کز ازلش علمْ چه دریاست این؟

۲۴۳ Ida سیارکی که تنها ۳۰ کیلومتر طول دارد در حالی که یک قمر کوچک با مساحت ۱٫۶ کیلومتر در اطراف آن قرار دارد. ۸ سیاره و چندین قمر خسته کننده در اطراف آنها و خورشید، آیا این همه اشیاء منظومه است یا چیزهای دیگری هم هستند. اما این تصاویر به ما میگویند که پلوتو چیزی نیست که ما تصور میکردیم: یک تکه سنگ خسته کننده! در این عنوان بیش از ۴ نفر میتوانند در نقش یک باستان شناس بازی کنند. مریخ درگذشته دارای اقیانوس بوده است اما تمام آبی که در گذشته روی مریخ وجود داشته تنها به اندازه ۱٫۵% از منابع آبی فعلی زمین است.

سیاره کیوان به علت کریستال های آمونیاک در فضای بالای خود دارای رنگ زرد کم رنگ است. این فضاپیما تصاویری از سطح ونوس تهیه کرد، فشار جوی سیاره را اندازه گیری نمود و ترکیب بندی سنگ های سطح سیاره را مشخص کرد. علیرغم اینکه مدت زمان طولانی است که پلوتو را میشناسیم اما به طور شگفت انگیزی اطلاعات ما درباره این شیء فضایی بسیار کم است. در عوض آنها پیشنهاد میکنند که احتمالا سیارهای به اندازهی ۱۰ برابر زمین باعث شده این ۶ جرم بدین شکل در مدار عجیب بیضوی خود که در ضمن نسبت به صفحهی منظومهی شمسی انحراف دارد قرار بگیرند.

میماس کاملا مرموز است و مدار آن به دور زحل نسبت به انسلادوس (قمر دیگر زحل) بسیار نزدیکتر است. میماس (mimas) قمر زحل که یکی از بزرگترین اشیاء در منظومه شمسی بوده و شبیه به یک ستاره مرده است. میماس الهام بخش ستاره مرگ (Death Star) در فیلم جنگ ستارگان بود . مسیر چرخشی آیو بر میدان مغناطیس مشتری تاثیر گذاشته و باعث میشود که در قسمت بالایی لایههای مشتری برق تولید شود که بصورت رعدوبرقهای شدید در آن لایهها مشاهده میشود. اما فکر نکنید که این تعامل بر روی مشتری تاثیر بد میگذارد؛ کمربندهای مغناطیسی مشتری در هر ثانیه بر ۱۰۰۰ کیلوگرم مواد آیو تاثیر میگذارد.

این بدان معناست که همه چیزهای دیگر نظیر غولهای بزرگ گازی، سیارکها، دنبالهدارها و شهاب سنگها و سیارههای کوچکتری مانند زمین تنها ۰٫۲ درصد از جرم منظومه را را تشکیل میدهند که بیشتر آن بخاطر مشتری است. در صورت شناسایی سیارههای الماسی، میتوان آنها را از گروه سیارههای میزبان حیات خارج کرد؛ زیرا به گفتهی پژوهشگرها این سیارهها به خاطر ترکیب داخلی، فعالیت زمینشناختی زیادی نخواهند داشت و جو آنها برای رشد حیات مناسب نیست. حلقههای زحل از گرد و غبار و یخ ساخته شده و مدت طولانی طول کشید تا کشف شود، زیرا تقریبا نامرئی است و با نور مادون قرمز باید به آن نگاه کرد.

در نسخۀ بصیرمژدهی در مصراع دوم، به جای «سر شکست»، نسخهبدلِ «برشکست» آمده که قطعاً غلط است؛ زیرا اول این که با نسخهبدلِ «سر شکست»، همحروفی (واجآرایی) زیبایی بر اساس تکرار صامت «س» برقرار میشود که واژۀ «بر» از این نغمۀ حروف میکاهد؛ دوم این که واژۀ «سر» با واژگان «پای» و «دست» تناسب دارد؛ سوم این که «پا» میشکند و «بر نمیشکند»؛ چهارم این که «سر شکستگیِ» پایِ سخن، استعارۀ مکنیه دارد؛ پنجم این که «سر شکستگی» به جز معنای ظاهری، به معنای «خجالتزده شدن» نیز ایهام دارد.

این قمر بیشتر از یخ و آب ساخته شده و میزان کمی سنگ دارد و حدود ۴۰ درصد از آن خالی است. این بدین معنی است که سطح آن 50 برابر فشار بیشتر به هر چیزی وارد خواهد کرد. تأثیرات این تغییر اقلیم بر طبیعت به صورت بالاآمدن و اسیدی شدن آب اقیانوسها، ذوب شدن یخهای قطبی، افزایش رویدادهای النینو (رخداد اقلیمی بزرگ) و بروز رویدادهای آب و هوایی حدّی مانند امواج گرما و سرما، طوفانهای شدید، بارشهای سیلآسا، خشکسالیها، طوفانهای گرد و غبار و آتشسوزیهای جنگلی ظاهر میشود که باعث اختلال در حیات گونهها میگردد طی یک چرخه سالانه ، شدت انتشار گرمای انسانی به همان میزان شدت جزیره گرمایی شهری تغییر می کند.

این فرآیند زمین شناختی از نیروهای شدید جزر و مد بین آیو و مشتری ناشی میشود که به طور مداوم در حال انجام است. در مقایسه با سایر قمرها دهانههای صافتری دارد که نشان دهنده فرآیندهای زمین شناختی زیرسطحی است که نسبت به بزرگی و فاصله نزدیک به مشتری چیز عجیبی نیست. در سال ۱۹۷۷ ناسا دو کاوشگر فضایی وویجر ۱ و ۲ را به فضا فرستاد که اکنون در وویجر ۲ در لبه منظومه شمسی است در حالی که وویجر ۱ منظومه شمسی را ترک نموده و در فضای میان ستارهای قرار دارد.

آیو یکی از قمرهای گالیلهای مشتری بوده و دارای بیشترین تعداد آتشفشان در کل منظومه شمسی است. از بسیاری لحاظ تایتان بیشترین شباهت را به زمین دارد. همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید خورشید در مرکز منظومه شمسی قرار دارد و به ترتیب زیر سیارات از خورشید دور می شوند. اما پس از آن دانشمندان اریس (Eris) را کشف کردند، دومین سیاره کوتوله بزرگ و دومین جسم فرانپتونی بزرگ منظومهٔ خورشیدی پس از پلوتو است که فاصله آن ۲ برابر بیشتر از فاصله پلوتو از خورشید است.

نکتهی جالب در مورد این سیاره این است که، با وجود این که سیارهی عطارد به خورشید نزدیکتر است، اما ناهید داغترین سیارهی منظومهی شمسی به حساب میآید. خورشید خود به تنهایی ۹۹٫۸ درصد از جرم کل منظومه شمسی را تشکیل میدهد. اما چیزهای جالبی فراتر از سیستم منظومه شمسی ما در اعماق فضا وجود دارد، با این وجود منظومه شمسی ما بسیار حیرت انگیز است. به صورت کلی باید در نظر داشت که وجود ماه دلیل اصلی بوجود آمدن گیاهان و دیگر جانوران شده است ، به این علت که در زمان های بسیار دور ، قدرت جاذبه ماه بسیار بیشتر بوده است و همین امر باعث جزر و مد های بسیار قوی تری شده است.

در واقع پاکسازی ها و آگاهی های درونی هویت فیزیکی و تبلور بیرونی می گیرند… ترکیبات شیمیایی در مریخ چگونه است؟ به گزارش علمیها و به نقل از Listverse، هیچ شکی وجود ندارد که فضا جای فوق العادهای است. به گزارش سلام نو، ایسنا به نقل از آیای نوشت: به نظر میرسد منظومه شمسی ما شگفتیهای بیشتری در پیش دارد. خورشید که آنقدر بزرگ است که حجم آن ۶۰۰ برابر بیشتر از همه چیز در منظومه شمسی در است و کمتر از یک تریلیون درصد از حجم کل منظومه شمسی است.

چرخش این سیاره حول خورشید 11/9 سال زمینی طول میکشد. پلاسمای دریافتی از سایر ستاره ها نشان میدهد که این کاوشگرها در نهایت از کار خواهند افتاد، اما تا آن موقع ما به اطلاعات بیشتری نیاز داریم تا روزی که آن از کار بیافتد (در حدود سال ۲۰۲۵). ضخامت آن ۲۰ برابر ضخیمتر از زحل است، جالب است بدانید که زحل سیاره کوچکی نیست و برای پر کردن آن به ۱ میلیارد عدد کره زمین نیاز است. گرانش سیاره زحل از یک سو و گرانش قمر بزرگ تایتان از سوی دیگر، مدار چرخش هایپریون را به دور زحل، نامنظم کرده است.

اما اگر جرمی سنگین تر و بزرگتر باشد یعنی حدفاصل 400 تا 800 کیلومتر، تغییر شکل داده و کروی می شود اما اگر اتفاقی برای این سیاره و جرم گرد بیافتد، مثلا برخورد شهاب یا حتی تغییری در مدار گردشش، به احتمال خیلی زیاد برای همیشه از حالت کروی خارج می شود. سرس (Ceres) نخستین سیاره کوتوله کشف شده و بزرگترین سیارک در کمربند سیارکی و بین مدار مریخ و مشتری است. بازار مسکن در سال 2009 به اوج خود رسید. هر چیزی که در منظومه شمسی ما وجود دارد به دور خورشید می چرخد.

در مرکز منظومه شمسی خورشید قرار دارد که 9 سیاره بزرگ به دور آن می چرخند. تنها خطای او این بود که زمین را مرکز منظومه شمسی قرار داد و معتقد بود که خورشید و سیارات دیگر به گرد زمین می گردند. به این معنی که اگر به دور خورشید بچرخد خود یک سیاره میشود. ماجراهای فیلم از جایی شروع میشود که انسانها در جستوجوی عنصر نایابی به نام آنابتانیوم به این سیاره تجاوز کرده و با موجودات قدبلند و آبی رنگ ساکن آن موسوم به ناویها درگیر میشوند. شغلها بیشتر از خانه با تکنولوژی و اینترنت انجام میشوند.

کوانتوم کامپیوترها ایجاد میشوند . هر دو قمر تقریبا به طور کامل از یخ تشکیل شدهاند، اما انسلادوس تحت تاثیر گرانش زحل گرم می شود که باعث آب شدن یخ و ایجاد آبفشان میشود. هستهٔ سرس از سنگ و گوشتهٔ آن از یخ تشکیل شده است، و ممکن است اقیانوسی از آب مایع در زیر لایه یخی خود داشته باشد. 14میزان طول عمر یا امید به زندگی در یک جامعه نشان دهنده ی چیست؟ همچنین دارای یک اتمسفر نازک از اکسیژن است اما برای تشکیل حیات به اندازه کافی ضخیم نیست. منطق میگوید که هر چیز کوچکتر از یک سیاره، کشش گرانشی برای نگه داشتن قمر نخواهد داشت، اما این همیشه درست نیست.

همچنین مکالمات جذاب خلبان و شازده کوچولو که نمادی از خود نویسنده است، برای خوانندگان همیشه جذاب بوده است. آخر از کجا معلوم که همیشه اینجور بماند. در هنگام مبارزات شما ابتدا یک زره دارید که قبل از رسیدن آسیب به خط سلامتی تان نوار آبی رنگ زره شما کاهش می یابد و وقتی که این خط به پایان رسید بقیه آسیب ها از نوار سلامتی شما می کاهند. گفتنی است که در زبان فارسی این اصطلاح را به ساختیابی و ساختارمندی نیز برگرداندهاند.

دیدگاهتان را بنویسید