منظومه شمسی ما به زبان ساده – سیارک

به گزارش گروه رسانههای دیگر خبرگزاری آنا، تحقیقی جدید نشان داد مدتی کوتاه پس از به وجود آمدن ماه، سیارههایی کوچک زمین را بمباران کردند و همین امر عناصر گرانبهایی مانند طلا و نقره را به زمین آورد. پس وسایل خود را جمع کنید؛ چرا که سفر به سیارات منظومه شمسی از داخلیترین قسمت آن آغاز و تا بیرونیترین سیاره آن ادامه پیدا میکند. و اکنون که دانشمندان امید میدانند این اندازهگیریها امکانپذیر است، آنها انتظار دارند که مشاهدات بیشتری از شفق قطبی را با ادامه ماموریت اصلی علمی خود مشاهده کنند که از 23 می آغاز شد و برای یک سال مریخی (687 روز زمینی) ادامه مییابد.

و اگرچه شفق قطبی گسسته یک پدیده ظریف است، اما ظاهر آن حتی در مشاهدات آزمایشی که EMUS برای اولین بار پس از ورود امید به مدار علمی خود جمع شد، کاملاً واضح بود. مجموعهای از دوازده انسداد ستارهای توسط پلوتون که بین سالهای ۱۹۸۸ و ۲۰۱۶ مشاهده شد، افزایش ثابت سه برابری فشار اتمسفر را در این دوره نشان داد. باشگاه خبرنگاران جوان – مطالعه گروهی از محققان از هند، برزیل و فرانسه نشان میدهد که فشار جوی پلوتون روی سطح آن ۸۰ هزار برابر کمتر از فشار اتمسفر زمین است.

محققان نسبت سیگنال به نویز منحنیهای نور را برای رسیدن به فشار اتمسفر دقیق پلوتون مطالعه کردند. محققان در مقاله خود گفتند که فشار اتمسفر در این سیاره از سال ۲۰۱۵ به اوج رسیده بود. فشار اتمسفر پلوتون ۱۲.۲۳ میکروبار است که بیش از ۸۰ هزار برابر کمتر از فشار موجود بر روی زمین است. زیرا پلوتون خیلی از ما دور است. در حال حاضر 8 سیاره در این منظومه وجود دارد که نزدیک یا دور بودن آن ها به خورشید یکی از مهم ترین علل دمای آن ها است.

در بیانیهای آمده است: “این با مقادیر مدلی که قبلاً توسط مدل حمل و نقل فرار پلوتو در سال ۲۰۱۹ محاسبه شده بود، مطابقت بسیار زیادی دارد. ” این مطالعه همچنین اشاره کرد که این انسداد زمانی دیده میشود که سیاره پلوتون در حال دور شدن از صفحه کهکشانی قابل مشاهده از زمین باشد. ، محقق اصلی این مقاله در بیانیهای گفت: این اکتشاف نشان میدهد که نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی میزبان جهان جدیدی است. قرنها بود که دانشمندان تنها شمار محدودی از نمونهها را برای درک روند شکلگیری سیارات در اختیار داشتند.

حلقههای مشتری مثل زحل درخشان نیستند زیرا از ذرات و غبار تشکیل شدهاند و تنها قویترین تلسکوپها قادر به رصد آنها هستند. به آغوشش گرفتم مثل گهواره تابش دادم بهاش گفتم: “گلى که تو دوست دارى تو خطر نیست. در میان این ۸ سیاره، ۴ سیاره زمینسان (درونی) وجود دارد که شامل تیر، ناهید، زمین، و بهرام میشود که از سنگ و فلز ساخته شدهاند و از سیارات گازی کوچکترند. غروب خورشید در مریخ به سبب وجود ذرات ریز غبار در اتمسفر، درخشش خاصی ایجاد می نماید.

دانشمندان همچنین مطمئن نیستند که شفق قطبی گسسته دقیقاً به نظر انسان در سطح مریخ چگونه دیده میشود. یک نوع شفق قطبی مریخی منحصراً در سمت روز کره زمین وجود دارد. هنوز مشخص نیست که در اعماق سیاره مشتری چه چیزی وجود دارد؟ منظومه ی خورشیدی بزرگترین سیاره سیاره ی برجیس لکه ی سیاره ی برجیس (مشتری) از روی زمین مانند خال سرخ کوچکی به نظر می رسد. در این کتاب با لکه ی سرخ بزرگ و دیگر ویژگی های برجیس آشنا می شوید. بنابراین یافتن چیزی که همانند یک سیارهی آشنا بهنظر میرسد، میتواند امیدبخش باشد.

ویژگی بهخصوصی در اورانوس دیده نمیشود، چرا که ابرهای آن در زیر یک غبار یا دود غلیظ قرار گرفتهاند. اورانوس با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، این سیاره دارای 15 قمر به نام های میراندا، آریل، آمبریل، تیتانیا، ابرون و… از گرانش زحل برای هدایت مسیر فضاپیما به سمت اورانوس استفاده شده است. یافتن سیارات فراخورشیدی اما آغازگر عصر تازهای در این مسیر شد. دانشمندان در درک خصوصیات عجیب و غریب میدان مغناطیسی سیاره سرخ پیشرفت بیشتری داشتهاند زیرا این پدیده به پوسته مریخ گره خورده است، دانشمندان میتوانند به راحتی آن را مطالعه کنند. از جمله این ابزارها طیفسنج ماورای بنفش Emirates Mars یا EMUS است که برای مطالعه هاله نازک و گسترده هیدروژن و اکسیژن اطراف مریخ طراحی شده است تا به دانشمندان کمک کند بفهمند که چگونه این گازها از سیاره به فضا می لغزند، جمعآوری این دادهها به یک ابزار حساس خاص احتیاج دارد و آنجاست که دانشمندان شانس آوردند و شفق قطبی را نیز گرفتند.

