هلال و بدر چگونه تشلیل میشود؟

یک گروه از محققان ژاپنی با استفاده از “تلسکوپ سوبارو” و اطلاعات در دست به این نتیجه رسیدند که این سیاره دارای نشانه های از ” پراکندگی رایلی ” است. برای مشاهده این سیاره آسمان باید کاملاً تاریک باشد و شما هم بدانید که باید به کجا نگاه کنید. با در نظر گرفتن اثر هر دو حرکت وضعی و انتقالی وضعیت شبانه روز عُطارِد به این ترتیب است که در عُطارِد خورشید از شرق طلوع می کند به آرامی در طی زمانی معادل ۸۸ روز زمینی آسمان را می پیماید .

قمرهای بزرگتر زحل به صورت کراتی مشخص می شوند که عمدتا از یخ و 20 تا25 درصد سنگ ترکیب یافته اند(چگالی آنها بین 1.1 و 1.9 است). این سیاره 2.5 برابر بزرگتر و 6.5 برابر سنگین تر از زمین است و یک سال فقط 36 ساعت طول می کشد ، طبق برخی محاسبات و فرضیات ، این سیاره ممکن است از 75٪ آب و 25٪ از مواد سنگی تشکیل شده باشد و هیدروژن باید در جو وجود داشته باشد و هلیوم یک پدیده منحصر به فرد از ویژگی های موجود در این سیاره ، به دلیل ترکیب جو سیاره از بخار آب غلیظ در دمای بالای 200 درجه سانتیگراد ، محققان بر این باورند که آب در این سیاره در وضعیت غیر مشخصی برای زمین ما مانند “یخ داغ” و “آب فوق العاده مایع” است.

در این فاصله، دمای ابرهای آن منفی ۲۱۴ درجه سانتیگراد است. این سیاره به حالتی بسیار عجیب به پهلو خوابیده است یعنی محور چرخشش با صفحۀ مدارش به دور خورشید زاویه ای حدود ۹۷ درجه می سازد. این سیاره بسیار آهسته حرکت میکند و مسیری طولانی برای چرخش به دور خورشید دارد. مدت زمان حرکت وضعی زمین(چرخش به دور خود) ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه و مدت زمان حرکت انتقالی زمین(گردش دور خورشید) ۳۶۵ روز و ۶ ساعت است.

سرعت گریز از جاذبه این سیاره نیز چیزی در حدود ۲۳ کیلومتر در ثانیه است. دلایل و مدارت قابل توجهی نیز در تأیید و تقویت این نظریه وجود دارد. از آنجایی که سوالات بیپاسخ زیادی دربارۀ سیارات غول یخی وجود دارد، ارسال یک کاوشگر به سمت ِ آنها جهت کسب اطلاعات بیشتر ضروری به نظر می رسد. بخش عمدهای از فروپاشی جرم فرو ریخته در مرکز ، که خورشید را شکل داد . از نگاهی دیگر، رنگ سیاه و سرزمین هند با عروج و هبوطِ روح و ناخودآگاه آدمی در پیوند است؛ آدم پس از رانده شدن از بهشت در سرزمین هند فرود آمد و پس از ناله، توبهاش پذیرفته شد، اما همچنان در روی زمین به زندگی ادامه داد تا پس از سیر و سلوک دوباره به موطن اصلی خویش -بهشت- بازگردد.

البته ابرهای ضخیم اجازۀ دیده شدن خورشید از سطح زهره را نمی دهند، همین ابرها باعث شده اند که زهره بعد از خورشید و ماه درخشانترین شی آسمانی باشد. مریخ سیاره ای است که پستیها و بلندی های زیادی دارد. خورشید و هشت سیاره ای که دور آن می چرخند، ماههای سیارات، سیارکها، سیارات خرد، دنباله دارها و شهابواره ها روی هم منظومه شمسی یا خورشیدی را تشکیل می دهند.

قطر ماه ۳۴۷۶ کیلومتر است که تقریباً یک چهارم قطر زمین است. اين ساختار بيست سال پيش درگذر فضاپيماي ويجر از كنار زحل كشف شده است. مدارگرد اگزومارس، عمق یک متری زیر سطح خاکی مریخ را بررسی کرده است تا مقدار زیادی آب پنهان شده در ساختار ژرف دره عظیم این سیاره، یعنی دره مارینر را کشف کند؛ یک کشف جالب در جریان جستوجوی ما به دنبال آب در مریخ.

تمام سطح مریخ را به جز کلاهکهای قطبی صحرای خشک و قرمز رنگی پوشانده است. 27. قطرهای استوایی و قطبی اورانوس به ترتیب 51،118 و 49،946 کیلومتر هستند. به دلیل همین سرعت چرخش زیاد بخشهای استوایی سیاره به طرف بیرون شکم داده است. به تدریج سنگینترین بخشهای زمین (فلزاتی چون آهن و نیکل) در مرکز قرار گرفته و ذوب شدند و هسته فلزی داغ و مذاب زمین را پدید آورند. آب و گازها که درون سنگها محبوس شده بود و به تدریج آزاد شدند و اقیانوسهای عظیم و جوزمین را پدید آورند. به دلیل همین نزدیکی به خورشید عُطارِد بسیار سریع به دور خورشید می گردد به طوری که فقط ۸۸ روز زمینی طول می کشد تا یک دور به دور خورشید بگردد (حـرکت انتقالی).

این جو غلیظ با اثر گلخانه ای شدید خود سطح زهره را خیلی داغ نگه می دارد به طوری که دمای آن به ۴۸۰ درجه سانتیگراد می رسد . زهره بسیار کند به دور خود می چرخد به طوری که ۲۴۳ روز زمینی طول می کشد تا یک دور به دور خودش بچرخد. بزرگترین سؤال در تمام دنیا که هنوز هیچ کس نتوانسته پاسخ سر راست و درستی به آن بدهد این است که آیا واقعاً فضاییها وجود دارند یا خیر! مشتری با وجود جثه بزرگش تندتر از زمین به دور خود می چرخد به صورتی که حرکت وضعی آن ۹ ساعت و ۵۰ دقیقه طول می کشد و مدت زمان گرد شش به دور خورشید (حرکت انتقالی) ۸/۱۱ سال زمینی است.

این ماهها که اقمار گالیله ای نامیده می شوند عبارتند از آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو. گانیمد با قطر ۵۲۷۶ کیلومتر، بزرگترین قمر در کل منظومه خورشیدی است. تیتان همچنین دومین قمر بزرگ در کل منظومۀ خورشیدی است. اخیراً فواصل آسمانی با استفاده از رادار ها و همچنین مقایسه تصاویر به دقت بالایی محاسبه میشود. ۵۹. همچنین بنگرید به: (Davidson, 1987, p. آیا انسان میتواند در مریخ زندگی کند؟ 24. سرعت بادهای اورانوس میتواند تا 900 کیلومتر در ساعت باشد. اورانوس هم به احتمال زیادی در اوایل زندگی اش با یک شبهسیاره در اندازهی زمین برخورد کرده است و همین برخورد منجر به انحراف شدید محور آن شده است.

اورانوس هفتمین سیاره نسبت به خورشید است. تعریف سیاره: جسمی آسمانی که در مداری به دور خورشید می گردد و به قدر کافی جرم داشته باشد تا به تعادل هیدروستاتیکی برسد (شکل گرد داشته باشد)، و منطقه اطراف مدارش را پاک کرده باشد. یک روز در سیاره ناهید 243 روز زمینی طول میکشد (این مدت زمانی است که برای چرخش زهره حول محور خودش لازم است)، در حالی که یک سال در ناهید (دوره حرکت آن به دور خورشید) کوتاهتر است و فقط 224٫7 روز زمینی است. به این ترتیب در زهره خورشید از غرب طلوع می کند در طی زمانی معادل ۶۰ روز زمینی آسمان را می پیماید و در سمت شرق غروب می کند و برای مدت ۶۰ روز زمینی شب است تا دوباره آفتاب از غرب طلوع کند.

مریخ در آسمان شب همچون ستاره ای قرمز رنگ و درخشان پدیدار می گردد. جو آن از دی اکسید کربن خفه کننده ای درست شده که صد بار غلیظ تر از جو زمین است. در آیهای از قرآن نیز به آفرینش شب و روز اشاره شده است: وَ هُوَ الَّذِى خَلَقَ الَّیْلَ وَ النهَّارَ وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ کلً فىِ فَلَکٍ یَسْبَحُون (انبیاء/33)؛ او کسى است که شب و روز و خورشید و ماه را آفرید، هر یک در مدارى درحرکتند. زحل اقمار کوچک بسیاری نیز دارد. سحابی رتیل که با نامهای دیگری مانند ۳۰ماهی طلایی یا NGC2070 شناخته میشود، زایشگاه ستارهای بسیار بسیار بزرگی با جرمی برابر با چندین میلیون خورشید است که در فاصله ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید