کز ازلش علمْ چه دریاست این؟

بنابراین، موارد موسوم به سندرومِ چندگانگیِ شخصیتی و یا پیوند نیمکرههای مغزی افراد متفاوت، که در آنها ممکن است فرد خودش را با آمیزهای از خصوصیات مختص به خود و مختص به غیر خودش بجا بیاورد، از موضوع بحث ما خارجاند. در لحظه تولد شما قرار بگیرد، در بدترین حالت ممکن قرار می گیرد، در واقع مریخ سرباز و جنگجو است و این حالت دقیقا شبیه این است که یک سرباز را برای پخت و پز در آشپزخانه بگذارید! هیچ کاری از او بر نمی آید. مورد دیگر اینکه به رغم داشتن یک طرح جامع کنترل سیل 50 ساله در تاریخ امریکا، سیل سال 1993 در امتداد رود می سی سی پی، جزء بحران­های پرهزینه بود.

تصاویری حیرت انگیز که احتمالا بهاندازه دیدن لحظه قدم نهادن انسان روی کره ماه برای بشر جذاب و هیجان انگیز بود. یک سیارهی خیلی بزرگ که احتمالا هم اندازهی سیارهی نپتون است و هر ۱۵ هزار سال یک بار دور خورشید میگردد. ۹ سیاره شناخته شده به ترتیب فاصله ای که از خورشید دارند عبارت هستند از: عطارد، ناهید، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون ۳ سیاره ای که دورترین فاصله را دارند به قدری کم نور هستند..

در 21 اکتبر 2003، مؤسسه فناوری کالیفرنیا سه نگاره از آسمان شب گرفت و حرکت اریس در آن سه نگاره به اندازه ای آرام بود که رایانه ها آن را تشخیص ندادند. این علاقه قبلا در ورطه Abyss و تایتانیک خودش را نشان داده و اگر همین پیگیریها نبود هیچگاه قادر به تماشای نماهای زیبا و حیرتانگیز کشتی عظیمی که روزگاری فخر قدرت تکنیکی بشر بود اما امروز در اعماق آبهای سرد اقیانوس آرمیده نمیشدیم. بیشتر مناطق بهرام بسیار سرد است .

شارون با نصف قطر و یک هشتم جرم پلوتو ، قمر بسیار بزرگی در مقایسه با بدن مادر است. قطر آن حدود 95% قطر زمين است. Journey to the Savage Planet یک بازی ایندی کوچک و مستقل نیست که منتقدین با آن راه بیایند و به خلاقیتش نمره بالا بدهند و برخی ضعف هایش را ببخشند، بلکه یک بازی تقریبا بزرگ است که حتی از برخی جنبه ها به عنوان بازی اول یک سازنده، جاه طلبانه هم هست. فیزیکدانان به این سوال پرداختهاند که آیا حیات در ابعاد بالاتر یا پایینتر امکان پذیر هست یا نه؟

نام دیگر سیاره عطارد یا Mercury، سیاره تیر است. این سیاره کوتوله یک قمر دارد که نام آن دیسنومیا و به معنی دختر اریس است. اما آیا فهم منظور احتمالی چنین فردی، مسئلهای است که برای حل آن باید به آینده چشم دوخت؟ ۴- و هم چنین برطرف می کند چشم زخم را از کسی که چشم زخم خورده و اثر آن را از بین می برد. هر کسی که علاقه مند است می تواند این اثر را مشاهده کند. چه کسی Makemake را پیدا کرد؟ ویلیام هنری پیکرینگ در سال ۱۸۹۹ قمر فوبه را کشف کرد که قمری نامنظم است و کاملا هماهنگ با زحل و دیگر قمرهای آن نمیچرخد.

2060 Chiron (/ˈkaɪrən/) ، نامگذاری موقت 1977 UB ، و همچنین به عنوان 95P/Chiron شناخته می شود ، یک بدن کوچک منظومه شمسی (یا سیاره ای کوچک) در منظومه شمسی بیرونی است ، در مدار خورشید بین زحل و اورانوس می چرخد. اریس (افسانه) نام خدای جنگ در اساطیر رومی است.وی احتمالاً دختر نوکس (شب) یا زئوس و هرا بوده است. نام شیرون از نام قنطورس شیرون در اساطیر یونان گرفته شده است. در دوران­اسلامی و به­ویژه دوره­درخشان­سلجوقی، به­دلیل اهمیت و جایگاهی که علم نجوم و نظام کیهانی در بین مردم داشت، ابزارآلات نجومی، هم بخشی از تولیدات­فلزی را تشکیل می­داند و هم پدیده­ها و مفاهیم­نجومی، خود نوعی از تزئین و آرایش ظروف­فلزی محسوب می­شدند.

اما علاوه بر ویژگی های فنی منحصربه فرد این فیلم که بعضی از آن ها از اختراعات خود جیمز کامرون بود، مکان های شگفت انگیزی از طبیعت زمین که منبع الهام سیاره پاندورا شدند هم از اهمیت ویژه ای برخوردارند. فوران آتشفشان در اقیانوس ها، زمین لرزه ها و حرکت های قاره ای عواملی هستند که زمین ما را دچار تغییر و تکامل می کنند. این پنجمین ماهواره طبیعی بزرگ در منظومه شمسی و بزرگترین ماهواره در بین ماهواره های سیاره ای نسبت به اندازه سیاره ای است که به دور آن می چرخد (اولیه آن). ماه ، که به لونا نیز معروف است ، یک بدن نجومی است که به دور سیاره زمین می چرخد و تنها ماهواره طبیعی دائمی زمین است.

نزدیکترین فاصلهی این سیاره به خورشید، ۲۰۰ واحد نجومی (AU) است. سیارهی فرضی احتمالا هم اندازهی نپتون است، هر ۱۵ هزار سال دور خورشید میگردد و نزدیکترین فاصلهی آن، ۲۰۰ واحد نجومی است. این سیاره احتمالا در نزدیکترین حالت، ۲۰۰ برابر فاصلهی خورشید تا زمین با ما فاصله دارد. در عوض آنها پیشنهاد میکنند که احتمالا سیارهای به اندازهی ۱۰ برابر زمین باعث شده این ۶ جرم بدین شکل در مدار عجیب بیضوی خود که در ضمن نسبت به صفحهی منظومهی شمسی انحراف دارد قرار بگیرند. مدار این سیارهی احتمالی نیز به همین شکل با صفحهی منظومهی شمسی انحراف دارد.

براون میگوید: «اگر بگویید ما شواهدی مبنی بر وجود سیارهی ایکس داریم، تقریبا همهی ستارهشناسان میگویند، دوباره؟ دیروز دو ستارهشناس مشهور گفتند که ممکن است در دوردستهای منظومهی شمسی، سیارهی خیلی بزرگی وجود داشته باشد. با این حال ممکن است چندین سیاره داشته باشیم که در یک مدار مشترک باشند و ما میتوانیم نمونهای از این مدار را را در منظومه شمسی فرضی خود داشته باشیم. شارون ، معروف به (134340) پلوتون اول ، بزرگترین از پنج ماهواره طبیعی شناخته شده سیاره کوتوله پلوتون است. تزئین شبهای آسمان ما به زهره ، مریخ ، مشتری ، عطارد و دیگر سیارات و ستارگان، عجب زینت بخشیدنی است!

سیاره عطارد (سیاره تیر) نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است. بیشتر سیارک ها با خورشید فاصله دارند. سیارک های بزرگتر نیز سیاره ای نامیده اند. مشتری در آسمان شب همچون ستاره ای بسیار پر نور با رنگ سفید پدیدار می گردد و از هر ستارۀ آسمان پرنورتر است. کاوشگر WISPR ژوئیه ۲۰۲۰ هم از سیاره زهره عکس گرفته بود. بر سر تصاحب این سیب بین هرا، آتنا و آفرودیته اختلاف پیش آمد که سرانجام آن آغاز جنگ تروا بود. انحراف محور عمودی این سیاره منجر به اختلاف میزان تابش خورشید به قسمتهای مختلف آن و در نهایت ایجاد فصول شده است.

بر اساس اطلاعات رسیده از قثسمت اندازه گیری ، واحد کنترل جهت باد قالب را تعیین کرده و به موتور انحراف فرمان میدهد که این موتور توربین را در راستای مناسب بچرخاند. اطلاعات دقیق و معتبر در مورد این­که نخستین اسطرلاب و سازنده آن چه­کسی است، در دست نیست و تعداد بی­شماری از دانشمندان در این باره تحقیق کردهاند و باورهای گوناگونی در این زمینه وجود دارد.«اسطرلاب در آغاز به­شکل کره ساخته می­شد. بنابراین داون اولین مأموریتی بود که یک سیاره کوتوله را از فاصله نزدیک مطالعه کرد.

بابلیها این سیاره را ایشتار (Ishtar) مینامیدند و تجسم زنانگی و الهه عشق بود. سیاره کوتوله سرس چند سال دارد؟ در سال 2003، اریس برای نخستین بار طی یک بررسی درباره ی بخش بیرونی منظومه ی خورشیدی در رصدخانه ی پالومار توسط مایکل براون (استاد اخترشناسی سیارهای در مؤسسه فناوری کالیفرنیا)، چد تروهیو از رصدخانه ی جمینی و دیوید رابینوویتز از دانشگاه ییل کشف شد. این بدان معناست که انرژی خورشیدی موجود (ثابت خورشیدی) 4 تا 16 برابر کمتر از مدار زمین است.

کمربند سیارک ها تقریباً 2 تا 4 برابر زمین از خورشید فاصله دارد. این منجر به وزش بادهای صبحگاهی و عصرگاهی می شود، مشابه نسیمی که در زمین از دریا به خشکی می وزد. یک ماه و نیم بعد ، پلوتون در نقش سگ مینی موس به نام روور ظاهر شد که همراه او و میکی در پیک نیک می آیند. مایکل براون نام زینا را بر روی این سیارهٔ کوتوله جدید و نام گابریل را بر روی ماه آن نهاد.

دیدگاهتان را بنویسید