نحوه دیدن زهره در روز!!

او در حین طراحیهای همیشگیاش، موفق به خلق شخصیتی شده بود که عجیب او را یاد آن مرد جوان مرموز و سگش ر آن ظهر بعد از تعطیلی مدرسه میانداخت. همه چیز از آنجا شروع شد که «ژرژ» پس از تعطیلی مدرسهاش، با مرد جوانی و سگش جلوی مدرسه ملاقات کرد. این شخصیت، قهرمان مجموعهای کامیکاستریپ بود که در سراسر بلژیک طرفدار پیدا کرد. با ساخت مجموعهای به نام کاسموس: سفری شخصی، که از شبکه پی.بی.اس پخش شد، ذهن بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد.

«ژرژ» تصمیم گرفت از حرف اول اسم کوچک و نام خانوادگیاش استفاده کند؛ R.G که مخفف «ژرژ رمی» بود. تولید پنبه که به مقدار زیادی انرژی و آب نیاز دارد و همچنین شرایط کار در سراسر زنجیره تامین و استفاده از مواد شیمیایی که میتواند سمی باشد و به سلامت افراد و محیط زیست آسیب برساند، تأیید شده است. همچنین گزاره­های دارای تعارض درونی را که متضمن اجتماع نقیضین باشند، خردستیز می­نامند (دباغ، 1387، ص92). ویژگی های تجزیه و تحلیل فرضیه های سیستم خواب آلود ، جنبه های مثبت و منفی و همچنین اصل نظریه اشمیت.

این نظریه شامل متان است که متشکل از یک اتم کربن و چهار اتم هیدروژن است که در جو وجود دارند و زنجیرههای هیدروکربنی ایجاد میکنند. آیا ممکن است در مشتری زندگی وجود داشته باشد؟ جرم مشتری دو و نیم برابر جرم سایر سیارات منظومه شمسی است. با این حال، این تنها سیاره ای نیست که تاج دارد، فقط در سیارات دیگر کمتر قابل توجه است. در این هنگام ستاره ای جدید، بنام خورشید پا به عرصه ی وجود گذاشت، زمانی که ستاره ی ما، آتشش را بر افروخت از خود توده های زیادی از طوفانهای خورشیدی صاتع کرد.

در اطراف این سیاره در حدود ۶۰ قمر شناخته شده وجود دارند. اما اندازهگیریهای تابش گرمایی نشان داد که دما بالاتر از حد مورد انتظار است و به حدود 100 کلوین میرسد. سیاره ما سنی در حدود 4.5 میلیارد سال دارد که اندکی از خورشید جوانتر است. چیز دیگری که ثابت میکند، دانستن داستان فیلم، نمیتواند لذت دیدن آن را کم کند، فیلمهای محبوبی است که ما اگر بارها و بارها نگاه کنیم، باز هم از تماشای آنها لذت میبریم.

«دانکن جونز» که این روزها به خاطر فیلم Source Code او را میشناسیم، میگوید که زمانی که اولین فیلم بلندش Moon را میساخت، دردسر زیادی نداشت، اما مثلا فیلم بعد بتمن چنین بختی را ندارد ودر مرکز توجه اسپویلدوستهاست و روزی نیست که عکس یا اطلاعاتی در مورد آن منتشر نشود. «راجر ایبرت» -منقد مشهور سینما- میگوید که وقتی شما تریلر یک فیلم را میبینید، اصلا متوجه نمیشوید که تریلر چقدر داستان یک فیلم را لو داده است، اما وقتی در حال دیدن فیلم هستید تازه متوجه میشوید که بر اساس همان تریلر، میتوانید بگویید در فیلم چه اتفاق خواهد افتاد!

این روزها بروکسل حال و هوای شاد سابق را ندارد. هر چه به قطب شمال یا جنوب نزدیک می شویم، این دایره ها کوچکتر میشوند. چهار سیاره ی زهره ، عطارد ، مریخ و زمین سیاره های درونی نام دارند که نزدیک به هم هستند . در سال ۲۰۰۹، فیلمنامه فیلمی به نام mute که دانکن جونز قصد ساختنش را داشت به صورت آنلاین منتشر شد و باعث ناخشنودیاش شد. قائدتا محبوبیت یک فیلم به عوامل زیادی بستگی دارد و اطلاع از داستان کالی نباید باعث نابودی یک پروژه سینمایی شود.

اما آیا واقعا دانستن اطلاعات جزئی یا کلی در مورد داستان یک فیلم، شوق ما را برای تماشای فیلم کم می کند؟ دختری به نام چارلی در روز تولد هجده سالگی اش این ماشین را پیدا می کند ولی خیلی زود متوجه می شود که این ماشین کهنه و قدیمی می تواند به یک ربات غول پیکر تبدیل شود. اما یک پسربچۀ هفتساله چطور میتوانسته اشغال کشور را پیشگویی کند. آنها یک بچۀ هفتساله دارند؛ «ژرژ» او تازه مدرسه رفته و عاشق نقاشی است. «ژرژ» عاشق داستانهای این مرد شد و از آنجا که عاشق طراحی و نقاشی بود، به خود قول داد وقتی بزرگتر شد آنها را به تصویر بکشد.

ما ایرانیها، البته در زمینه اسپویلر دشواریهای خاص خودمان را هم داریم، مثلا از آنجا که تازه بعد از تمام شدن چند سیزن یک سریال، تازه شروع به تماشای آن میکنیم، همواره دلشوره داریم که نکند در وبلاگ یا حتی در قالب یک توییت، کسی داستان کلی سریال را لو بدهد و لذت تماشای سریع را از ما بگیرد. ما به صورت پیشفرض و بدیهی و مطلق، بسیاری از کارها را ناشایست یا مضر میدانیم، در دنیای ادبیات یا سینما، یکی از بدترین کارها از نظر بسیاری از ما لو دادن داستان است. به نظر «الیزابت» این عجیبترین اتقاف دنیا است.

دلایل دیگر من برای اجتناب از نقدها، واهمه از تأثیر نظر منقد روی نظر شخصی و برداشتی است که من می توانم به صورت مستقل از یک فیلم داشته باشم. آیا اگر از انتهای دیگران، حس ششم، پنچره مخفی، باشگاه مشتزنی، شاتر آیلند اطلاع داشتید، باز هم در نوبت اول تماشا آنقدر شیفته فیلم میشدید؟ به علاوه هیچ فکر کردهاید که چرا ما با اینکه سرانجام فیلم مصائب مسیح مل گیبسون را میدانستیم، باز هم تماشایش کردیم؟ اما حتی اگر این پژوهش بتواند هراس ما را از اسپویلها تا حدی تعدیل کند، باز هم ما نمی توانیم حتی تصورش را بکنیم که شماری از محبوبترین فیلمهای زندگیمان در صورتی که خبر از پایانشان داشتیم، در نوبت اول تماشا میتوانستند آنقدر برای ما محبوب و اسباب شگفتی شوند.

اما حتی اگر کسی رمان One Day را هم نخوانده باشد، تماشای تریلر سه دقیقهای آن هم میتواند، تا حدی ما را متوجه داستان فیلم کند: دو قهرمان داستان در دانشگاه با هم آشنا میشوند، اما هر یک راه خود را میروند و ازدواج میکنند و چندین سال بعد، دوباره به هم میرسند. کاری که یک اسپویلر میکند این است که شما را قادر میکند که به جای صرف انرژی برای کشف خطوط داستانی، بر جنبههایی دیگر فیلم تمرکز کنید و متوجه زیرکی و هوشمندی و یا وضعیتهای انسانی نهفته در فیلم شوید.

در قصر «مولینساز» زندگی میکند و آن روز به طور اتفاقی از آنجا رد شده. آن جوان، چهرهای ساده داشت با سن و سالی نامشخص و موهایی کوتاه که به کاکلی ختم میشد و قدی نه چندان بلند. او دو سالی را با این نام تازه گذراند تا اینکه در ۱۹۲۶ اتفاقی غریب برایش رخ داد. در کمال تعجب مشخص شد که فقط در مورد یکی از داستانهای چخوف به نام «شرطبندی»، لو دادن داستان باعث شده بود که داستان اصلی محبوبتر از داستان لو رفته از آب دربیاید.

تمرکز اصلی این مطالعه در ایجاد موج شوک در مواد بود. هر کدام از این آثار برای مطالعه به دستکم ۳۰ نفر داده شد. این در حالی است که یک چهارم کهکشانهای شناخته شده نیز کهکشانهای ناهمگون هستند. ایا هالیوود، وقتی یک فیلم مشهور مثل سیاره میمونها را بازسازی میکند، نمیداند که عده زیادی داستان آن را میدانند؟ رضا کیانیان، بابک حمیدیان، فرامرز صدیقی و نگار جواهریان در فیلم سینمایی «قدمگاه» هنرنمایی کردهاند. از زمانی که نتیج پژوهش کریستنفلد منتشر شده، او ایمیلهایی تشکرآمیز زیادی دریافت کرده است، دیگر خیلیها جرأت کردهاند که بگویند که آنها هم جزو دستهای هستند که ترجیح میدهند انتهایی یک رمان را بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید