منظومه ی شمسی

فاصله زمین تا خورشید همچنین یک واحد نجومی یا AU نامیده میشود. همچنین توصیه می شود زرشکی، را با جگری ست کنید. آنها همراه با شازده کوچولو یکصدا می گویند: آنچه اصل است، از دیده پنهان است. شازده کوچولو پاسخم را نداد. باید گفت شازده کوچولو فقط یک داستان ساده نیست بلکه روایت داستان زندگی انسانها است که معانی و مفاهیم جدیدی را در اختیار ما قرار می دهد. اما این تفاوت اندک در اندازه کافی بود تا هرشل شک کند که این شی یک ستارهاست، داده های او تایید میکند که سیاره ای جدید کشف شده است که به فاصله 19 واحد نجومی بر گرد خورشید میگردد.در ابتدا او تصور کرد که یک دنباله دار است اما مشاهداتش بر یک مدار بیضی شکل با خروج از مرکز کمی حول خورشید دلالت داشت-مدار سیاره ای .اورانوس درست در حد بینایی چشم غیر مسلح از زمین قرار دارد و قطر زاویه ای آن در نقطه مقابله فقط 3.6 ثانیه قوس است.

در هر سیاره با فردی روبهرو میشود که هر کدام نماد یکی از خصلتهای نهفته در آدمی است که در بزرگ سالی در تمام وجود او ریشه دوانده و او را در خود غرق میکند. اگر هیچکدام از این عذرها کافی نیست، این کتاب را به بچهای تقدیم میکنم که این آدم بزرگ پیشترها بود. شازده کوچولو یک داستان نسبتا کوتاه است که وقایع خارق العاده و هیجان انگیز آن به نوعی حالتی فلسفی پیدا می کند که این فلسفه به زلالی یکرنگی یک بچه است که با زبانی روان و خیال گونه بیان می شود.

کتاب شازده کوچولو اول بار به زبان انگلیسی و فرانسوی در آمریکا به چاپ رسید سپس بعد از فوت آنتوان، در فرانسه انتشار یافت. در سینما و ساخت چند فیلم هم از داستان شازده کوچولو الهام گرفته شد که تازه ترین آن در سال 2015 انتشار یافت. اگر زندگی دو سنت اگزوپری را مطالعه نماییم خواهیم دید که شازده کوچولو را می شود قسمت هایی از داستان زندگی او برشمرد. از اجسامی که به طور غیرمستقیم به دور خورشید می چرخند – ماهواره های طبیعی – دو اجرام بزرگتر از عطارد و یکی تقریباً به همان اندازه است.

این دو سیارات گاز گونه که قطر هر یک به حدود ۵۰۰۰۰ کیلومتر مى رسد در فاصله ۲.۸ و ۴.۵ میلیارد کیلومترى به دور خورشید مى چرخند. آنتوان دو سنت اگزوپری در زمان عمر کوتاه خود بیشتر از 10 کتاب نوشت. می توان گفت شازده کوچولو حاصل تلاش این نویسنده فرانسوی و تجارب او در طی 42 سال عمر اوست. او در تمام داستان، تنها از واژه «آدم بزرگ ها» استفاده کرده است.

در قسمتی از داستان اینگونه آمده: اگر به آدم بزرگ ها بگویید خانه ای زیبا دیدم ساخته شده با آجرهای قرمز که قسمت جلویی پنجره های آن پر از شمعدانی و روی پشت بامش کبوترهای زیادی بودند، امکان ندارد بتواند آن را در ذهنش تصور کند. باید حتما به آنها گفت خانه ای صد میلیونی دیدم تا با صدای بلند بگویند: اوه، چقدر زیبا! يك روز چنين تعريف شده كه چقدر طول مي كشد تا زمين يك بار دور خودش بچرخد. ولی شروع نوشتن این کتاب توسط اگزوپری از سال 1941 شروع شده بود و تصویرگری آن را هم خودش با مداد و آبرنگ انجام داد.

تیر تندروترین سیاره منظومه خورشیدی است که با سرعتی حدود 48 کیلومتر بر ثانیه، هر 88 روز یک بار خورشید را دور میزند.از این رو سیارهای گریزپاست که دیدنش آسان نیست و به همین دلیل است که شاید یونیان به آن لقب مرکوری یا «پیک خدایان» را داده بودند. دنیاهای آبی اساسا سیاراتی هستند که تا ۵۰ درصد جرمشان از آب تشکیل میشود و در نتیجه، عمق اقیانوسهای آنها میتواند تا صدها کیلومتر از سطح سیاره برسد. خود را کودک تصور کنید، به نظر می رسد که می توانید ذهن خود را قابل انعطاف تر، اصیل تر و برای خلاقیت بازتر کنید و در نتیجه، توانایی بیشتری برای تولید خلاقیت داشته باشید.

جنگل زدایی یعنی از بین بردن کامل جنگل ها در یک ناحیه؛ برای این کار، جنگل ها را می سوزانند، درخت ها را با اره های برقی قطع می کنند و با بولدوزر زمین ها را از درختان خالی می کنند.وقتی درختان سوزانده یا قطع می شوند، دی اکسیدکربن بیشتری وارد جو می شود و اثرات گازهای گلخانه ای بیشتر و زمین گرم تر می شود. معنای فیزیکی انسان، اکنون مجهز به دوران کودکی برای نمایاندن خود شده و با تجزیه و تحلیل ذهن از این دوران می توان به مجموعه ای از تجارب غیرارادی دست یافت.» این ارزیابی بودلر ممکن است که به واقعیت نزدیک تر باشد؛ توانایی بدست آوردن کنجکاوی و باز بودن کودک مانند، در حالی که یک کودک نمی تواند با ترکیب تجربه و عمق آن را دارا باشد.

جزوه زبان انگلیسی دهم – اکنون به سوالات زیر پاسخ دهید. کتاب شازده کوچولو با نام انگلیسی the little prince برای اولین بار در نیویورک و در سال 1943 انتشار یافت. چهار سال پس از مرگش «ارگ» (Citadelle) انتشار یافت و طبق ادعای خود اگزوپری کتابی نا تمام است که هرگز پایان نمییابد. پس نیاز به تسلی دارد. مانند «مانیفست سرنوشت» که مهاجران آمریکایی را به سمت غرب سوق داد، نیاز به کشف این موارد ناشناخته در جامعه مدرن نیز به شدت احساس میشود. حمزه اصفهانی نیز معادل ستاره­یاب را برای اسطرلاب ذکر کرده است».(التفهیم،1352، 285) در کشف­الظنون، در باب اسطرلاب نیز چنین آمده است:«آلتی است که اغلب برای کارهای نجومی، از قبیل تعیین ارتفاع خورشید و دانستند طول و عرض بلاد و معرفت بلندی کوه ها و پهنای رودها طبق اصول و قوانینی که درآن مقرر است، به کار می برند.

جووانی اسکیاپارلی (1910-1835)، ستاره شناس ایتالیایی، چنین تصور کرد که اشکال زاویه داری روی سطح مریخ دیده، و آنها را کانال (گذرگاه) نامید. طی سه ماه گذشته کاووشگر کاسینی تا جای ممکن بین لایههای بالای جو و بخشهای درونی حلقههای اطراف آن نزدیک شده و توانستهایم ببینیم که شیب موجود حتی از آنچه محققین تصور میکردند هم کمتر است. این موضوع درست است که میزان اطلاعاتی که از گذشته درباره سیاره نهم به جا مانده است بسیار کم است اما هر نکته کوچکی میتواند تا حد خوبی به روند تحقیقات کمک بکند.

جوانی با نام کلاید تومباو که در رصدخانه لاول کار می کرد جستجو برای یافتن این سیاره را ادامه داد. در سن بیست و یک سالگی بهعنوان مکانیک در نیروی هوایی ارتش فرانسه مشغول به کار شد و در این زمان خلبانی را نیز آموخت و به اصرار یکی از فرماندهان نیروی هوایی به خدمت دائم ارتش درآمد. اگزوپری در سن 21 سالگی به استخدام نیروی هوایی فرانسه درآمد و به کار مکانیکی مشغول شد بعدتر در جنگ جهانی بعنوان یکی از بهترین هوانوردان شناخته شد.

عذر سومی هم دارم: این آدم بزرگ در فرانسه زندگی میکند و در آنجا هم گرسنگی میکشد و هم سرما. علاقه مندی که مردمان کشور فرانسه نسبت به شازده کوچولو داشتند باعث شد تا فروشگاهی در پاریس راه اندازی شود و در آن در حدود 600 کالا مرتبط با شازده کوچولو به فروش برسد. در سن 42 سالگی کتاب زیبای شازده کوچولو را به رشته تحریر درآورد و این کتاب در آمریکا برای اولین بار چاپ و منتشر گردید. کتاب «شازده کوچولو» بیشک یکی از ماندگارترین آثار ادبیات کودک و نوجوان دنیاست که آوانامه کتاب صوتی این اثر را با همکاری انتشارات ققنوس و با اجرای زیبای بهنوش فرهودی و جمعی از گویندگان برای علاقمندان به کتاب صوتی تولید و منتشر کرده است که با شنیدن آن میتوانید به دوران پر از پرسش کودکی برگردید.

پس فلسفه، انسان­شناسی خاصی می­آفریند و انسان­شناسی فلسفی هر مکتب و فرهنگ، بر انسان­شناسی تجربی آن اثر می­گذارد (برت، 1369، ص25-15). معروفترین اثر وی «شازده کوچولو»، تحت تأثیر واقعهای که در صحرای موریتانی برای وی روی داد نوشته شدهاست. وی که بعدها خلبانی و نویسندگی را پیشه خود ساخت به قهرمان ملی کشورش معروف شد. یونانیها نام اصلی خود را حفظ کردهاند (Ge or Yi). آن هنگام که شغل اصلی ما آموختن بود، گذشت و جذب و تعامل ما در زیر فشار بار مسئولیت ها (نامی که ما انتخاب کرده ایم) به سوی مطالبات دیگر که ذهن ما را به خود مشغول داشته، جلب شده است و هم زمان؛ افزایش نگرانی ها به همراه فشار وظایف بیش از حد در بیست و چهار ساعت شبانه روز و در هفت روز هفته، باعث کاهش توجه حقیقی ما می گردد.

به این ترتیب حتی قبل از شروع بازی میتوانید متوجه شوید طنز و شوخی فراوان چیزی است که پیوسته برای شما تکرار میشود و این یکی از خصلتهای اصلی است که یک عنوان بوردرلندز باید داشته باشد که خوشبختانه سپردن ساخت این نسخه غیر از استودیوی اصلی یعنی Gearbox به این موضوع لطمهای وارد نکرده است. جستجوی سیاره نهم (سیاره فرضی در منظومه شمسی) به یافتن نشانی از کمفروغترین باریکههای نور در یکی از تاریکترین بخشهای فضا ختم شده است. کامرون در یکی از مصاحبههای خود آمادهسازی فیلمنامهها را پیچیده توصیف کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید