نقد محتوایی فیلم سینمایی آواتار

کمربند سیارکی حاوی میلیونها سیارک است که حدود ده هزار سیارک قطر بیش از یک کیلومتر دارند. مردان متولد تیرماه زمانیكه احساس میكنند نیازمند آرامش و تمدد اعصاب و رهائی از تنشهای عصبی هستند، به خانه پناه میبرند و زنهای متولد تیرماه درون خانه غرایز و امیال قوی مادرانه خود را نشان میدهند. رنگ قرمز این سیاره ناشی از اکسید آهن (زنگزدن) در خاک خود است. در واقع Verb Opposites در رده بازی های زبان انگلیسی از طریق کامل کردن و اتصال کلمات و واژگان متضاد به کار میرود. دیگر تعریفی است که مسلمانان برای خود عدد آورده و تعریفی را که ائودوکسوس برای این مفهوم وضع کرده بود از طریق کسر پیوسته که نسبت به وسیله آن بیان می شود، گسترش داده اند.

اگر 60 برابر بزرگتر بود، می توانست به دلیل یک واکنش گرما هسته ای خود به خود تبدیل به یک ستاره شود. ناهید دومین سیاره نزدیک به خورشید و ششمین سیارهٔ بزرگ منظومه شمسی است و ۰٫۷ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. دنبالهدارها، ستارگان کوچک منظومه شمسی هستند که تا چند کیلومتر کشیده میشوند و عمدتاً از غبار و یخ تشکیل شدهاند و تا حد زیادی به گلولههای برف گلآلود شباهت دارند. این را که خواندم، راجع به چیزهایى که تو جنگل اتفاق مىافتد کلى فکر کردم و دست آخر توانستم با یک مداد رنگى اولین نقاشیم را از کار درآرم.

هرکدام از سه رنگ پسزمینه مربوط به لایه متفاوتی از جو سیاره هستند و پایینترین قسمت اتمسفر با رنگ نارنجی دیده میشود. آنها در یک دورهٔ طولانی گردش به دور مدار، هزار سال منتظر میمانند. شاید برخی از فیلمهایی که نسخهی جدید فیلمهای چند سال قبل بودند، تعریف زیادی نداشتند، اما باز هم طرفدارانشان انتظار زیادی برای تماشای آنها کشیدند. پیش بینی میشه حداقل 35,000 جهان یخ زده با قطری بیش از 100 کیلومتر تو این منطقه وجود داشته باشن و شاید دهها بار بیشتر از این، اجرام کوچک تری تو کمربند کویپر پنهان از دید ما باشند. این طوفان حداقل در 150 سال گذشته بیش از 600 کیلومتر در ساعت سرعت داشته است.

این خبر در حالی منتشر می شود که طرفدار حفظ محیط زیست ، بیش از هر زمان دیگری نگران اند . 9- زیست بوم ساوان مربوط به کدام بخش از زمین است و آب و هوا ، پوشش گیاهی و نوع جانوران آن چگونه است؟ برای نمونه، منجّمی را درنظر بگیرید که درباره صحت گزاره­ای علمی (مثلاً اینکه “زیست گیاهی و جانوری در سیاره مریخ ممکن است”)، به شواهدی غیر قطعی و امیدوارکننده دست یافته و اثبات حقانیت او، در گروِ سفری فضایی است که در ده سال آینده محقق خواهد شد.

اورانوس بسیار منحصر به فرد است و دارای یک انحراف محوری نود درجه نسبت به دایرةالبروج است که باعث شدهاست در این سیاره ۴۱ سال، روز و ۴۱ سال، شب باشد. این بزرگترین قمر در منظومه شمسی نسبت به اندازه سیاره اش است ، اگرچه شارون نسبت به سیاره کوتوله پلوتون ، بزرگتر از جرم پلوتو است. سرس بزرگترین سیارک منظومه شمسی و یک سیاره کوتولهاست که ۲٫۷۷ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. اورانوس ۱۴ برابر زمین جرم دارد و سبکترین سیارهٔ بیرونی است و ۱۹٫۶ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. سرس تنها سیارکی است که در گروه سیارات کوتوله طبقه بندی شدهاست؛ در حالی که، برخی از سیارکها مانند وستا و سیارک ۱۰ ممکن است به گروه سیارات کوتوله بپیوندند.

اورانوس دارای ۲۷ ماه است که از بزرگترین آن میتوان به تیتانیا، اوبرون، اومبریل، آریل، و میراندا اشاره کرد. اگر چشمان تیزبینی داشته باشید میتوانید هلال ماه و سیاره زهره را دقایقی قبل از طلوع خوشید و همزمان با طلوع مشاهده در آسمان مشاهده کرد؛ اما برای انجام رصدی دقیق و ارزشمند این کافی نیست. چون ماه بر آسمان زند خرمن. در عجایبالمخلوقات زکریای قزوینی چنین آمده که: عاشق چون نظر در ناهید کند، حرارت عشق بر وی سنگینتر شود و الفت آورد میان مردان و زنان و گویند وقت نکاح اگر که ناهید ناظر باشد و نیکوحال، میان زن و مرد محبتی عجب افتد.

اگر سیاره دارای اتمسفر باشد، درجه حرارت آن هم میتواند به اندازه کافی برای نگهداری آب در سطح آن مناسب باشد. تیتان دومین ماه بزرگ منظومه شمسی پس از گانمید است و از تیر بزرگتر است و تنها ماه در منظومه شمسی است که فضای چشمگیری برای گردش به دور زحل دارد. بعضی از دنبالهدارها مانند کروز سونگرازرز با فروپاشی یک پدر و مادر به وجود میآیند. حالا که آنها به MCU برگشته اند، دوست دارند ورودی بزرگ را در این جهان سینمایی داشته باشند. به همین دلیل، برخی از ستارهشناسان آنها را در گروه “غول یخی” طبقهبندی کردهاند. مشتری ۵٫۲ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد و بسیار داغ است.

زحل دومین سیاره غولپیکر منظومه شمسی است و شباهتها زیادی به مشتری از جمله اتمسفر و مگنتوسفر دارد و ۹٫۵ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. هر چهار سیارهٔ بیرونی دارای حلقه سیارهای هستند، هر چند که تنها حلقهٔ زحل به راحتی از زمین دیده شدهاست. قطر سرس اندکی کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتر است و یک تودهٔ به اندازه کافی بزرگ برای گرانش و به شکل کروی است. ساترن خدای رومی کشاورزی و همارز با خدایی یونانی کرونوس یکی از تایتانها و پدر زئوس است.

جو این سیاره را دیاکسید کربن با فشار ۰٫۶ درصد زمین پوشاندهاست. اورانوس از هسته ای به ضخامت 7100 کیلومتر متشکل از آهن ، یخ و مواد سیلیکاتی تشکیل شده است ، اطراف هسته را لایه ای از یخ آمونیاک ، آب و متان که پاره ای از آن ها به صورت یونیزه هستند فرا گرفته است ، ضخامت این لایه میانی در حدود 10600 کیلومتر است ، در بالای این لایه انبوهی از هیدروژن و هلیوم مولکولی با ضخامت تقریبی 7300 کیلومترقرار دارد که همان جو سیاره است . بسیاری از دنبالهدارهای قدیمی که توسط گرمایش خورشیدی هدایت میشوند، اغلب به عنوان سیارک طبقهبندی شدهاند.

جیمی توی اتاقش روی صندلی همیشگی اش در کنار اتاق نشسته بود و با لذت داشت قهوه می خورد و به اخبار رادیو گوش می کرد. چاپ این مجله تا ۳۰ نوامبر ۱۹۴۷ ادامه داشت و به «هرژه» این فرصت را داد تا ارج و قرب سابق را به ماجراهای «تنتن» -که به علت همکاری «هرژه» با نازیها چندان اعتنایی به آن نمیشد- برگرداند. البته نه اغراقی به اندازه چهره شخصیت های دیس آنرد، ولی تمام شخصیت های موجود در بازی به نوعی عجیب و غریب بوده و از لحاظ ظاهری معمولا اغراق شده طراحی شده بودند.در حقیقت انگار عجیب و غریب بودن رکن نرمال بودن در سیاره پاندورا است!

و شازده کوچولو از آن جا رفت. حرارت شدید داخلی مشتری سبب ایجاد تعدادی از ویژگیهای نیمه دائم در جو آن از جمله گروههای ابر و نقطه بزرگ قرمز در جو این سیاره میشود. مریخ دارای آتشفشانهای گستردهای از جمله آتشفشان کوه المپوس مونس (بلندترین کوه منظومه شمسی) و شکاف درهٔ مارینر است. توجه داشته باشید که دو سیاره مریخ و زمین وجه اشتراک هایی با یکدیگر دارند برای مثال هر دو سطحی صخره ای دارند، هر دو دارای کوه و حفره دارند و سیستم های طوفانی از تندرهای گرد و غبار مانند گردباد محلی تا طوفان های شامل ذرات ریز سیاره را در بر خواهند گرفت.

فرضیهای در این باره ادعا میکند که لایههای بیرونی این سیاره توسط یک ضربهٔ شدید نابود شدهاند و توسط انرژی مانع از تشکیل لایههای بیرونی میشود. بیرسون با اشاره به سایر سیارههای کوتوله مثل ماکیماکی و هائومیا که ماهیتی مشابه دارند، اشاره میکند که احتمالا آنها هم به همین شکل به وجود آمده و اقیانوسهایی نهفته در خود جای داده باشند. اورانوس و نپتون نیز به مراتب از زمین (کمتر از ۲۰ برابر جرم زمین) بزرگترند و در سطح خود بیشتر دارای یخاند. با توجه به فاصله از خورشید، اجسام جامد این منطقه که دارای آب، آمونیاک، و متان هستند، به دلیل درجهٔ حرارت پایین جامد باقی میمانند و راحت تر میتوانند از خورشید فاصله بگیرند.

بنابراین قضیه «کوآین یک فیلسوف است»، در وضعیت امور «بودن کوآین به عنوان یک فیلسوف برجسته» صادق است. سرس در قرن نوزدهم کشف شد و از ابتدا به عنوان سیاره انتخاب شد، اما طبق طبقه بندیها در سال ۱۸۵۰، سرس به عنوان یک سیارک انتخاب شد. این سیاره نورانی ترین جرم آسمانی در منظومه شمسی پس از خورشید است و دارای گوشتهٔ ضخیم سیلیکاتی است که در اطراف هستهٔ آهنی آن قرار دارد و شواهد نشان دادهاست که فعالیتهای درونی دارد. با وجود این، بعید نیست که جرم کل کمربند سیارکی به جرم یک هزارم زمین برسد.

مشتری نخستین سیاره بیرونی و غولپیکرترین سیاره در منظومه شمسی است، به طوری که ۳۱۸ برابر جرم زمین و ۲٫۵ برابر جرم تمام سیارات منظومه شمسی جرم دارد. سنتاور یک ستارهٔ دنبالهدار است که مدار آن ۱٫۵ برابر مدار مشتری است (۵٫۵ واحد نجومی دورتر از مدار مشتری) و ۳۰ واحد نجومی مانده به نپتون است. تریتون نشانههایی از فعالیتهای زمینشناسی از جمله آبفشان و نیتروژن مایع دارد. پژوهشها نشان دادهاست که مریخ حدود ۲ میلیون سال پیش فعالیتهای زمینشناسی داشتهاست و ردهایی از آب در سطح آن دیده شدهاست. در این هنگام بهرام در جنوب استوای سماوی قرار دارد و بنابراین این نوع مقابلهها از عرضهای جغرافیاییجنوبی زمین بهتر مشاهده میشوند.

میباشد ولی در تصویر دیده نمیشود که بیانگر این است که سیاره در نقطه ی حضیض قرار دارد. این سیاره بسیار سرتر از غولهای گازی دیگر است و گرمای بسیار کمی به او میتابد. حلقههای زحل از یخ و ذرات کوچک سنگ ساخته شدهاند. تصور میشود که این سیارکها باقی ماندهٔ ذرات منظومه شمسی باشند که به دلیل گرانش مشتری نتوانستند به هم بپیوندند و سیاره تشکیل بدهند. حیات وحش اصلاح شده ژنتیکی در این سیاره اغلب خصمانه است و طوفان های مختلف نیز خطراتی را برای بازیکن و سازه هایآنها به همراه دارد. این سیاره عمدتاً از هیدروژن و هلیوم تشکیل شدهاست.

دیدگاهتان را بنویسید