دادههای EMUS که شفق قطبی را در مریخ نشان میدهد. و معلوم میشود که یافتن شفقهای قطبی متفاوت در مریخ نسبت به زمین منطقی است، زیرا شرایط مغناطیسی در این دو سیاره بسیار متفاوت است. این مأموریتها نشان داد که مریخ یک جهان بدون سرنشین است و هیچ نشانهای از زندگی یا تمدن بشری که تصور میشد در آن وجود ندارد. با این وجود گفته میشود كه متولدین تیرماه مستعد ابتلا به ناراحتیهای سینه پهلو، آب آوردگی، بواسیر و واریس هستند.

کوتولههای سرخ ستارههای کوچک و کمنوری هستند و این موضوع شناسایی سیارات اطراف آنها را آسانتر میکند. دانشمندان ماموریت با الهام از تاریخ اکتشاف سیاره سرخ و سوالات مشهور در مورد جهان، سه ابزار را برای جمعآوری مشاهدات در مورد جو و آب و هوای سیاره سرخ انتخاب کردهاند. ماتروشی گفت: “این مشاهداتی است که ما همیشه در مدار خود برنامهریزی کردهایم.” وی گفت: “همیشه این پتانسیل وجود دارد كه بتوانیم یك شفق قطبی را بدست آوریم.” و وی گفت كه تیم همچنین میتواند به دادههای اضافی برای دریافت مشاهدات بیشتر از فضاپیما دسترسی پیدا كند. مشاهدات اضافی و تجزیه و تحلیل دقیقتر ممکن است به دانشمندان کمک کند که این ذرات از کجا میآیند.

دایگان گفت، اگرچه مشاهدات جدید جزئیترین شفق قطبی گسسته است، اما دقیقاً چیزی را روشن نمیکند که ذرات باردار ایجاد میکنند. افرادی که عزت نفس پایین دارند مدام احساس میکنند باعث ناراحتی و آزار دیگران شدهاند بنابراین برای بالا بردن عزت نفس، حس گناهکار بودن را از خود دور کنید. دوم اینکه هرگز دنبال این نیستید که آن الماس درون خودتان را بروز بدهید یا به دیگران نشان بدهید یا از آن استفاده ای بکنید. در حالی که بیشتر اوقات از پیروی جمع گریزان هستند، از مداخلات دیگران نیز بیزارند، حتی اگر از روی دلسوزی باشد و تنها آن دخالتها را با زبانخاص خودشان میپذیرند.

شفق قطبی گسسته که به صورت جرقه های درخشان رویت میشود در شب مریخ دیده میشود. نمیتواند شفق باشد – این است! امروز پس از گذشت حدود یک سال استودیو گیرباکس که سازنده این بازی است اعلام کرده در آپدیت بعدی با عرضه یک بسته به روزرسانی برای نسخه پلی استیشن ۳ بار دیگر بخش بازی چند نفره برای بازیکنان فعال خواهد شد. زیرا این فیلم با استفاده از شیوه ضبط حرکت یا ردیابی حرکت (Motion capture) که در آن موقع بسیار نوپا بود ساخته شد و علاوه بر اکران دوبعدی، به صورت سه بعدی مبتنی بر فرمت های RealD 3D، Dolby 3D، XpanD 3D و به خصوص IMAX 3D و در بعضی از سینماهای کره جنوبی حتی به صورت چهار بعدی به نمایش درآمد و درواقع با اکران این فیلم بود که سینماها پس از چند دهه بار دیگر به سیستم های پخش سه بعدی مجهز شدند و از آن به بعد بیشتر کمپانی های فیلمسازی فیلم هایشان را با نسخه سه بعدی ساختند و پخش کردند.

پس همهی استانداردهای ارزیابی که در فلسفهی سیاسی به کار میبریم، نمیتوانند منطقا از مفهوم «عدالت» تبعیت کنند. از هنگام پیدایش زهره و مدتها پس از آن، کنشهای آتشفشانی چنان زیاد بوده که سطح سیاره، چندین بار بازسازی شده و هرگونه نشانه برخورد شهابسنگ را از بین بردهاست. اریس دومین سیاره کوتوله بزرگ و دومین جسم فرانپتونی بزرگ منظومهٔ خورشیدی پس از پلوتو است که پس از کشف، بهعنوان سیاره دهم منظومهٔ خورشیدی شناختهشد. اما پس از کشف جهانهای پلوتون مانند که حتی دورتر بودند، پلوتو در سال 2006 به دسته سیارات کوتوله منتقل شد. تا به امروز بیش از ۴ هزار سیاره فراخورشیدی کشف شده داریم که تعداد بسیار زیادی از آنها داخل منظومههای شمسی دیگر قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید