۶۵. بنگرید به: (Davidson, 1987, P

تراکم بیشتر در منطقه مرکزی باعث به وجود آمدن خورشید شده است در حالی که گاز و گرد و غبار باقی مانده در میانه و اطراف دیسک سرانجام با هم ادغام شدند و اجرام بزرگتر و در نهایت سیارات را تشکیل دادند. همه آنها اشیای باقی مانده ای هستند که در دسته های قبلی ذکر کردیم. یک روز در سیاره زحل تقریبا مثل مشتری، 10 ساعت زمینی طول میکشد و یک سال در زحل، برابر با 29.5 سال زمینی است. چهار سیاره بسیار بزرگ و حداقل یک سیاره کوچک در منظومه شمسی دارای حلقههای زیبایی به دور خود هستند.

محققان یافتههای خود را این گونه بازبینی کردند که جای سیارات در مدارهایشان در هر ۲۴ ساعت و به مدت ۱۰ هزار سال را مورد بررسی قرار دادند. این قلمرو ساحت دیدار با آفریدگار است. دانشمندان آن را اندکی پس از عید پاک در سال ۲۰۰۵ پیدا کردند و نام رسمی آن از خدای باروری Rapa Nui گرفته شده است. با این همه، این چینش، حرکتی در بازی شطرنج بشمار نمیآید زیرا حتی با اتمام آن، هنوز مهرهای حرکت داده نشدهاست.

فضای ابری زحل پوشیده از ابرهایی است که به صورت نوارهای ضعیف، جریانهای قوی و طوفان ظاهر میشوند و با وزش باد میتوانند تا ۱۶۰۰ پا یا ۵۰۰ متر بر ثانیه حرکت کنند. در مقایسه با زمین، حرکت زحل به دور خورشید کند است، اما حرکت آن به دور خود سریعتر است. مریخ 687 روز طول می کشد تا مدار خود را به دور خورشید کامل کند و میانگین دما -63 درجه سانتی گراد است. ما می دانیم که منظومه شمسی از تمام سیاره هایی که به دور خورشید می چرخند تشکیل شده است. یک وجه تمایز غریزی انگشت اشاره این است که ما این انگشت را بیشتر از سایر انگشتان استفاده می کنیم(البته به استثنای انگشت شست)، اما این انگشت عملا نسبت به سایر انگشت ها درگیری کمتری با انگشت شست دارد.

آنت و متون دارای قوس حلقوی بسیار رقیقی در مدار خود هستند درحالیکه پالن دارای یک حلقه رقیق کامل است. در سال ۲۰۰۶ وقتی پلوتو موقعیت خود را به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی از دست داد ، خشم و سردرگمی زیادی ایجاد کرد. این سنگ آسمانی که به سبب تماس با اتمسفر زمین سیاه شده به بزرگی دو کف دست است و در حدود 1.8 کیلوگرم وزن دارد. اگر ساحت مکانی به قلمرو رنگ منتقل شود و به زبان نمادین رنگ بدل گردد، نقطة عزیمت پیامبر در معراج رنگ سبز و مقصد حضرت رنگ سیاه است؛ یعنی قطب بندی رنگ در مورد پیامبر «سبز و سیاه» است، در واقع؛ یعنی نور سبز و سیاه.

در آن زمان ستاره شناسان تأیید کردند که سایر ستارگان اجرامی دارند که به نظر می رسد سیاره هایی هستند که در مدار اطراف آنها می چرخند. قبلا فهمیدیم که ارز دیجیتال تریلیوم چیست؟ یکی از عواملی که دانشمندان احتمال میدادند اریس سیاره بزرگی باشد، درخشندگی آن بود که حاصل بازتاب نور خورشید است. سیاره تیر: این سیاره نزدیکترین فاصله به خورشید است. مهمترین این اجرام، سنگ آسمانی بود كه در تحقیقات اولیه، به نظر میرسید كه «زنا» خوانده میشد. پس از کشف سرس و سایر سیارک های بزرگتر در اوایل قرن نوزدهم ، از اجسام این کلاس سیارات یا سیارات کوچک نیز یاد می شود ، اما اصطلاح سیارک اکنون به طور گسترده ای استفاده می شود.

عبدالغفارخان به همراه پدرش و اعتضادالسلطنه با این گروه، گذر زهره را رصد کردند. گذر از مقابل خورشید ناهید جزء معدود سیاراتی است که گذرش به خورشید می افتد و می توان این پدیده نسبتا نادر را هر چند سال یکبار مشاهد کرد. مریخ: از نظر اندازه دومین سیارات صخره ای و از نظر فاصله چهارم از خورشید است. این همه در حالی است که برای رصد سیارات نیازی به آسمان کاملا تاریکِ خارج از شهرها نیست؛ بلکه از دلِ شهرهای بزرگ با آلودگیهای نوری متداول هم میتوانید دگرگونی سیارات را رصد کنید.

گرماگرافی نشان میدهد که قطب جنوب زحل دارای گرداب قطبی گرم است، که این مورد تنها نمونهی شناخته شده چنین پدیدهای در منظومه شمسی است. تعداد زیادی سیاره وجود دارد که دارای حلقه ها و سایر سیارات کوتوله هستند که در گروه اجرام آسمانی کوچکتر قرار دارند. سطح دارای فرورفتگی و برآمدگی و همچنین جو رقیق آن شکل ظاهری این سیاره را به طرز باورنکردنی به ماه کره زمین شبیه کرده است. برنارد اشمیت (Bernard Schmitt)، مدیر تحقیقات CNRS یا مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه نیز در این رابطه عنوان کرد که یخ معمولی موجود در سطح زمین مانند تمام یخچالهای آلپ، دمایی نزدیک به صفر درجه سانتیگراد دارد و به همین دلیل نسبتا نرم است و جریان پیدا میکند و موجب ساخته شدن یخچالها میشود؛ اما دمای یخ سیاره پلوتو حدود منفی ۲۳۰ درجه سانتیگراد است.

برای همین در سال ۲۰۰۶، اتحادیه جهانی نجوم، مفهوم «سیارات كوتوله» (Dwarf Planet) را ارایه داد كه به این ترتیب، پلوتو، و زنا كه حالا دیگر «اریس» خوانده میشد، جزء سیارات كوتوله محسوب شدند و قرار بر آن شد كه پلوتو و سایر اجرام نسبتا بزرگ كمربند كوییپر از این پس وارد فهرست سیارهها نشوند و فهرست سیارههای منظومه شمسی تثبیت شد و به هشت سیاره تقلیل پیدا كرد. مفهوم آن گسترش یافته تا دنیاهایی نه تنها در منظومه خورشیدی بلکه در صدها منظومه فراخورشیدی دیگر را نیز دربرگیرد. به همین دلیل است که اصطلاح «هفت رنگ» در سنّت با مفهوم «رنگ» متناظر است.

دسته سوم: در اینجا اجرامی که اصطلاحاً جزئی منظومه شمسی هستند شامل می شوند. برخی از سیارات کوتوله که این گروه را تشکیل می دهند عبارتند از: Ceres، Eris، Haumea، پلوتون و اریس پلوتو قبلاً سیاره ای از دسته اول محسوب می شد. ما شرکت کنندگان را به سه دسته تقسیم کردیم: دانشجویان تمام وقت ، دانشجویان شاغل و کارگران تمام وقت. اگرچه این کوچکترین نسبت به دیگران است اما شباهت به سیاره ما دارد. این واقعیت ویژگی های اساسی کره زمین را نسبت به دیگران متمایز کرده است. آیا باید خودمان علم آسترولوژی را برای خرید و فروش هایمان یاد بگیریم یا اینکه باید برای آن هزینه بپردازیم یا در کانال های شبکه های مجازی با پرداخت هزینه به این جور اطلاعات دست بیابیم؟

خاصیت آن در جو است. نپتون مانند اورانوس در اتمسفر خود مقدار زیادی گاز متان دارد که باعث ایجاد رنگ آبی آن میشود. زهره یا ونوس اتمسفر ضخیمی دارد که تابش فرا بنفش خورشید را به دام می اندازد و باعث ایجاد یک اثر شدید گاز گلخانه ای شده و آن را با دمای ۴۶۲ درجه سانتی گراد (۸۶۴ درجه فارنهایت) داغ ترین سیاره در منظومه شمسی می کند. اخترشناسان مخصوصا مجذوب بزرگترین قمر زحل ،یعنی تایتان بوده اند ، زیرا هم به قدر کافی پر جرم و هم سرد است که میتواند جو خود را حفظ کند .اما ترکیب درصدی جو این قمر بیشتر جلب توجه می کند، چون احتمالا شامل عناصری است مانند هیدروژن، اکسیژن ،کربن و نیتروژن که موجودات زنده مربوط می شود.

دیدگاهتان را بنویسید