هم فراتر می رفت.

ستاره | سرویس محتوای کمک درسی – منظومه شمسی درست همانجایی در فضا که زمین و ما در آن سکونت داریم، یک سیستم گرانشی متشکل از خورشید و اشیا موجود در مدار آن است که بطور مستقیم و غیر مستقیم در مدارهایی پیرامون آن میگردند. او در «آریابهاتیابهاسیا» که گزارشی در مورد «آریابهاتیا» ی آریابهاتا بود، مدلی پیشنهاد داد که در آن تیر، ناهید، بهرام، مشتری و کیوان به دور خورشید میگردند و خورشید به دور زمین میگردد، شبیه به مدل تیکونی که بعدها توسط تیکو براهه در اواخر قرن شانزدهم ارائه شد.

سیاره رنگارنگ و معروف مشتری صدها سال است که منجمان را کنجکاو کرده تا حقایق علمی نهفته در ابرهای پیچشی و بینظیرش را پیدا کنند و حالا، فضاپیمای جونو ناسا که برای بررسی این سیاره فرستاده شد بود، بار دیگر ما را شگفت زده کرد. نخستین بار گالیله چهار تا از بزرگترین قمرهای سیاره را در سال ۹۸۹ هجری شمسی مشاهده کرد. چنین عبوری نخستین بار در 1693با دقت تمام رصد شد.چهار عبور بعدی به دقت مطالعه شدند.این عبور ها،به فاصله ی هشت سال از هم،تقریبا در هر 120 سال روی می دهد.آخرین عبور در 2012 بود.عبور آتی باید درسال 2117 روی دهد.

این کاوشگر برای نخستین بار تصاویری که در فاصله نزدیک از ونوس تهیه نمود را به زمین ارسال کرد. جرم آن 318 بار بیشتر از جرم زمین می باشد. پخ بودن زمین تا اندازه ای علت تغیر وزن اجسام با عرض جغرافیایی به شمار می رود . برخورد 21 تکه از شهاب سنگ شومیکر-لوی 9 (Shoemaker-Levy 9) که به اتمسفر مشتری برخورد کرد. میزان انرژی دریافتی اورانوس از خورشید کمتر از زمین بوده و در حقیقت 400 برابر کمتر می باشد.

هستهی زمین براساس تخمینها ترکیبی از آهن (۸۸.۸ درصد) و مقادیر اندکی نیکل (۵.۸ درصد)، سولفور (۴.۵ درصد) و کمتر از یک درصد عناصر دیگر است. میانگین چگالی این سیاره 33/1 گرم در هر سانتیمتر مکعب است یعنی اندکی بیش از چگالی آب. آنها نخست میانگین سرعت ابرهای قابل رویت این سیاره را محاسبه کردند. حلقههای اورانوس در ده مارس ۱۹۷۷ در رصدخانه ایربورن کوئیپر ناسا و توسط جیمز الیوت کشف شد شد بدین گونه که قبل و بعد از اختفای یک ستاره پشت اورانوس،نور ستاره متناوبا کم و زیاد میشد و با بررسی های انجام گرفته در آن هنگام ثابت شد این سیاره ۵ حلقه دارد و بعدا به ۹ حلقه رسید بعد از گذر ویجر 2 از اورانوس به یازده حلقه افزایش یافت.این حلقهها به ترتیب از بیرونیترین به درونیترین عبارتند از:اپسیلون،1986U1R،دلتا،گاما،اتا،بتا،آلفا،4،5،6 و 1986U2Rپهنای حلقه اپسلیون به صد کیلومتر میرسد و خرده ریزههای آن بین ۱۳ تا ۱۳.۶ سانتیمتر است اما پهنای بقیه حلقهها از ۱۰ کیلومتر تجاوز نکرده و از خرده ریزهای حلقه اپسیلون کوچکترند اما کل حلقه آلبدویی برابر ۵ درصد دارد.

در بیشتر از هفت سال، این فضاپیما ۱۴۰۰۰ تصویر از مشتری و اقمار و حلقههای آن گرفت. سطح این سیاره ترکیبی است از ابرهای متراکم و غلیظ قرمز، قهوه ای، زرد و سفید رنگ. اگرچه این سیاره جرم زیادی دارد اما چگالی آن نسبتا کم است. قطر مشتری در ناحیهٔ استوا ۱۴۲٬۹۸۴ کیلومتر است و بر اساس نظریههای ارائه شده این بالاترین طول قطری است که یک سیارهٔ گازی میتواند داشته باشد. قطبین مغناطیسی زمین به قطبین جغرافیایی آن در حدود 7/11 درجه به سمت شرق زاویه می سازند و بررسی های صورت گرفته حکایت از آن داردکه در طول دوره های زمانی 30 هزار ساله تا 1 میلیون ساله جهت قطبین مغناطیسی زمین عوض می شود ، در حال حاضر هم قطبین مغناطیسی زمین وارون هستند .

در همان زمان، تقریباً در تمام مدت از یک طرف به خورشید می چرخد. این سیاره دارای ابرهای ساخته شده از سولفید هیدروژن است، سولفید هیدروژن همان ماده شیمیایی که باعث میشود تخممرغهای مانده بوی بدی بگیرند. این سیاره دارای ابرهای گازی در حال حرکت است که ستاره شناسان به طور سنتی از آنها برای ردیابی بادها در لایههای پایینتر جو مشتری استفاده میکنند. این تیم برای تجزیه و تحلیل مولکولهای هیدروژن سیانید که از زمان برخورد دنبالهدار در استراتوسفر مشتری در حرکت بودهاند، از ۴۲ آنتن با دقت بالای ALMA واقع در شیلی استفاده کردند.

این برخورد مولکولهای جدید را در استراتوسفر مشتری تولید کرد. اندازهگیری سرعت باد در استراتوسفر مشتری با استفاده از تکنیک ردیابی ابرها، به دلیل عدم وجود ابر در این قسمت از جو غیرممکن است. ریزجلبک دیگری است که کشت آن در سطح تجاری و انبوه انجام می­پذیرد و به عنوان یک ماده غذایی سالم، به شکل پودر یا قرص مورد استفاده قرار می­گیرد. یک روز در مشتری معادل 9 ساعت و 56 دقیقه می باشد. مشتری امواج رادیویی از خود متساطع می کند که توسط تلسکوپ های مستقر در زمین نیز قابل ردیابی می باشد. قدرت این امواج طی یک الگوی ثابت که در هر 9 ساعت و 56 دقیقه تکرار می شود، تغییر می کند.

همچنین این برنامه می تواند نوآموزان و سایر زبان آموزان را در رده های مختلف به منظور شناسایی کلمات متضاد یاری برساند. اما نام اکثر سیارات منظومه شمسی در زبان های غربی از اسطورههای رومی و یونانی سرچشمه میگیرد. «پلوتون» گویش زبان فرانسه است و در زبان انگلیسی به آن «پلوتو» میگویند. اکثر این قمر ها از مقادیر مساوی سنگ و یخ تشکیل شده است، به جز میراندا که در درجه اول از یخ ساخته شده که ممکن است شامل آمونیاک و دی اکسید کربن باشد.

بخش زیادی از مشتری از مواد گازی و مایع تشکیل شده است و مواد متراکمتر در لایهی زیرین قرار دارند. علاوه بر این، جونو نشان داد که میدان مغناطیسی این سیاره حدود ۱۰ برابر میدان مغناطیسی زمین است، اتمسفر نامتقارنی دارد و تصاویر بینظیری از بخش خارجی این ابرها ثبت کرد. فضاپیمای ماژلان بارها به دور ناهید چرخید و در هر گردش مقداری از نقشه ی سطح این سیاره را کامل کرد هیچ موجود زنده ای در سطح ناهید نمی تواند زندگی کند ، چون دمای آن بیش از ۴۵۰ درجه سانتی گراد است.

دیدگاهتان را بنویسید