منظره خیرهکننده مریخ را در ۶۰ ثانیه تماشا کنید – ایسنا

این گاز در درون خورشید به تدریج به گاز دیگری به نام هلیم تبدیل می شود . خورشید از چه زمانی درخشش خود را آغاز کرد؟ لوویه، برای پیش بینی وجود وضعیت قرارگیری و موقعیت نپتون، بررسیها و محاسبات خود را بر مبنای انحرافاتی که حرکت اورانوس را مختل میکردند و در آن زمان توضیحی برای آنها نیافته بودند، پایه گذاری کرد. این ماموریتها میتوانند در دهههای آینده زمینههایی را فراهم کنند که سیاره زهره با دقت بیشتری مشاهده و بررسی شود. زمان و جزئیات ماموریت تریدنت در سال آینده اعلام خواهد شد.

اگر زمان تولدتان ژوپیتر برگشتی بوده است، شما کاملاً فلسفی هستید، اما گرایش به حفظ اعتقاداتتان دارید. معرفی بهترین رمان های فلسفی جهان ؛ پیوند مقدس ادبیات و فلسفه! مجموعه کتابهای هری پاتر یکی از بهترین رمان های جهان برای نوجوانان است که از سال 1997 تا سال 2016 سیزده کتاب از این مجموعه جذاب منتشر شد. بیشتر سیارههای این مطلب نه تنها بیش از حد گرم یا سرد هستند، بلکه شیراط وحشتناکی دارند که حیات هرگز روی آنها ممکن نیست.

هر نقطه روی خط استوای مشتری با سرعتی بیش از ۴۵ هزار کیلومتر در ساعت به دور مرکز سیاره می چرخد. این سیاره تقریباً در نه ساعت و ۵۰ دقیقه ، یک بار می چرخد، یعنی با سرعتی معادل دو و نیم برابر سرعت چرخش زمین . اگر چه بیشتر اقمار در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت در مداری دور سیارۀ خود حرکت می کنند ، تعدادی در جهت دیگر در حرکتند. مشتری دارای قمرهایی است که در هر دو جهت یاد شده حرکت می کنند ، اما این اقمار به یکدیگر برخورد نمی کنند ؛ زیرا در مدارهایی با فاصله هایی متفاوت از مشتری در حرکتند.

که در اینجا M حرف اول Mercury (عطارد)، V حرف اول Venus است و به همین ترتیب. حرارت آن به قدری بالا است که باعث به وجود آمدن نوری سفید رنگ و گرم می شود. اگر چنین سیاره ای وجود داشته باشد ، می تواند باعث ایجاد اختلال در مسیر حرکت سفینه های اکتشافی ای شود که در بین سیارات خارجی یا آن سوی آنها در حرکتند . آیا شهاب سنگها باعث از بین رفتن انسانها می شوند؟ بلکه تکه ای کوچک از سنگهایی است که از اجرام فضایی پرتاب می شود و با جو زمین برخورد می کند و به قدری سریع می کند که در هوا گرم می شود و قبل از سوختن کامل شعله سفید ایجاد می کند این سنگها تا وقتی که در فضا حرکت می کنند سنگ آسمانی نامیده می شوند اما اگر در جو بسوزند آنها را شهاب می نامند.

برای قرار گرفتن یک فضاپیما در مدار زمین، فضا پیما باید به آن سوی جو پرواز کند. ویشاپت تصمیم گرفت تا بر جهان غلبه کند و استراتژیهای مشخصی برای ایجاد یک حکومت جهانی و یک دستور جهانی تشکیل داد. حرارت بسیاری هنگامی که مشتری شکل گرفت تولید شد. این سیاره احتمالی «پروکسیما c» نام گرفت که دستکم ۶ برابر بزرگتر از زمین است. برخی معتقدند تا پیش از رسیدن نیبیرو به نزدیکی مدار زمین، ناسا با یک تئوری جدید خبر از عبور یک ستاره دنباله دار و یا یک جرم آسمانی بزرگ را خواهد داد که احتمالاً سنگی جدا شده از اقمار مشتری است!

با این حال، ترفند هوشمندانه دیگری وجود دارد که میتوانیم بدون توجه به اندازه سیاره ها، از آن برای اضافه کردن چند مدار اضافی استفاده کنیم که تغییر جهت حرکت آنها به دور خورشید است. سفينه کاسينی ـ هويگنس با ماموريت شناخت هر چه بيشتر اين منظومه سياره ای کوچک به فضا پرتاب شد و در سال 2004 ميلادی با جدا شدن کاوشگر هويگنس از مدار گرد کاسينی و سقوط در جوّ تيتان به دانشمندان در شناخت هر چه بيشتر اين قمر شگفت انگيز ياری رساند. سیاره ای که سریعتر از دیگر سیارات منظومۀ شمسی می چرخد و از آنها نیز بزرگتر است ، مشتری است .

یک حفره شهاب سنگی در «وینسلو» واقع در «آریزونا» وجود دارد که عرضی معادل ۱۲۵۰ متر دارد و در حدود ۲۵ هزار سال پیش شکل گرفته است . نکتهی دیگری که ما کشف کردیم این است که؛ فاصله و شکافهایی بین حلقهها وجود دارد و ممکن است از خود بپرسید: چرا این حلقهها بوسیلهی گرانش زحل به داخل کشیده نمیشوند یا اینکه این حلقهها چقدر قدمت دارند؟ سفینۀ اکتشافی « وایکینگ » نیز که بر سطح مریخ فرود آمد ، وضع مشابهی داشت . در این باره ناسا اعلام کرد که در واقع ما با یک سنگ آسمانی با روشنایی عجیب و غریب طرف هستیم و این بار هم خبری از حضور بیگانگان در مریخ نیست.

اورانوس:نام هفتمین سیاره ی منظومه ی شمسی است.این سیاره توسط اختر شناس انگلیسی به نام ویلیام هرشل کشف شد.اورانوس سومین سیاره ی بزرگ منظومه ی شمسی است.این سیاره جو تقریبا غیر فعالی دارد و بر خلاف بقیه ی سیارات گازی خبری از طوفان های سهمگین نیست.محور چرخش اورانوس به دور خود با محور عمودی گردش به دور خورشید 98 درجه اختلاف دارد.یک دورگردش اورانوس به دور خورشید84 سال طول می کشد.برای همین هر یک از قطب ها 42 سال در روشنایی و 42 سال در تاریکی مطلق فرو می روند.هر شبانه روز اورانوس 17 ساعت طول می کشد.اورانوس27 قمر و 11 حلقه دارد.

همه ستاره ها ، سیارات و سایر اجرامی را كه به هنگام شب در آ سمان مشاهده مي كنيم ، در مجموعه اي گرد آمده اندكه به كهكشان راه شيري معروف است . خانم تابش: مشتری از همه بزرگ تر است. آنها در کمربندی بزرگ در بین مریخ و مشتری به دور خورشید می گردند. تا جایی که اطلاع در دست است هیچ کس تاکنون به وسیله سقوط شهاب سنگ از بین نرفته است . چه تفاوتی بین سنگ آسمانی ، شهابسنگ و شهاب وجود دارد؟ ظ- نوری که از سوختن سنگ های آسمانی در شب مشاهده می شود …

جرم آسمانی است که به دور جسم بسیار بزرگی میگردد. به علت نزدیکی این سیاره به خورشید و از طرفی فاصله کمی که با زمین دارد در آسمان صبحهای زود و هنگام غروب زمین قابل مشاهده است. تصور می شود که ستاره دنباله دار ترکیبی از سنگهای کوچک و ذرات غباری است که به وسیله گازهای منجمد و یخ به یکدیگر آمیخته شده اند. ستاره شناسان عقیده دارند که شاید یک سیارۀ ناشناخته در آن سوی پلوتون وجود داشته باشد.

آیا در آن سوی پلوتون سیارات دیگری وجود دارند؟ حلقههای نپتون در مقایسه با حلقههای سیارات دیگر نامرتب است و ضخامت برخی مناطق روی این حلقهها متفاوت است. جرم سیارات دیگر منظومۀ شمسی از آب بیشتر است . منظومۀ شمسی مانند چرخ و فلکی بزرگ است که تمامی سیارات آن در یک جهت به دور خورشید حرکت می کنند .اگر می توانستید روی قطب شمال خورشید بایستید و از آنجا نگاه کنید ، می دیدید که تمام سیارات در جهت خلاف عقربه های ساعت به دور خورشید می گردند ؛ هر چند که همۀ اقمار از این قاعده پیروی نمی کنند.

عظیم ترین آنها«سرس» نام دارد که قطر آن در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است . به­طور کلی اسطرلاب دو نوع است: کروی و مسطح،که نوع مسطح آن به دو گونه شمالی­وجنوبی است که بسته به­استفاده در نیم کره­شمالی یا جنوبی زمین به­کار گرفته می­شدند؛ به­جز چند نمونه که در هر دو نیم­کره قابل استفاده­اند. بیشتر حجم این سیاره که دومین سیارۀ بزرگ منظومۀ شمسی است ، از گازها و مایعاتی تشکیل شده که جرم حجمی آنها از آب کمتر است ، به همین دلیل این سیاره می تواند در آب شناور شود.

بیشتر گاز موجود در خورشید هیدروژن است. خورشید از چه ساخته شده است؟ خورشید کره عظیمی از گازهای داغ است. گازهای اصلی در اتمسفر صخیم این سیاره، هیدروژن و هلیوم و مقدار کمی متان است.(متان نور آبی پراکنده میکند. به دلیل ظاهر سرخ رنگ این سیاره، اغلب به آن سیاره سرخ نیز گفته می شود. در واقع سرعت آنها تقریباً برایر با سرعت گردش یک سیاره به دور خورشید است. نپتون نپتون هشتمین سیاره نزدیک به خورشید و چهارمین غول گازی است.

جاذبه این ماده را دچار فروپاشی کرد و شروع به چرخیدن کرد؛ خورشید در مرکز آن به وجود آمد. بهعنوان مثال، فرض کنید متخصصان علومِ شناختی نشان دهند که تحت برخی شرایط محیطی زمین، ما دچار نوعی خطای بینایی شدهایم بهطوریکه آنچه اساساً زرد نیست به چشم ما زرد میآید؛ یا فرض کنید که یک شیمیدان جسور، با ابداع روش یا ابزاری دقیقتر از آنچه فعلاً در دست داریم، قادر به کشف این واقعیت شود که جرم اتمی طلا، به جای آنکه ۹۶۶۵/۱۹۶باشد، ۹۸۳۴/۱۹۶ است.

بعضی از شهاب ها به قدری بزرگ اند که می توانند جسم آتشین خود را در جو حفظ کرده به زمین سقوط کنند.به این شهاب سنگ می گویند. سطح ماه ، تیر (عطارد) ، مریخ و اقمارش و بیشتر اقمار مشتری از دهانه ها و حفره های شهاب سنگی پوشیده شده است. شهاب سنگها هنگام برخورد به زمین حفره ها و دهانه هایی ایجاد می کنند. شهاب سنگها به قدری کمیاب اند که احتمال برخورد آنها به انسانها بسیار بسیار بعید است. حدود ۷ درصد از زهره در مناطق مرتفع شناخته شده به نام tesserae، فلاتهایی که از سطح اطراف خود بالا میروند پوشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید