چرا هنگام غروب خورشید آسمان قرمز میشود؟

هستهی بیرونی، که حدود 31% از جرم زمین را به خود اختصاص داده، لایهای است داغ و رسانای الکتریکی از آهن و نیکل مایع؛ و حرکات همرفتی در آن بهوقوع میپیوندد. به عبارت دیگر، سیارات مغناطیسی جریانی از مواد رسانای الکتریکی در درون خود دارند که میدان مغناطیسی آنها را به وجود میآورد. مگنتوسفر جووین منطقهای است که تحت تأثیر میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری قرار دارد. فضاپیمای «اولیس» (Ulysses) کشف کرد که باد خورشیدی تأثیر بسیار زیادی نسبت به آنچه قبلاً تخمین زده شده بود در مگنتوسفر مشتری دارد.

در حال حاضر میدان گرانشی مشتری بر تعداد زیادی سیارک تأثیر میگذارد که در مدارهایی قبل و بعد از مشتری حول خورشید جمع شدهاند. به عنوان نمونه می توان به سیارک 1986 DA اشاره کرد که فقط 2300 متر قطر دارد و حدود ده هزار تن طلا و نزدیک به صد هزار تن پلاتین را در خود جای داده. این سیارکها پس از سه سیارک بزرگ «آگاممنون» (Agamemnon)، «آشیل» (Achilles) و «هکتور» (Hector) به عنوان سیارکهای «تروا» (ٰTrojan) شناخته میشوند. حفره های کوچک ویا بزرگ بسیاری در سطح آن دیده می شود که حکایت از برخورد شهاب سنگهای کوچک و بزرگ دارد البته قطر برخی از دهانه ها به ده ها کیلومتر می رسد.

اطلاعات به دست آمده از فضاپیمای گالیله نشان میدهد که سیستم حلقهای مشتری ممکن است توسط گرد و غبار ناشی از برخورد شهاب سنگهای بین سیارهای به قمرهای کوچک این سیاره غول پیکر تشکیل شده باشد. این نسبت قطر و جرم بین یک سیاره مادر و قمرش بسیار کم نظیر است. شواهدی از وجود یک اقیانوس وسیع درست در زیر پوسته یخی آن وجود دارد که میتواند احتمال یافتن حیات در این منطقه را بالا ببرد.

برای پاسخ به این پرسش باید نگاهی داشته باشیم به یخهایی که گفته میشود در زیر پوستهی مریخ قرار گرفتهاند و یا در برخی از درههای عمیق آن خفتهاند. مریخ نسبت به زمین اندازه بسیار کوچک تری داشته و هر سال در مریخ برابر با 687 روز در زمین است. این سیاره در مدت زمانی برابر با ۸۸ روز میتواند به دور خورشید بچرخد. یک روز در مشتری فقط حدود 10 ساعت طول میکشد (مدت زمانی که مشتری یک دور حول محور خودش میچرخد) و همچنین پیمودن یک دور کامل سیاره مشتری حول خورشید یک سال به وقت مشتری است که آن را «جووین» (Jovian time) مینامیم.

مشتری زمانی تشکیل شد که بقیه اجزای منظومه شمسی حدود 4٫5 میلیارد سال پیش شکل گرفته بودند. گرمای بسیاری هنگامی که مشتری شکل گرفت تولید شد. سیارات انرژی خود را از طریق واکنشهای هستهای تولید نمیکنند بلکه برخی از تابشهای حاصل از ستاره اصلی خود را منعکس میکنند. امروزه از مخزن های زمین گرمایی به دو صورت عمده كاربرد غیر مستقیم تولید برق و كاربرد مستقیم انرژی حرارتی استفاده می شود. فاصله متوسط این دو سیاره 140 میلیون مایل (225 میلیون کیلومتر) است. مشتری طوفانی با بیش از دوازده وزش باد غالب را تجربه کرده که سرعت بعضی از آنها در استوا به 539 کیلومتر در ساعت (335 مایل در ساعت) میرسد.

فاصله این دو سیاره در بیشترین حالت 968 میلیون کیلومتر (601 میلیون مایل) است. سیاره مشتری پنجمین سیاره نسبت به خورشید است و تقریباً بزرگترین سیاره در منظومه شمسی است و بیش از دو برابر سایر سیارات این منظومه جرم دارد. این بدان معناست که مشتری تقریباً به صورت ایستاده و عمود میچرخد و مانند سیارات دیگر دارای فصلهای آب و هوایی شدید نیست. مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی است که اندازه آن تقریباً 11 برابر زمین و جرم آن تقریباً 317 برابر جرم زمین است. در این مطلب در مورد سیاره مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی صحبت خواهیم کرد.

در این مطلب در مورد سیاره مشتری که بزرگترین سیاره منظومه شمسی است صحبت کردیم. مشتری شامل بزرگترین اقیانوس در منظومه شمسی بوده که این اقیانوس از هیدروژن مایع تشکیل شده است. در این اقیانوس به جای آب هیدروژن به صورت مایع وجود دارد. هنگامی که سوخت این کاوشگر کم شد این کاوشگر به صورت عمد با مشتری برخورد داده شد تا از خطر برخورد و آلوده شدن قمر Europa، که ممکن است یک اقیانوس در زیر سطح خود داشته باشد و قادر به حمایت از زندگی باشد جلوگیری شود. به علاوه یک اقیانوس آب مایع با مواد تشکیل دهنده زندگی ممکن است در زیر پوسته یخ زده Europa قرار داشته باشد که آن را به مکانی وسوسهانگیز برای کاوش تبدیل میکند.

حروف اضافه صحیح را به جملات زیر اضافه کنید. مشتری بقدری بزرگ است که بتواند همه سیارات را در خود جای دهد، البته به استثنای خورشید و زحل. پایونیر 10 نشان داد که کمربند تابشی مشتری چقدر خطرناک است، در حالی که پایونیر 11 اطلاعات مربوط به لکه سرخ بزرگ و تصاویر نزدیک از مناطق قطبی مشتری را ارائه داد. در حالی که وویجر 2 در هنگام پرواز بر فراز این سیاره در سال ۱۹۸۶، فقط چند ابر گسسته، یک نقطه تاریک بزرگ و یک نقطه تاریک کوچک را مشاهده کرد، مشاهدات اخیر نشان میدهد که هنگام نزدیک شدن به اعتدالین این سیاره، یک ابر متحرک مشاهده میشود که شامل تغییرات روشنایی سریع نیز است.

ابر بالایی این لایه احتمالاً از یخ آمونیاک ساخته شده، در حالی که لایه میانی احتمالاً از بلورهای هیدروسولفید آمونیوم تشکیل شده است. داخلیترین لایه نیز ممکن است از یخ آب و بخار ساخته شده باشد. است. این ترکیب جو شهری را تغییر می دهد، قابلیت جذب را افزایش می دهد و باعث افزایش میزان جذب تابش خورشیدو کاهش الودگی محیط زیست تولید کاز دی اکسید کربن و ترمیم لایه ازون به سطح زمین می شود.

نیاز ضروری به شهرکسازی| اگر بخواهیم در مریخ زندگی کنیم به غیر از آب مایع، اکسیژن و گیاهان برای مصرف خوراکی به چیزهای دیگری هم نیاز خواهیم داشت مثلا ابزارهایی برای تولید سوخت مورد نیاز در حملونقل، مصالح ساختمانی و سکونتگاهها و فضایی برای کشاورزی. چه بارانی در مریخ می بارد؟ 22- چه عواملی سبب افزایش دما در کره زمین شده است؟ اتمسفر یا جو زمین که بوسیله امواج الکتریکی و ماهواره های هواشناسی مجهز بررسی گردیده، مجموعه ای از گازهای مختلفی است که بر اثر نیروی جاذبه زمین، کره زمین را در بر گرفته است.

اتمسفر سیاره مشتری چگونه است؟ 8. اتمسفر بالایی اورانوس پوشیده از بخار متان است که طوفانهای رخ داده در ابرها را پنهان میکند. یکی از این ماموریتها توسط ناسا انجام میشود و Europa Clipper نام دارد (در دهه 2020 آغاز میشود) و دیگری توسط آژانس فضایی اروپا صورت خواهد گرفت و به JUpiter ICy Moons Explorer (JUICE) شهرت دارد. یکی از بحث های مهم در مورد وجود این است که: آیا ’وجود ‘در مورد همۀ موجودات به طور یکسان به کار می رود و یا اینکه مشترکی لفظی است و در موارد گوناگون معانی متفاوتی دارد؟ کامرون به استفاده از آخرین فناوریهای روز در تولید فیلمهایش مشهور است و در این فیلم احتمالاً یکی از جاهطلبانهترین کارگردانیهای او را خواهیم دید.

همچنین چرخش سریع سیاره مشتری جریانهای الکتریکی را در این منطقه هدایت کرده و سبب تولید میدان مغناطیسی قدرتمند میشود. میدان مغناطیسی عظیم مشتری 16 تا 54 برابر میدان مغناطیسی زمین است. رنگهای واضحی که در نوارهای ضخیم در سراسر مشتری مشاهده میکنید ممکن است تودههایی از گازهای گوگرددار و فسفر باشند که از فضاهای گرمتر سیاره در حال افزایش هستند. در ابتدا ویژگیهای مشتری را بررسی کردیم و سپس در مورد پروژههای کشف و بررسی که از طرف محققین و ستارهشناسان بر روی این سیاره انجام میشود بحث کردیم.

تا کنون هفت ماموریت بر روی مشتری انجام شده که عبارتند از: Pioneer10 ،Pioneer11 ،Voyager1 ،Voyager2 ،Ulysses ،Cassini و New Horizons. ماموریت و فضاپیمای «نیوهورایزن» (New Horizons) از مشتری و بزرگترین قمرهایش از نزدیک عکس گرفت. دانشمندان بر این باورند که در اعماق این سیاره فشار آنقدر زیاد است که الکترونها میتوانند از اتمهای هیدروژن جدا شده و سبب هدایت الکتریکی هیدروژن مانند فلزات شوند. از جمله 400 سیاره ی که تا کنون کشف شده هیچ یک شرایط لازم برای حیات مانند زمین ما را ندارند.

پس ما در نگاه اول ، مسافری داریم که به مثابه سالک های راه عشق ، تمام کوله بارش را بسته است و به یک سفر می رود که از ابتدا با درد جدایی و فراق یک گل سرخ شروع می شود. حلقههای مشتری که در سال 1979 توسط فضاپیمای «ویاجر 1» (Voyager 1) ناسا کشف شد غافلگیر کننده بودند زیرا این حلقهها از ذرات کوچک و تاریکی تشکیل شدهاند و دیدن آنها به جز با داشتن نور پس زمینه توسط خورشید دشوار است. «پایونیر 10» (Pioneer 10) اولین فضاپیمایی بود که از کنار مشتری عبور کرد و پس از آن پروازهای پایونیر 11، ویاجر 1 و «ویاجر 2» (Voyager ۲) انجام شد که آنها نیز به مشتری نزدیک شدند.

دیدگاهتان را بنویسید