معرفی 5 تا از خطرناک ترین سیارات در جهان

تشعشعات کوتوله سفید در مرکز این تصویر گاز در حال خروج را روشن میکند و آرایشی خیره کننده به نام سحابی سیارهای را ایجاد میکند. با تخمین دمای سطحی بیش از ۴۰۰ هزار درجه فارنهایت (۲۲۲۲۰۴ سلسیوس)، ستاره مرکزی این سحابی سیارهای یکی از داغترین ستارههای ثبت شده است. به نظر میآید جرم 203 Pompeja در حدود ۷۰ مایل عرض از نظر ساختاری سالم است، در حالی که جرم 269 Justitia با عرض حدود ۳۵ مایل یا بیشتر، احتمالاً قطعهای حاصل از برخورد قبلی است.

این تصویر نسبتا جدید از سیاره مشتری نه تنها لکه سرخ بزرگ شناخته شده آن، بلکه توفانی به رنگ سفید روشن و کشیده شده در عرضهای جغرافیایی میانه شمالی را به تصویر میکشد که با سرعت ۳۵۰ مایل بر ساعت (۵۶۳ کیلومتر بر ساعت) به دور مشتری گردش میکند. سیاره بهرام به رنگ نارنجی مایل به زرد به صورت جرمی مانند ستاره درمیآید و با چشم غیرمسلح در آسمان دیده میشود. چهار سیاره ی غول پیکر منظومه ی شمسی ، بیش از شصت قمر دارند . دانشمندان معتقدند کشف بقایای یک دنیای سنگی با میزان زیادی آب، نخستین باری است که صورت می گیرد و این عناصر پایه برای حیات به صورت یکجا در خارج از منظومه شمسی مشاهده می شود.

کمربند اصلی سیارکها، قرص پیرا-ستارهای و منطقهای در منظومه خورشیدی است و حدودا بین مدار دو سیاره مریخ و مشتری قرار دارد. زمانیکه یکی از این توپهای یخی به خورشید نزدیک می شود، بخشی از یخهای موجود در مرکز آن بخار می شوند این بخار تحت تاثیر بادهای خورشیدی قرار گرفته و به شکل دنباله ای برای توپ یخی در می آید و به این شکل ستاره ای دنباله دار به وجود می آید. این تحقیق برای توضیح وجود رشته های کم نور از امواج میکرو انجام شده است.

با وجود تحقیقات گسترده ای که تاکنون توسط دانشمندان جهان شده است اما هنوز هیچ کس توضیح درست و دقیقی برای این موضوع نیافته و قرمز رنگ بودن سطح مریخ هنوز هم در هاله یی از ابهام است. با وجود تحقیقات گستردهای که تاکنون توسط دانشمندان جهان شده است، هنوز هیچ کس توضیح درست و دقیقی برای این موضوع نیافته و قرمز رنگ بودن سطح مریخ هنوز هم در هالهای از ابهام است. با وجود تحقیقات گسترده ای که تاکنون توسط دانشمندان جهان شده است اما هنوز هیچ کس توضیح درست و دقیقی برای این موضوع نیافته و قرمز رنگ بودن سطح مریخ هنوز هم در هالهیی از ابهام است.

شاید ساده ترین توضیح برای قرمز رنگ بودن سطح مریخ وجود ماده سطحی یا سنگپوش آن که دارای مقادیر زیادی اکسید آهن است و تنها دلیل سرخی آن زنگ آهن موجود در این سیاره باشد. شاید سادهترین توضیح برای قرمز رنگ بودن سطح مریخ وجود ماده سطحی یا سنگپوش آن که دارای مقادیر زیادی اکسید آهن است و تنها دلیل سرخی آن زنگ آهن موجود در این سیاره باشد. مریخ دارای هسته ای آهنی است و در سطوح این سیاره نیز آهن به فراوانی یافت می شود به طوری که این عنصر ساده و درخشان به علت قرار گیری در معرض مقادیر کافی اکسیژن به اکسید آهن که رنگی قرمز دارد تبدیل شود و این ترکیب طول موج های آبی و سبز رنگ طیف نوری را گرفته و طول موج های قرمز رنگ را منعکس می کند.

اما چرا مریخ دارای مقادیر زیادی آهن است؟ اما این سیاره گرم نیست ، بلکه مثل تمام سیارات گاز دار دیگر ، بسیار سرد است. با فرود کنجکاوی بر روی مریخ هنوز هم این پرسش مطرح است که چرا سطح این سیاره قرمز رنگ است. آهن در داخل گرد و غبار با اکسیژن واکنش نشان می دهد و رنگ قرمز آجری را نشان می دهد، هنگامی که مریخ در آسمان به رنگ قرمز جلوه می کند، طوفان گرد و غبار را در جو خود قرار می دهد. ستاره جوانی که در مرکز این تصویر با گرد و غبار پوشیده شده است در کهکشان راه شیری و در فاصله حدود ۱۳۵۰ سال نوری از سیاره زمین قرار دارد.

این امر نشان دهنده احتمال اتمسفر غنی از بخار آب روی این سیاره است. همانطور که می دانیم اصلی ترین دلیل به وجود آمدن کانال ها و دره ها آب و فرسایش خاک و سنگ توسط آن است. اگر به آسمان دقت کرده باشید، در بعضی شب ها با چشمی غیر مسلح هم می توانید یک ستاره قرمز رنگی را ببینید. علت رنگ قرمز این اجرام نیز این است که سطح بسیاری از آنها از ممواد آلی تشکیل شده است.

نخستین ماهوارهٔ فضایی ناسا نیز اکسپلورر ۱ بود که در سال ۱۹۵۸ میلادی به فضا پرتاب شد. این تصویر با نام مستعار “صخره کیهانی” شناخته میشود، زیرا به گفته ناسا سحابی قرمز رنگ شبیه به یک صخره مرجانی بنظر میرسد که در دریایی از ستارگان شناور است. با تکیه بر دانش هابل، ناسا اکنون در حال آماده شدن برای پرتاب جانشین آن است که به تلسکوپ فضایی جیمز وب شناخته میشود. ستارگانی که به تازگی شکل گرفته اند گاهی اوقات فوارهای باریک و داغ از گاز یونیزه شده را پرتاب میکنند و اثری شبیه به یک شمشیر نوری را ایجاد میکنند که به نام “جرم هربیگ هارو” شناخته میشود.

در متراکمترین و مرکزیترین قسمت این خوشه، ستارهشناسان تعداد نه ستاره با جرمی ۱۰۰ برابر بیشتر از جرم خورشید ما را کشف کرده اند. به گفته ناسا، بین صدها ستاره جوان، ستارگان آبی پرجرمترین ستارگانی هستند که تاکنون در عالم کشف شده اند. به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ساعت ۰۲:۳۰ بامداد فردا (چهارشنبه ۲۳ مهر۹۹)، سیاره سرخ بهرام به وضعیت مقابله میرسد و بسیار درخشان میشود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تلسکوپ فضایی هابل به مدت ۱۰ روز در سال ۱۹۹۵ نگاه خود را به سمت تکهای کوچک و به ظاهر خالی از فضا معطوف کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از تک اکسپلوریست؛ دانشمندان آژانس هوافضای ژاپن مطالعهای را به سرپرستی سونائو هاسگاوا انجام داد که نتیجه این مطالعه نشان دهنده وجود دو جرم قرمز در کمربند اصلی بین مریخ و مشتری است. وی ۸۳۸ تک شاخ به طور موقت به یکی از درخشانترین ستارههای کهکشان راه شیری تبدیل شد – ۶۰۰ هزار برابر درخشانتر از خورشید ما – پیش از آن که در آوریل ۲۰۰۲ درخشش آن محو شود.

بخش کوچکی از سحابی پرده، بقایای یک ابرنواختر است که تقریبا هشت هزار سال قبل به واسطه مرگ ستارهای با جرم ۲۰ برابر بیشتر از جرم خورشید ما شکل گرفته است. استفاده گردید. مودیس (اسپکترو رادیومتر تصویربردار با قدرت تفکیک متوسط) سنجنده ای است که توسط NASAدر سال های 1999 و 2002 به وسیله دو ماهواره EOS در فضا قرار گرفت (26). سنجنده مودیس در 36 باند مختلف داده هایی را که مربوط به جو، زمین و دریا است، را برداشت می کند و دارای دامنه طیفی از 4/0 تا 4/14 میکرومتر است. بسیاری بر این باورند که این دو قمر درواقع شهاب سنگ هایی هستند که در مدار مریخ به دام افتاده اند.

در بسیاری از صومعههای شرقی دوشنبهها روز صیام است؛ چرا که دوشنبه تخصیص به فرشتگان دارد و راهبانی که قصد تقرب و تمثیل به زندگانی قدسی دارند، در این روز ریاضت گرسنگی را متحمل میشوند. اهداف برگزاری روز نجوم چیست؟ روز ها و شب های مریخ بلند تر از زمین است و زمان بیشتری طول می کشد تا یک دور زدن به دور خودش را تموم کنید. در کدام سیاره ها تعداد قمرها بیشتر است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

تقریباً اکثر مردم، سیاره مریخ را که به سیاره سرخ منظومه شمسی معروف است میشناسند؛ این سیاره در بعضی از شبها به دور از نور خورشید با چشم غیرمسلح به صورت یک ستاره سرخ رنگ در آسمان دیده میشود. ۴.۵ میلیارد سال قبل و در زمان شکل گیری منظومه شمسی عنصر سنگین آهن در قلب ستارگان مرده در ابرهای گازی و غباری در حال چرخش بوده است. ۴.۵ میلیارد سال قبل و در زمان شکلگیری منظومه شمسی، عنصر سنگین آهن در قلب ستارگان مرده در ابرهای گازی و غباری در حال چرخش بوده است.

این اثر که “پژواک نور” نامیده میشود، زمانی که ستاره به طور ناگهانی در ژانویه ۲۰۰۲ درخشش خود را افزایش داد از الگوهای گرد و غباری که تا پیش از این دیده نشده بودند، پردهبرداری کرد. 4.5 میلیارد سال قبل و در زمان شکلگیری منظومه شمسی عنصر سنگین آهن در قلب ستارگان مرده در ابرهای گازی و غباری در حال چرخش بوده است. پس وسایل خود را جمع کنید؛ چرا که سفر به سیارات منظومه شمسی از داخلیترین قسمت آن آغاز و تا بیرونیترین سیاره آن ادامه پیدا میکند. مریخ چهارمین سیاره در منظومه شمسی می باشد که با نام بهرام نیز شناخته شده است.

امسال با توجه به برخی ویژگیها، به نام سال «سیاره سرخ بهرام» نامیده شده است؛ بنابراین شما نیز از مشاهده پدیدههای زیبای آسمان لذت ببرید و نگاه آسمانی را به دوستان خود توصیه کنید. برای آشنایی بیشتر با اتمسفر زمین مطلب اتمسفر و لایههای جو – از صفر تا صد را مطالعه کنید. یعنی اگر شما با وزن 80 کیلوگرم در حال قدم زدن در سطح زمین هستید، در سیاره COROT exo-3b وزن شما 4000 کیلوگرم خواهد بود و البته دیگر قادر به قدم زدن در آن نخواهید بود، به این دلیل که فشار وارد شده از نیروی جاذبه به حدی زیاد است که در صورت حضور در این سیاره خورد و در واژهای دقیقتر تجزیه خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید